Příčiny
Příčiny dyspareunie mohou být podmíněny organicky, např.:
- infekce resp. záněty (např. pochvy),
- pohlavní nemoci (sexuálně přenosné choroby),
- následky dřívějších poranění (např. porod, nehody),
- pooperační následky (např. tvorba jizev, srůsty),
- vývojové anomálie,
- nádory,
- endometrióza děložní sliznice mimo děložní dutinu,
- suchá pochva (např. z důvodu hormonální změny v klimakteriu),
- chemická antikoncepce a další.
Diagnóza
Lékař vede podrobný rozhovor o anamnéze, aby si udělal představu o tělesném zdraví pacientky. Bude chtít zjistit například druh bolesti. Bolesti mohou být velmi různorodé, např. pálivá bolest, bodavá či křečovitá apod.
Dále lékař zváží eventuální psychické příčiny nebo sociální zátěž (např. stres, vyčerpání). Ke stanovení diagnózy patří také dotazy na sexuální život a partnerský vztah pacientky. Tato situace může být pro ženu nezvyklá a možná také nepříjemná. Sexualita je stále opředena mnohým tabu, které není lehké vždy překonat. V ideálním případě je však veden otevřený, upřímný a zároveň diskrétní rozhovor mezi oběma stranami. K vyšetření patří také gynekologická prohlídka.
Léčba
Léčení dyspareunie závisí na její příčině. Je-li zapříčiněna somatickým onemocněním (fyzickým), léčí se pokud možno její příčina. Léčba tedy může být různá. Ve většině případů to znamená užívání léků (např. antibiotika, hormony), vzácněji přicházejí v úvahu operativní zákroky apod. Pokud se vyloučí tělesná příčina, doporučuje se dále konzultace s lékařem v oboru sexuální medicíny, psychoterapeutem, sexuálním terapeutem či psychologem.
Na koho se mohu obrátit?
První kontaktní osobou je často praktický lékař. Gynekologické prohlídky (včetně podrobného anamnestického rozhovoru) provádí gynekolog.