šlachy

Šlachy (lat. tendines) jsou tuhé provazce husté vazivové tkáně, které zajišťují spojení mezi svaly a kostmi a jsou schopny (do jisté míry) odolávat tahu. Při pohybu nebo udržování polohy šlacha přenáší na kost svalovou sílu. V příčném řezu jsou šlachy kulaté, oválné nebo připomínají tenké destičky. Nejsilnější a zároveň nejnápadnější šlachou v lidském těle je Achillova šlacha, která připojuje svaly lýtka k patní kosti a vydrží velmi vysokou zátěž v tahu. Nadměrné namáhání svalu (obecně jakéhokoli) může způsobit bolestivý zánět v místě úponu příslušné šlachy.

Šlachy jsou podobné vazům v tom smyslu, že oba typy struktur jsou tvořeny pojivovou tkání. Rozdíly mezi nimi jsou ve spojeních, která v rámci pohybového aparátu vytvářejí: zatímco vazy spojují jednu kost s jinou kostí, šlachy spojují sval s kostí.

Obrázek: Šlachy a vazy v kolenním kloubu – schematický nákres. V některých případech jsou uvedeny pouze latinské popisky (kurzívou), protože české názvy nejsou běžně zažité. (Zdroj: depositphotos.com).

Viz také vazy, pohybový aparát.

Související příspěvky: