Užívání doplňků stravy byste vždy měli konzultovat s odborníkem, tedy s lékařem nebo s lékárníkem. Někdy může být užitečné i individuální výživové poradenství. Nekontrolované užívání doplňků stravy a podobných přípravků se v žádném případě nedoporučuje.
Kdy je vhodné užívat doplňky stravy?
Obecně lze říci, že užívání jakýchkoli doplňků stravy není z výživového hlediska nutné ani pro zdravou „průměrnou“ populaci, ani pro amatérské sportovce. Všechny potřebné živiny lze totiž získat z vyvážené stravy. Nicméně v určitých fázích života může být užívání doplňků stravy vhodné. Jedná se například o ženy plánující těhotenství, těhotné ženy, případně o jednotlivce, u nichž je potřeba dočasně doplnit nedostatek konkrétních vitaminů, minerálních látek apod.
Sportovci mají kvůli tréninku zvýšenou potřebu energie i živin. Obojí však lze pokrýt pestrou a vyváženou stravou. Výjimky mohou nastat u výkonnostních sportovců, kteří mají velmi vysoký týdenní objem tréninku. V těchto případech je potřeba energie i živin tak vysoká, že sportovec nezvládne zkonzumovat (a jeho trávicí trakt zpracovat) odpovídající množství jídla. Za takových okolností je užití doplňků stravy vhodné, někdy dokonce nezbytné.
Užívání doplňků stravy by však v každém jednotlivém případě mělo být konzultováno s lékařem. V případě sportovců by se o doplňcích stravy mělo uvažovat pouze tehdy, pokud jsou trénink, výživa i regenerace již nastaveny optimálně a není možné dále zvýšit příjem živin. Rozhodně se nedoporučuje „preventivní“ užívání doplňků stravy, které by mělo doplnit chybějící živiny v přirozené stravě nebo kompenzovat špatné stravovací návyky. I doplňky stravy totiž lze předávkovat, a kromě toho může docházet k lékovým interakcím (pokud člověk nějaké léky užívá).
Na co dávat pozor při nákupu doplňků stravy?
Doplňky stravy jsou volně prodejné a nepodléhají ani zdaleka tak přísnému testování jako léky. Tím lze vysvětlit případné rozdíly v kvalitě výrobků, které se prodávají třeba i pod stejným (nebo velmi podobným) názvem. Výrobci navíc nemusí nijak prokazovat účinnost doplňků stravy. Zvláště na pozoru byste se měli mít při objednávání z internetu a také při nákupu výrobků, které jsou inzerovány jako „zázračné léky“ apod. Státní zdravotní ústav (SZÚ) posuzuje pouze bezpečnost a zdravotní nezávadnost doplňků stravy, a to na základě předložené dokumentace a výsledků laboratorních analýz.
Nesprávné výrobní postupy nebo nevhodné skladování mohou zhoršit kvalitu doplňků stravy, případně vést ke kontaminaci jinými látkami. Zejména ve vrcholovém sportu je proto potřeba vzít v úvahu, že užíváním „podezřelých“ doplňků stravy by sportovec mohl neúmyslně požít i některé látky, které jsou na seznamu zakázaných látek [1] Antidopingového výboru ČR. Bližší informace najdete v článku Doping – úspěch za každou cenu?
Jaké právní předpisy upravují problematiku doplňků stravy?
Předpisy týkající se doplňků stravy jsou ve všech členských státech Evropské unie sjednoceny směrnicí 2002/46/ES [2]. V České republice je tato směrnice začleněna do českého právního systému vyhláškou č. 58/2018 Sb. [3].
Doplňky stravy musí být v souladu s obecnými pravidly označování potravin a musí na nich být uvedeny následující údaje [4]:
- doporučená denní dávka produktu,
- upozornění na nebezpečí překročení doporučené denní dávky,
- upozornění, aby produkt nebyl používán jako náhrada vyvážené stravy,
- upozornění, aby byl produkt skladován mimo dosah malých dětí.
Označování či obchodní úprava doplňků stravy nebo reklama na ně nesmí obsahovat tvrzení, že produkt zabraňuje vzniku určitého onemocnění nebo že ho léčí, či je dokonce schopen ho úplně vyléčit. Obecná tvrzení typu „podporuje obranyschopnost“ často nejsou dostatečně prokázána a nevypovídají nic o skutečném zdravotním přínosu těchto přípravků. Výrobci a dovozci mohou propagovat výživové a/nebo zdravotní přínosy svých potravinářských výrobků, pouze pokud jsou tyto přínosy vědecky prokázány [5].
Tipy ohledně doplňků stravy
Vyvážená strava: Doplňky stravy nejsou určeny ani k prevenci nemocí, ani k „nápravě“ špatných stravovacích návyků. Základním předpokladem pro udržení zdraví a výkonnosti nejen ve sportu je pestrá a vyvážená strava. Bližší informace najdete v kategorii Výživa zdravé populace.
Správný trénink: Doplňky stravy ani výživa nemohou nahradit nesprávný nebo nedostatečný trénink. Bližší informace o tréninku a zdravém pohybu obecně najdete v kategorii Zdravá pohybová aktivita.
Poraďte se s odborníkem: Doplňky stravy by se nikdy neměly užívat nekontrolovaně a bez předchozí konzultace s odborníkem – tedy s lékařem nebo s lékárníkem, případně s kvalifikovaným výživovým poradcem. Bližší informace najdete v článku Výživové poradenství a nutriční terapie.
Související informace najdete rovněž v následujících článcích:
- Doplňky stravy ve sportu: základní informace
- Doplňky stravy ve sportu: přehled nejčastěji užívaných látek
- „Spalovače tuků“ apod. v amatérském sportu
Související odkazy
- Antidopingový výbor ČR: Seznam zakázaných látek a metod (odkaz vede na PDF soubor na webu antidoping.cz, 689 kB)
- Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2002/46/ES ze dne 10. června 2002 o sbližování právních předpisů členských států týkajících se doplňků stravy (odkaz vede na web eur-lex.europa.eu)
- Vyhláška č. 58/2018 Sb., o doplňcích stravy a složení potravin (odkaz vede na web zakonyprolidi.cz)
- Your Europe: Označování doplňků stravy (odkaz vede na web europa.eu)
- Your Europe: Zdravotní a výživová tvrzení (odkaz vede na web europa.eu)