efedrin

Efedrin je alkaloid, který se přirozeně vyskytuje v některých rostlinách. Na lidské tělo má podobné účinky jako adrenalin (rozšiřuje průdušky, zvyšuje srdeční frekvenci a krevní tlak), ale působí mnohem více stimulačně na nervový systém; předávkování efedrinem tak může vyvolat třes, úzkostné stavy, nespavost apod. Efedrin někdy bývá předepisován jako lék, ale nechvalně „proslulý“ je zejména v souvislosti s dopingem. Z farmakologického hlediska se efedrin řadí mezi stimulancia.

Efedrin bývá často řazen mezi tzv. spalovače tuků, protože podle některých autorů zvyšuje metabolický obrat a oddaluje únavu. Zneužívání efedrinu (například ve sportu) může vést ke zvýšení tělesné teploty a k potížím s kardiovaskulárním systémem, jako je zejména zvýšení srdeční frekvence a krevního tlaku. Kromě toho se může objevit závislostní chování, příznaky stresu, neklid, pocity úzkosti, agrese, nucení na močení, deprese či naopak euforie, nespavosthalucinace, křeče, ochrnutí dýchacích cest apod. Dalším důsledkem mohou být stavy těžkého vyčerpání, které mohou v extrémních případech vést až ke smrti.

Obrázek: Chemická struktura efedrinu. Barevně jsou odlišeny atomy různých chemických prvků: uhlíku (černá), vodíku (bílá), dusíku (modrá) a kyslíku (červená). (Zdroj: Wikimedia Commons, Public Domain)