dehydratace

Dehydratace je nadměrná ztráta vody z organismu. Nastává v případě, kdy tělo ztrácí více tekutin, než přijímá, a nemá tak dostatek tekutin pro správné fungování. Dehydratace může nastat v důsledku průjmu, zvracení, nadměrného pocení, nadměrného močení (což se typicky stává při užívání některých léků nebo u některých onemocnění), horečky nebo nedostatečného příjmu tekutin.

Vyšší riziko dehydratace mají starší lidé (s přibývajícím věkem mohou ztrácet pocit žízně, takže dostatečně nepijí), kojenci a malé děti (mají vyšší pravděpodobnost průjmu nebo zvracení), lidé s chronickým onemocněním, které způsobuje častější močení nebo pocení (např. diabetes mellitus, cystická fibróza nebo některá onemocnění ledvin), lidé užívající léky způsobující vydatnější močení nebo pocení, a v neposlední řadě lidé, kteří v horkém počasí cvičí nebo pracují venku.

Mezi příznaky dehydratace patří pocit velké žízně, sucho v ústech, močení a pocení v daleko menší míře než obvykle, tmavě zbarvená moč, suchá kůže, únava a závrať.

Dehydratace může být mírná, středně závažná nebo i život ohrožující.