Užívání doplňků stravy a dalších přípravků byste vždy měli konzultovat s odborníkem, tedy s lékařem nebo s lékárníkem. Někdy může být užitečné i individuální výživové poradenství. Nekontrolované užívání doplňků stravy a podobných přípravků se v žádném případě nedoporučuje.
Co jsou spalovače tuků?
Hubnutí může být obtížné. Mnoho lidí proto vkládá naděje do různých přípravků, jejichž výrobci slibují rychlé a snadné zhubnutí. Jako „spalovače tuků“ jsou v marketingu označovány látky, které údajně urychlují odbourávání tuků v těle, a tím lidem pomáhají rychle zhubnout. Hned na začátku je nicméně třeba zdůraznit, že dlouhodobého úbytku tělesné hmotnosti lze dosáhnout pouze změnou životního stylu. Různé „pilulky na hubnutí“, spalovače tuků a podobné zázračné léky jsou nejen neúčinné nebo mají vedlejší účinky, ale za určitých okolností mohou být i zdraví škodlivé.
Efedrin jako spalovač tuků?
Efedrin bývá často řazen mezi spalovače tuků, protože podle některých autorů zvyšuje metabolický obrat [1] a oddaluje únavu. Stejně jako amfetamin a metamfetamin se efedrin řadí mezi tzv. stimulancia. Chemická struktura i účinek stimulancií, jako je například efedrin, se podobají struktuře a účinku adrenalinu a noradrenalinu – tedy hormonů, které jsou tělu vlastní.
Stimulancia jsou již dlouho považovány za „klasické“ dopingové látky. Efedrin je účinnou složkou některých léků a podléhá zákonu o léčivech [2]. Jeho užívání je vázáno na lékařský předpis a je na Seznamu zakázaných látek a metod Světové antidopingové agentury [3, 4].
Karnitin jako spalovač tuků?
Karnitin neboli L-karnitin je látka, která se přirozeně vyskytuje v lidském těle. Karnitin zajišťuje transport (přenos) mastných kyselin s dlouhým řetězcem do mitochondrií, kde jsou tyto látky za přítomnosti kyslíku „spalovány“. Účinnost karnitinu coby spalovače tuků je nicméně sporná [5], byť jeho zastánci tvrdí, že tato látka urychluje proces odbourávání mastných kyselin. Nedá se však říci, že by při sportu člověk potřeboval více karnitinu. Karnitin se totiž nespotřebovává a lidské tělo si jej vždy dokáže doplnit takové množství, jaké potřebuje.
Doplňky stravy obsahující karnitin se prodávají ve formě tobolek, sirupu nebo prášku, obvykle je doporučována denní dávka 1–2 gramy. Při tomto příjmu po dobu maximálně čtyř týdnů se není potřeba obávat žádných vedlejších účinků. Pokud je však karnitin užíván dlouhodobě, existuje riziko, že tělo zastaví nebo alespoň sníží svou vlastní produkci; proto se dlouhodobý příjem nedoporučuje. Obecně lze shrnout, že zvýšený příjem karnitinu má smysl pouze v případě jeho nedostatku, což je velmi vzácný jev.
Diuretika ve sportu?
Diuretika jsou léky na předpis, které podporují tvorbu a vylučování moči v ledvinách, a tím i odvod vody z těla. Nejsou to tedy žádné spalovače tuků (ani nijak nezlepšují výkonnost), přesto pomáhají snížit hmotnost během několika málo hodin. Ve sportech, kde jsou rozlišovány váhové kategorie (například bojové sporty nebo vzpírání), jsou diuretika zneužívána k zakázané manipulaci s tělesnou hmotností: neférově se chovající sportovci pak mohou soutěžit v nižší váhové kategorii, než by správně měli.
Diuretika jsou na seznamu zakázaných látek Světové antidopingové agentury (WADA) [3, 4]. Bližší informace najdete v článku Doping – úspěch za každou cenu?
Kofein ve sportu?
Kofein stimuluje („povzbuzuje“) centrální nervový systém a zlepšuje reakce, koordinaci i koncentraci. Kofein může rovněž zlepšit spalování tuků, proto bývá řazen mezi „spalovače tuků“ [7]. Tento účinek se ovšem projevuje pouze u trénovaných sportovců, nikoli u těch netrénovaných. Svaly netrénovaného člověka totiž nejsou schopny využít zvýšené množství mastných kyselin, které se k nim dostává. Studie ukazují, že kofein může účinkovat jako spalovač tuků pouze tehdy, pokud je užíván v koncentrované formě jako doplněk stravy (10–15 miligramů kofeinu na kilogram tělesné hmotnosti). To však může vést i k nežádoucím vedlejším účinkům, jako jsou zažívací potíže, bolesti hlavy, nespavost, třes nebo bušení srdce, dokonce i srdeční arytmie a mírné halucinace.
Umírněná konzumace kofeinu před sportovní aktivitou (přibližně 3 miligramy na kilogram tělesné hmotnosti, což odpovídá zhruba dvěma šálkům kávy) může podpořit výkonnost.
Navzdory všeobecně rozšířenému názoru nemá kofein dehydratační účinek – pokud tedy není překročena „přiměřená“ konzumace, odpovídající zhruba čtyřem šálkům kávy denně.¨
Bližší informace najdete v samostatných článcích:
- Doplňky stravy ve sportu: základní informace
- Doplňky stravy ve sportu: přehled nejčastěji užívaných látek
- Doplňky stravy ve sportu: kdy je užívat, kdy ne?
Související odkazy
- Examine: Ephedrine [Efedrin] (odkaz vede na web examine.com; jeho obsah je dostupný pouze v angličtině)
- Zákon č. 378/2007 Sb., o léčivech a o změnách některých souvisejících zákonů (odkaz vede na web zakonyprolidi.cz)
- Antidopingový výbor ČR: Seznam zakázaných látek a metod (odkaz vede na PDF soubor na webu antidoping.cz, 689 kB)
- World Anti-Doping Agency (WADA): List of Prohibited Substances and Methods [Světová antidopingová agentura: Seznam zakázaných látek a metod] (odkaz vede na web wada-ama.org; jeho obsah je dostupný v angličtině, němčině, francouzštině a několika dalších jazycích)
- Examine: L-carnitine [L-karnitin] (odkaz vede na web examine.com; jeho obsah je dostupný pouze v angličtině)
- Antonio Gnoni, Serena Longo, Gabriele V. Gnoni, Anna M. Giudetti: Carnitine in human muscle bioenergetics: Can carnitine supplementation improve physical exercise? Molecules 2020, 25(1): 182. (odkaz vede na web mdpi.com; jeho obsah je dostupný pouze v angličtině)
- Examine: Caffeine [Kofein] (odkaz vede na web examine.com; jeho obsah je dostupný pouze v angličtině)