Jaké jsou příčiny zvětšené prostaty?
Existuje mnoho příčin nezhoubného zvětšení prostaty neboli benigní hyperplazie prostaty. Na vzniku tohoto onemocnění se pravděpodobně do značné míry podílejí neovlivnitelné faktory, je jako věk a mužské pohlavní hormony (androgeny, zejména testosteron).
Riziko nezhoubného zvětšení prostaty lze snížit mimo jiné následujícími opatřeními:
- vyvážená strava s nízkým obsahem tuku,
- dostatek pohybových aktivit,
- předcházení vzniku nadváhy,
- abstinence od nikotinu,
- umírněná konzumace alkoholu.
Pro úspěšné odhalení a léčbu onemocnění prostaty jsou mužům od 45 let věku doporučovány pravidelné preventivní prohlídky u specialisty v oboru urologie a andrologie.
Obrázek 1: Srovnání zdravé prostaty (vlevo) a zvětšené prostaty (vpravo). (Zdroj: depositphotos.com)
Jaké příznaky se mohou vyskytnout?
Zvětšení prostaty vede především ke zhoršujícím se problémům s močením. Mezi typické příznaky patří mj.:
- opožděný začátek při močení,
- slabý a přerušovaný proud moči,
- neustálé odkapávání moči a s tím spojený vznik zápachu,
- pocit neúplného vyprázdnění močového měchýře,
- nutkání na močení, časté močením během dne a zejména v noci,
- retence moči.
Výše popsané potíže mohou výrazně zhoršit kvalitu života a přinutit muže ke změně životního stylu. Mnoho pacientů se například vyhýbá pití před spaním, přizpůsobuje svůj denní režim dostupnosti toalet, vyhýbá se veřejným akcím a omezuje svůj společenský život.
Možné důsledky neléčeného zvětšení prostaty:
- při výrazné retenci moči může přeplněný močový měchýř přetlačit svěrač a moč pak trvale v malých množstvích přetéká – pacienti uvádějí, že trpí inkontinencí; značným rizikem je však zároveň poškození až selhání ledvin [1];
- akutní retence moči provázená silnými bolestmi – projevuje se úplnou zástavou močení s přeplněním močového měchýře; jedná se o akutní stav, při kterém musí lékař močový měchýř co možná nejdříve vyprázdnit pomocí katétru;
- kolonizace močového měchýře patogeny, neboť zbytková moč je pro ně ideálním prostředím k životu; tyto choroboplodné zárodky se pak mohou dostat do ledvin i do krve a vyvolat závažné infekce až sepsi.
Jak se stanoví diagnóza?
V zásadě je třeba rozlišovat mezi nezhoubným zvětšením prostaty a rakovinou prostaty. Uplatňují se mj. následující diagnostické postupy:
- anamnestický rozhovor,
- vyšetření moči,
- ultrazvukové vyšetření k posouzení tvorby zbytkové moči a k posouzení orgánů v břišní dutině, zvláště pak ledvin,
- palpace konečníku (vyšetření konečníku prstem), čímž lékař posoudí velikost, aktuální stav a bolestivost prostaty,
- měření síly proudu moči (uroflowmetrie).
Fakultativní vyšetření (nejsou prováděna vždy):
- vyšetření krve, včetně stanovení hodnoty PSA,
- rentgenové vyšetření s kontrastní látkou – zaměřené na ledviny,
- neurologické vyšetření,
- měření tlaku v močovém měchýři (cystometrie),
- endoskopické vyšetření močového měchýře (cystoskopie).
Stadia nezhoubného zvětšení prostaty
Odborníci rozlišují tři stadia nezhoubného zvětšení (benigní hyperplazie) prostaty:
Stadium I – bez tvorby zbytkové moči: Postižený má nutkání na močení čím dál častěji. Je pozorován opožděný začátek při močení, močení trvá déle a dochází k odkapávání moči. Proud moči je oslabený, muž často používá k vyprazdňování močového měchýře břišní svaly. V močovém měchýři nelze zjistit žádné zbytky moči.
Stadium II – s tvorbou zbytkové moči: Krátce po vymočení se opět objeví nutkání na močení, postižený může opět vyloučit malé množství moči. Kvůli téměř neustálé přítomnosti zbytkové moči mohou močový měchýř osídlit choroboplodné zárodky nebo se v něm mohou vytvářet močové kameny.
Stadium III – zvýšená tvorba zbytkové moči s poškozením ledvin: V důsledku dalšího nárůstu množství zbytkové moči se může močový měchýř zvětšit a jeho stěna je přetěžována. Kvůli přeplněnému močovému měchýři pak moč prakticky trvale v malých množstvích přetéká (nechtěný únik moči, tzv. inkontinence z přetékání) [3]. Ještě horší však je, pokud se objeví úplná retence moči: v tomto případě se moč vrací močovody do ledvin a poškozuje je – v extrémních případech až do úplného selhání ledvin.
Související odkazy
- Miroslav Záleský, Roman Zachoval: Benigní hyperplazie prostaty a symptomy dolních močových cest u mužů: etiologie, patofyziologie a epidemiologie. Praktický lékař 2014, 94(5): 217–222. (odkaz vede na web prolekare.cz)
- Eva Burešová, Aleš Vidlář, Vladimír Študent: Uroflowmetrie, nenahraditelná vyšetřovací metoda k diagnostice močových dysfunkcí. Urologie pro praxi 2013, 14(4): 170–172. (odkaz vede na PDF soubor na webu urologiepropraxi.cz, 364 kB)
- Miroslava Romžová, Marie Hurtová, Lukáš Holub, Jaroslav Pacovský: Inkontinence moči z pohledu urologa. Medicína pro praxi 2011, 8(5): 222–225. (odkaz vede na PDF soubor na webu medicinapropraxi.cz, 126 kB)