zhoubný nádor

Zhoubný nádor neboli nádorové onemocnění (lidově „rakovina“) je nádor, který prorůstá do okolních tkání, většinou je schopen vytvářet metastázy, po pokusu o odstranění může recidivovat, a není-li adekvátně léčen, může vést až k úmrtí pacienta.

Mezi nejčastěji se vyskytující zhoubné nádory patří nádory plic, tlustého střeva a konečníku, kůže, u mužů nádor prostaty a u žen nádor prsu. U některých nádorů se podařilo zvrátit nepříznivé epidemiologické ukazatele; např. u nádoru tlustého střeva a konečníku poklesla úmrtnost o více než 30 % za 10 let. Přibylo naopak např. nádorů slinivky břišní a nádorů jater. Klíčové pro boj s nádory je jejich prevence a včasné odhalení. Tak, jak se daří nádorům předcházet, dříve je zachycovat a lépe léčit, roste počet osob žijících s nádorem (tzv. prevalence). Intenzivní výzkum je zaměřený na hledání včasných laboratorních známek nádorů, včetně posuzování genetických předpokladů, k urychlení nádorové diagnostiky.

Na diagnostiku a léčbu zhoubných nádorů se specializují onkologové.

Viz také nádor, rakovina, nádorové buňky, nezhoubný nádor, maligní, malignita a další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz zhoubný nádor, zhoubné nádory apod.

Pojem souvisí s kategoriemi:

Zhoubné nádory (rakovina)