„Doping“ v amatérském, rekreačním či kondičním sportu
Problematika dopingu a zneužívání látek není zdaleka jen problémem vrcholového sportu. V amatérském, rekreačním nebo kondičním sportu se tento jev objevuje také – jen se obvykle neoznačuje jako doping, ale jako zneužívání léků. I amatérští sportovci se tak vystavují zdravotnímu riziku, ať už vědomě či nevědomě.
Přísná antidopingová pravidla
Přísná antidopingová pravidla a sankce, jako je zákaz účasti na soutěžích, se nevztahují pouze na vrcholový sport. Dopingová kontrola [1] může být provedena v zásadě u kteréhokoli sportovce, který se účastní soutěží v organizovaném sportu (federace, kluby, sportovní organizace atd.). Kromě toho je soukromým osobám zakázáno obchodování s většinou léků – a mnoho léků zneužitelných v dopingu je navíc na lékařský předpis.
V České republice nejsou k dispozici vědecky podložené údaje o výskytu zneužívání léků v amatérském, rekreačním nebo kondičním sportu. Na základě pozorování a šetření v jiných zemích však odborníci předpokládají, že doping a zneužívání léků je rozšířeno i mimo vrcholový sport. Nasvědčuje tomu i množství dopingových látek, které každoročně odhalí a zabaví policisté a celníci.
Zdravotní rizika zneužívání léků
Zneužívání léků s sebou nese značná rizika, a to bez ohledu na druh a a úroveň provozovaného sportu. Zatímco „profesionální doping“ ve vrcholovém sportu je téměř vždy prováděn pod lékařským dohledem, aby nedošlo k poškození sportovního výkonu (byť jen z krátkodobého pohledu), v amatérském sportu tento „dohled“ obvykle neexistuje. Amatérští sportovci kromě toho dopingové látky obvykle získávají z pochybných internetových stránek. Dávkování pak vychází z příspěvků na různých diskusních fórech, případně od „zkušených“ kolegů, kteří tyto látky užívají – a mnohdy podle hesla „čím více, tím lépe“.
Kulturistika a anabolické steroidy
Jedním z největších problémů spojených se zneužíváním léků v amatérském, rekreačním a kondičním sportu je užívání anabolických steroidů a některých dalších hormonů.
Anabolické steroidy mají dva „požadované“ účinky (ale i řadu zdravotních rizik, viz níže):
- anabolický – povzbuzující tvorbu proteinů, tzn. budující svalovou hmotu (bez současného nárůstu tukové tkáně),
- androgenní – ve smyslu „přispívající k mužnému vzhledu“.
Uživatelům anabolických steroidů obvykle nejde ani tak o zlepšení sportovního výkonu, jako spíše o formování těla podle vlastních představ. Mnohé studie ukazují, že anabolické steroidy užívají často velmi mladí lidé, aby co nejrychleji dosáhli vysněného tělesného vzhledu.
Sport a léky proti bolesti (analgetika)
Amatérský, rekreační a kondiční sport by měl být provozován zejména kvůli jeho zdravotním přínosům a radosti z pohybu. Někteří lidé však přisuzují velký význam zejména podávanému výkonu.
Někteří sportovci užívají léky proti bolesti neboli analgetika, aby navzdory mírným potížím byli „v pohodě“ a podávali co nejlepší výkony. Často je však užívají bez lékařského dohledu a nesprávně (neboť si je dle svého uvážení sami „naordinovali“).
Za doping ve smyslu seznamu zakázaných látek [2] jsou považovány pouze některé velmi silné léky proti bolesti. Nejen ve vrcholovém sportu nicméně vyvstává otázka hodnoty a smysluplnosti vlastního sportovního výkonu, pokud jej lze dosáhnout pouze s pomocí léků proti bolesti.
Sport a doplňky stravy
Mnoho lidí sportuje i kvůli udržení dobrého vzhledu a štíhlé postavy. Toho lze nepochybně dosáhnout kombinací pravidelného a cíleného tréninku a vyvážené stravy (viz článek Sport a hubnutí). Někteří lidé se však snaží tento proces urychlit užíváním různých doplňků stravy, tzv. sportovní výživy nebo dokonce léků. To však může být spojeno se zdravotními riziky. Níže uvádíme několik příkladů.
Diuretika jsou léky na předpis, které jsou v Seznamu zakázaných látek a metod [2]. Přesto je někteří sportovci zneužívají ke snížení hmotnosti. Diuretika však nijak nepřispívají k odbourávání tukové tkáně, pouze způsobují ztrátu tekutin.
„Spalovače tuků“ je marketingový pojem používaný pro označení určitých potravin nebo doplňků stravy, které údajně urychlují odbourávání tuků. Jejich výrobci a zastánci nejčastěji uvádějí, že tyto látky zrychlují metabolismus lipidů, snižují chuť k jídlu a mají odvodňující účinek. Mezi „spalovače tuků“ bývají řazeny přípravky s obsahem určitých vitaminů, minerálních látek, hormonů a enzymů, a také některé potraviny či nápoje s povzbuzujícím účinkem, jako je čaj nebo káva. Takzvaná „sportovní výživa“ bývá často prodávána s označením „na rostlinné bázi“ apod. Účinek těchto doplňků stravy na odbourávání tuků však zatím nebyl vědecky prokázán. Některé „spalovače tuků“ mohou kromě toho obsahovat látky, které jsou buď považovány za dopingové prostředky nebo by měly být užívány pouze pod lékařským dohledem, v nejhorších případech kombinace obojího (např. efedrin).
Takzvané NO boostery podle tvrzení jejich propagátorů vedou k rozšíření krevních cév, a tím zlepšují výkon. Ani pro tento účinek však neexistují vědecké důkazy. „NO“ je v tomto případě zkratka pro oxid dusnatý.
Za normálních okolností postačuje k pokrytí energetických a výživových potřeb dostatečně pestrá strava, případně jídelníček speciálně sestavený s ohledem na daný sport. Doplňkový příjem vitaminů a minerálů by měl být vždy konzultován s lékařem nebo s kvalifikovaným odborníkem na výživu. Důležité je podstoupit i lékařskou prohlídku, aby bylo možné zhodnotit individuální rizika, která by případně mohla být spojena s užíváním určitých doplňků stravy.
Doplňky stravy, které úspěšně prošly schvalovacím řízením Státního zdravotního ústavu (a můžete je tedy koupit v lékárnách), splňují požadavky na bezpečnost a zdravotní nezávadnost. Výrobky bez této garance (nabízené například na internetu, ale i v některých „kamenných“ prodejnách) mohou v malých množstvích obsahovat i látky, které jsou považovány za dopingové prostředky – například steroidní hormony, stimulancia apod.
Bezpečné používání doplňků stravy
Podle antidopingových pravidel všichni sportovci sami odpovídají za to, co se zjistí v jejich vzorcích odebraných při dopingové kontrole [1]. To je označováno jako tzv. striktní odpovědnost (angl. strict liability). Pokud sportovec antidopingová pravidla poruší, hrozí mu zákaz činnosti na několik měsíců či let, nebo dokonce doživotní zákaz účasti v soutěžích [3].
Pokud z jakéhokoli důvodu užíváte doplňky stravy, měli byste mít na paměti zejména tři následující doporučení:
- Vyváženou a zdravou stravu nelze ničím nahradit. Doplňky stravy by měly být užívány pouze v případech, kdy jsou skutečně potřeba – nejlépe po konzultaci s lékařem, nebo alespoň kvalifikovaným výživovým poradcem.
- Pokud se po konzultaci s odborníkem potvrdí, že byste – ve většině případů dočasně – měl(a) užívat některý z doplňků stravy, volte takové výrobky, jejichž složení bylo testováno a certifikováno nezávislými laboratořemi. Budete mít větší jistotu, že neobsahují zakázané látky.
- Důrazně se nedoporučuje nakupovat z nebezpečných nebo nedůvěryhodných zdrojů, např. z pochybných internetových stránek.
Doping ve výkonnostním sportu
Doping je definován jako „porušení jednoho nebo více antidopingových pravidel“ [4], například:
- přítomnost zakázané látky v těle (pozitivní dopingový test),
- použití zakázané látky nebo metody,
- odmítnutí podrobit se dopingové kontrole,
- držení zakázaných látek či obchodování s nimi.
Antidopingová pravidla se vztahují na všechny organizované sporty. V jednotlivých zemích se antidopingovou činností zabývají národní antidopingové agentury; v případě České republiky se jedná o Antidopingový výbor ČR [5]. Na mezinárodní úrovni koordinuje antidopingové programy Světová antidopingová agentura (WADA) [6]. Celosvětově platným právním předpisem pro boj proti dopingu je Světový antidopingový kodex [7] a související mezinárodní standardy; jedním z nich je každoročně aktualizovaný Seznam zakázaných látek a metod [2].
Zdravotní následky dopingu
Doping a zneužívání léků se vyskytují ve všech sportech a na všech výkonnostních úrovních. Neexistuje sport, ve kterém by nebylo možné zlepšit výkon pomocí léků, drog nebo zakázaných látek či metod. Pokud však léky zneužívají zdraví lidé, platí za to vysokou cenu: nejde ani tolik o peníze, jako o vysoké riziko ohrožení zdraví. Všechny dopingové prostředky jsou uvedeny na Seznamu zakázaných látek a metod [8], který každoročně aktualizuje Světová antidopingová agentura (WADA). Českou verzi seznamu [2] má na starosti Antidopingový výbor ČR.
Anabolické steroidy
Anabolické steroidy jsou uměle vyrobené hormony. Účinek většiny anabolických steroidů je odvozen od testosteronu – pohlavního hormonu, který u mužů hraje nezastupitelnou roli ve vývoji mužských pohlavních orgánů. V případě anabolických steroidů se však jedná o zakázané látky, jejichž hlavním „požadovaným“ účinkem je povzbuzení tvorby proteinů, tzn. nárůst svalové hmoty.
Mezi vedlejší účinky anabolických steroidů se řadí zejména:
- Předčasné zastavení růstu u dospívajících, steroidní akné, vysoký krevní tlak, toxické poškození jater s jejich ztučněním (tzv. steatóza jater), onemocnění nebo zúžení věnčitých tepen, zvýšené riziko infarktu myokardu, poruchy metabolismu lipidů, některé psychické příznaky (např. psychická závislost, zvýšená agresivita se sklonem k násilí), zhoršení paměti a koncentrace.
- Vznik zhoubných nádorů: anabolické steroidy se mohou podílet na vzniku rakoviny prostaty, prsu a jater.
- Hormonální nerovnováha: užívání anabolických steroidů narušuje tělu vlastní hormonální systém, v některých případech jej dokonce vypíná; výsledkem je, že tělo přestává produkovat vlastní hormony.
- Zvýšené riziko poranění vazů a šlach.
- U mužů: impotence, zmenšení varlat, snížené množství ejakulátu, zvětšení prostaty, zvýšené riziko vzniku rakoviny prostaty, růst prsou, vypadávání vlasů.
- U žen: maskulinizace, zvýšené ochlupení a růst vousů, zmenšení prsů, ztráta menstruace (amenorea), neplodnost.
Inzulin
Inzulin je tělu vlastní hormon, který hraje důležitou roli při metabolismu sacharidů. Jako lék se používá u diabetiků. Jako zakázaný dopingový prostředek má urychlovat metabolické procesy. Pokud je však inzulin podáván zdravým lidem, může to velmi rychle vést k život ohrožující hypoglykemii, která se projevuje bušením srdce (palpitací), neklidem, třesem a pocením.
Erytropoetin (EPO)
Erytropoetin je tělu vlastní hormon, který je důležitý pro tvorbu červených krvinek (erytrocytů). Jako lék se používá při léčbě anémie nebo při poruchách krvetvorby. Jako zakázaný dopingový prostředek se používá ke zvýšení počtu červených krvinek (krevní doping).
Mezi vedlejší účinky patří zejména „zahuštění“ (zvýšení viskozity) krve, což zvyšuje riziko trombózy, cévní mozkové příhody, infarktu myokardu či plicní embolie. Kromě toho se může vyskytnout vyšší náchylnost k infekcím a vysoký krevní tlak.
Růstový hormon (STH)
Růstový hormon je tělu vlastní hormon, který u dětí a dospívajících řídí růst do výšky, a obecně stimuluje dělení buněk. Jako lék je předepisován v případech, kdy si jej tělo „nevyrábí“ samo dostatečné množství, nebo při poruchách růstu. Způsobuje však také odbourávání tukových zásob a zvýšení hladiny glukózy v krvi. Jako zakázaný dopingový prostředek údajně stimuluje růst svalů.
Mezi vedlejší účinky se řadí patologický růst okrajových částí těla (akromegalie), např. v oblasti čelisti a brady, hlavy, rukou nebo nohou, nosu a lícních kostí. Zvětšit se však mohou i vnitřní orgány, jako například srdce, játra či střeva. Růstový hormon může ovlivnit i metabolismus glukózy a následně vést k rozvoji cukrovky (diabetu). V důsledku zvýšeného zadržování vody se zvyšuje krevní tlak a roste zátěž kardiovaskulárního systému. Kromě toho byla zaznamenána zvýšená tvorba nádorů.
Stimulancia
Mezi látky se stimulačním účinkem patří např. amfetaminy, efedrin (obsažený např. v některých kapkách proti kašli), kokain, a ve vysokém množství i kofein. Stimulancia působí na nervový systém. Jako zakázané dopingové prostředky jsou užívány krátce před soutěží nebo během ní k překonání příznaků únavy, úzkostí apod. a k posunutí výkonnostních limitů.
Mezi důsledky a vedlejší účinky užívání stimulancií patří např. příznaky stresu, zvýšení krevního tlaku, kardiovaskulární potíže, agitovanost, psychózy, vznik závislosti, halucinace, silné vyčerpání, úpal, v krajním případě smrt.
Diuretika
Diuretika nijak nezlepšují výkonnost, ale v některých sportech jsou zneužívána k zakázané manipulaci s tělesnou hmotností (typicky pro udržení nízké hmotnosti a soutěžení v nižší váhové kategorii). Obecně lze shrnout, že diuretika působí na ledviny a podporují vylučování moči. Silně působící diuretika vedou k rychlému úbytku vody, a tím ke snížení hmotnosti během několika hodin. V medicíně (pod lékařským dohledem) se používají ke snížení zadržování vody v tkáních, což je způsobeno nějakým onemocněním. Pokud jsou však diuretika zneužívána jako dopingové prostředky, uměle vyvolaná ztráta tekutin s sebou nese i ztrátu důležitých minerálních látek; tím je narušena rovnováha vody a elektrolytů, vzniká elektrolytová nerovnováha.
Mezi možné důsledky zneužívání diuretik při sportu patří dehydratace, zažívací potíže, svalové křeče, poškození ledvin, poruchy srdečního rytmu (arytmie), akutní pokles krevního tlaku, či dokonce oběhové selhání.
Jak se vyhnout dopingu?
Podrobné informace o dopingu a jeho prevenci najdete na webu Antidopingového výboru ČR (ADV ČR) [5], zvláště pak v sekci Vzdělávací materiály [9]. ADV ČR každoročně vydává nové vzdělávací materiály, které se týkají témat spojených s bojem proti dopingu, a jsou určeny nejen samotným sportovcům, ale i jejich doprovodu (rodiče, trenéři apod.).
Související odkazy
- Antidopingový výbor ČR: Dopingová kontrola a její průběh (odkaz vede na web antidoping.cz)
- Antidopingový výbor ČR: Seznam zakázaných látek a metod (odkaz vede na PDF soubor na webu antidoping.cz, 689 kB)
- Antidopingový výbor ČR: Pozitivní dopingové případy v ČR (odkaz vede na web antidoping.cz)
- Antidopingový výbor ČR: Definice dopingu (odkaz vede na web antidoping.cz)
- Antidopingový výbor ČR: Kdo jsme (odkaz vede na web antidoping.cz)
- World Anti-Doping Agency (WADA) [Světová antidopingová agentura] (odkaz vede na web wada-ama.org; jeho obsah je dostupný pouze v angličtině a francouzštině)
- Antidopingový výbor ČR: Světový antidopingový kodex (odkaz vede na PDF soubor na webu antidoping.cz, 2.3 MB)
- World Anti-Doping Agency (WADA): List of Prohibited Substances and Methods [Světová antidopingová agentura: Seznam zakázaných látek a metod] (odkaz vede na web wada-ama.org; jeho obsah je dostupný v angličtině, němčině, francouzštině a několika dalších jazycích)
- Antidopingový výbor ČR: Vzdělávací materiály (odkaz vede na web antidoping.cz)