Při jakých onemocněních se hysterektomie provádí?
Rakovinná onemocnění a předstupně rakoviny:
- rakovina dělohy: endometriální karcinom, sarkom, maligní (zhoubné) smíšené nádory;
- rakovina děložního čípku (cervikální karcinom),
- za určitých předpokladů nebo na přání pacientky u předstupňů rakoviny
- děložní výstelky,
- u rakoviny vaječníků (ovariální karcinom),
- event. po ukončeném plánování rodiny preventivně u Lynchova syndromu - dědičné nemoci se zvýšeným rizikem pro vznik různých nádorů – především rakoviny tlustého střeva (kolorektální karcinom) a mj. rakoviny dělohy (endometriální karcinom).
Nezhoubná onemocnění, pokud není možný postup, který by orgán zachoval:
- myomy,
- menstruační poruchy,
- adenomyosis uteri – ukládání děložní výstelky (endometria) do svalové vrstvy dělohy (myometrium)
- endometrióza,
- těžké infekce dělohy,
- placenta accreta (placenta chybně vrostlá do děložní výstelky se ztíženým uvolněním z děložní výstelky po porodu),
- těžké zranění, resp. krvácení, např. v rámci porodu nebo nehody,
- výhřez dělohy (prolapsus uteri – vystoupení dělohy z pochvy).
Jaké existují operační metody?
K odstranění dělohy může dojít třemi přístupy:
- přes břišní řez (abdominálně - laparotomie),
- přes pochvu (vaginálně),
- prostřednictvím techniky „knoflíkové dírky" přes břišní stěnu (laparoskopicky).
K laparoskopickým operacím patří:
- LAVH (laparoskopicky asistovaná vaginální hysterektomie) a
- TLH (totální laparoskopická hysterektomie).
U LAVH se děloha odděluje z pochvy. U TLH se operuje výhradně pomocí „techniky knoflíkové dírky". U obou technik se děloha odstraňuje přes pochvu. Někdy může být u velmi velké dělohy nutné odstranění přes malý otvor v břišní stěně. Toto se provádí především tehdy, když není rozdělení na části před odstraněním žádoucí (např. u karcinomů).
Laparoskopická hysterektomie může probíhat i s podporou robota. Přitom je výběr operačních nástrojů, jakož i pohyby robota, řízen lékařem přes počítač. Účinnost této metody ale není ještě v současnosti prozkoumána.
U břišní (abdominální) a laparoskopické hysterektomie je možné navíc posoudit dutinu břišní. V dutině břišní mohou být v případě potřeby navíc kromě odstranění dělohy provedeny další zásahy, mezi které patří např. odstranění ložisek endometriózy resp. vaječníků.
Vaginální a laparoskopické operace jsou upřednostňovány před řezem dutiny břišní, protože se tím zkracuje doba pobytu v nemocnici a doba uzdravení. Zásahem s nejkratší operační dobou a nejmenšími komplikacemi je vaginální odstranění dělohy. U tohoto zásahu ale není možné ošetřovat možné důsledky onemocnění, která jsou spojena s dutinou břišní, resp. jinými přilehlými orgány. Odstranění vaječníků vaginálním způsobem může být z důvodu dostupnosti ztíženo.
U určitých onemocnění se navíc odstraňují vaječníky (adnexotomie). Neexistuje-li žádné podezření na závažnou patologickou změnu vaječníků, tak se preventivní odstranění vaječníků nedoporučuje. Po tomto zásahu dochází totiž bez náhradní hormonální terapie k náhlému nástupu menopauzy. Navíc se zvyšuje riziko vzniku onemocnění srdečního oběhu (např. srdečního infarktu) a onemocnění mozku (např. mozková mrtvice, demence). Po oboustranném odstranění vaječníků se také častěji vyskytují zlomeniny kostí z důvodu osteoporózy. V poslední době se ale velmi doporučuje odstranění vejcovodů, protože se tím snižuje výskyt rakoviny vaječníků.
Jaké operační techniky se používají?
Rozlišuje se mezi úplným odstraněním dělohy (totální hysterektomie) a částečným odstraněním dělohy (subtotální hysterektomie).
U totální hysterektomie se odstraňuje celá děloha včetně děložního čípku (cervix). U subtotální hysterektomie se děložní čípek neodstraňuje.
V rámci subtotální hysterektomie dochází ke komplikacím méně často, než při totální hysterektomii. Avšak i děložní čípek je částečně pokryt děložní sliznicí. Proto může u žen s intaktními vaječníky, u kterých se provádí odstranění dělohy před menopauzou, docházet k cyklickým krvácením. U těchto pacientek může i nadále vzniknout rakovina děložního čípku. Zlepšení sexuálního života nebylo - jak se dříve předpokládalo - u pacientek se subtotálním odstraněním dělohy oproti pacientkám po totálním odstranění dělohy prokázáno. Z těchto důvodů se v první řadě doporučuje totální hysterektomie.
Jaké komplikace se mohou vyskytnout?
Jak často se mohou vyskytnout komplikace, záleží mimo jiné na onemocnění, které má být pomocí hysterektomie léčeno. Horečka, infekce močového měchýře a infekce rány vznikají po odstranění dělohy relativně často, dají se ale většinou dobře léčit.
Možné komplikace během operace jsou:
- krvácení z cévních poranění,
- poranění močového měchýře nebo střev,
- poranění močovodu,
- velmi zřídka poranění jiných orgánů.
Možné komplikace, které se mohou vyskytnout jako důsledek operace, jsou:
- dřívější nástup menopauzy,
- bolesti při pohlavním styku,
- pokles močového měchýře a střeva při slabosti pánevního dna,
- možný výskyt močové inkontinence jakož i
- zadržování moči.
Ke všeobecným operačním komplikacím patří např.:
- infekce: např. infekce rány, zápal plic, infekce močových cest, zřídka otrava krve (sepse),
- hluboká žilní trombóza nohou/pánve a plicní embolie,
- krvácení a tvorba krevních sraženin (hematom),
- neprůchodnost střev.
Duševní a tělesné zdraví po operaci
Jaké potíže mohou vzniknout po operaci?
Spokojenost se zásahem je různá a liší se mimo jiné podle průběhu operace, nadále přetrvávajících, resp. nově se vyskytujících potíží a podle osobnosti dotčené ženy.
Mnohé pacientky uvedly po operaci nezhoubných onemocnění dělohy zlepšení různých potíží (např. pocit tlaku). Také to, že nedochází k pravidelné menstruaci v případě dříve se vyskytujících menstruačních potíží (bolestivé nebo silné menstruační krvácení), je pociťováno jako příjemné.
Bolesti při pohlavním styku (dyspareunie) se mohou po operaci zlepšit. Mohou se ale také někdy zhoršit, resp. nově vyskytnout.
Po odstranění dělohy obdrží pacientka na určitou dobu léky od bolesti. V mnoha případech hovoří pacientky, které byly operovány na základě nezhoubných onemocnění, po operaci o tom, že již netrpí bolestmi podbřišku. Malá část ale po operaci hovoří o nově vzniklých, resp. zesílených bolestech v podbřišku.
Některé ženy trpí tímto zásahem. K nim patří především ženy, které si přejí děti, resp. ženy, které mají pocit, že odstraněním dělohy ztratily část své ženskosti. U onemocnění, u kterých není odstranění dělohy nezbytně nutné, by měly ženy důkladně zvážit, jaké dopady může mít tento zásah na jejich duševní a tělesné zdraví.
Zotavení po operaci
Jak rychle se pacientka zotaví po odstranění dělohy, je individuálně různé a závisí mimo jiné na operační technice. Vaginální a laparoskopická odstranění jsou spojena s kratším pobytem v nemocnici a s rychlejším zotavením po zásahu.
Tělesná zátěž po operaci
Jak dlouho by se pacientka měla vyhnout tělesné zátěži, a o délce zdravotní neschopnosti, rozhoduje lékař individuálně pro každou pacientku.
Postoperační krvácení
Po hysterektomii jsou běžná lehká krvácení z pochvy. Proto by se měly několik týdnů po operaci nosit vložky. Tampony by se neměly používat kvůli zvýšenému riziku infekce. Trvá-li krvácení déle než šest týdnů, resp. rozvíjí-li se krvácení, které je výrazné jako menstruační krvácení, měla by žena pokud možno co nejrychleji vyhledat lékaře.
Pohlavní styk po operaci
Obecně se u nekomplikovaného průběhu doporučuje vynechat pohlavní styk na čtyři až šest týdnů. Po hysterektomii již těhotenství není možné. Proto se již nemusí dbát na antikoncepci. Aby se zabránilo infekcím se sexuálně přenosnými onemocněními (STD), měly by se u možného rizika přenosu bezpodmínečně používat kondomy.