Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
Napište nám
  • Domů
  • Informace o nemocech
  • Pohlavní orgány, pohlavní hormony
  • Ženské pohlavní hormony, menstruační cyklus
  • Aktuální: Menstruační potíže, bolestivá menstruace (dysmenorea)

Menstruační potíže, bolestivá menstruace (dysmenorea)

Ženské pohlavní hormony, menstruační cyklus
Autor: gesundheit.gv.at

Jako menstruaci označujeme pravidelné měsíční krvácení dívek od puberty (mezi 9. a 15. rokem života) a žen až do klimakteria. Používají se různá označení, jako např. měsíčky, menses či perioda. První menstruační krvácení se nazývá menarche. Menstruační potíže patří mezi nejčastější ženské problémy. Menstruace, která je doprovázena neobvykle silnými a křečovitými bolestmi v podbřišku, se označuje jako dysmenorea.

Menstruační cyklus

Doba od prvního dne menstruace do dne před další menstruací se označuje jako menstruační cyklus. Ten trvá nejčastěji 25 až 32 dní, avšak přesná délka cyklu i trvání menstruace se u jednotlivých žen liší. Pro většinu dívek i žen je menstruace téměř bezbolestná a v průběhu plodných let se to jen málokdy mění. U jiných je však menstruační krvácení často spojeno se silnějšími či slabšími bolestmi.

Bližší informace najdete v článku Menstruační cyklus.

Příznaky a příčiny

Kromě křečovité bolesti v podbřišku může být dysmenorea doprovázena dalšími příznaky. Patří mezi ně například nevolnost, zvracení, bolesti hlavy, pocit napětí v prsou a celková nevolnost. Nejsilnější obtíže se obvykle objevují v prvním a druhém dni menstruace.

Poznámka: Některé ženy již ve dnech před menstruací trpí příznaky, jako jsou bolesti břicha a/nebo hlavy a výkyvy nálad. Tyto příznaky jsou odborně označovány jako premenstruační syndrom (PMS).

Není známo, proč některé ženy mají bolestivou menstruaci a jiné nikoli. Příčiny silných menstruačních bolestí se u jednotlivých žen mohou značně lišit. Mezi ty nejčastější patří:

  • myomy, adenomyóza,
  • endometrióza,
  • psychogenní faktory (např. stres, partnerské konflikty apod.),
  • obstrukce odtoku menstruační krve, která může být způsobena příliš úzkým kanálem děložního hrdla, vaginálními stenózami nebo vaginálními septy.

Kromě toho mohou být příčinou menstruačních potíží také malformace dělohy, případně anomálie polohy nebo tvaru dělohy.

Formy dysmenorey

Podle toho, kdy se výrazně bolestivá menstruace objeví, rozlišujeme primární dysmenoreu (již od prvního menstruačního krvácení) a sekundární dysmenoreu (vyskytne se až později v průběhu života).

Poznámka: Při vzniku dysmenorey mohou hrát roli i psychologické faktory, jako je stres nebo strach z bolesti a úzkost před očekávanou menstruací.

Primární dysmenorea

Primární dysmenorea se obvykle objevuje krátce po menarche (první menstruaci) a u postižených žen často trvá až do menopauzy.

Sekundární dysmenorea

U sekundární dysmenorey se menstruační bolesti objevují až po několika letech. Do té doby žena pociťovala menstruační krvácení jako málo bolestivé nebo zcela nebolestivé. Sekundární dysmenorea bývá často způsobena nezhoubnými nádory děložní sliznice, např. myomy. Někdy se menstruační bolesti po porodu zmírní, zatímco u některých žen se naopak poprvé objeví až po porodu. Mimořádně silné menstruační bolesti mohou být i příznakem endometriózy.

Poznámka: K rozvoji sekundární dysmenorey mohou vést i některé mechanické antikoncepční metody, jako je například nitroděložní tělísko.

Diagnóza a léčba

Některé dívky nebo ženy kvůli silným menstruačním bolestem nejsou schopny normálně se věnovat každodenním činnostem (např. v práci nebo ve škole). Proto je důležité, aby ženy ani dívky netrpěly mlčky, a v případě silných menstruačních bolestí navštívily svého gynekologa. K určení příčin dysmenorey jsou k dispozici různé diagnostické metody.

Na základě gynekologického vyšetření (s vaginálním ultrazvukem) a ultrazvukového vyšetření podbřišku může lékař vyloučit organické příčiny, jako jsou malformace nebo myomy.

Obrázek 1: Vaginální ultrazvukové vyšetření – schematický nákres. (Zdroj: By BruceBlaus - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=44969113)

Léky proti bolesti

Ke zmírnění bolesti lze použít analgetika (léky proti bolesti) nebo spasmolytika (léky proti křečím). Většina takto užívaných léků má za cíl ovlivnit produkci prostaglandinů.

Poznámka: Ke zmírnění menstruačních bolestí může přispět i perorální antikoncepce, protože zabraňuje ovulaci. U velmi mladých dívek, které trpí bolestivou menstruací, je však užívání těchto pilulek jako léčebného prostředku sporné, protože hormonální rovnováha ještě není dostatečně ustálená (vzhledem k probíhající pubertě) a brzké podávání perorální antikoncepce by ji mohlo narušit.

Při podezření na organické příčiny je někdy nutná hospitalizace, aby bylo možné případně provést chirurgické zákroky, jako je odstranění polypů a/nebo kyretáž (v případě potřeby doplněná hysteroskopií), nebo i laparoskopii, která se někdy provádí k upřesnění diagnózy (například při podezření na endometriózu).

Svépomoc

Existuje mnoho různých prostředků a metod, jak si ulevit od menstruačních bolestí. Nepříjemné pocity lze někdy zmírnit i samoléčbou. Patří mezi ně:

  • využívání tepla (např. termofory, teplé koupele, saunování),
  • rostlinné léčivé přípravky, homeopatika,
  • akupunktura,
  • pravidelné cvičení (podporuje krevní oběh a zmírňuje křeče).
Poznámka: Účinnost uvedených metod a prostředků však nebyla vědecky prokázána.

Na koho se mohu obrátit?

Ke stanovení diagnózy nebo i zahájení léčby je nutná návštěva gynekologa.

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

Ženské pohlavní hormony, me...

Poruchy menstruačního cyklu

Jako menstruační cyklus je označováno období od prvního dne menstruace do posledního dne před dal...

Ženské pohlavní hormony, me...

Menstruační cyklus

Určité základní znalosti o fungování ženského těla jsou výhodou například při výběru vhodné antik...

Zhoubné nádory ženských poh...

Rakovina dělohy: příčiny a příznaky

Příčiny vzniku rakoviny dělohy nejsou přesně známy. Existují však některé faktory, které mohou to...

Onemocnění ženských pohlavn...

Endometrióza: příčiny a příznaky

Endometrióza je benigní (nezhoubné), často chronické onemocnění, které se může vyskytnout kdykoli...

Související doporučené zdroje

Ženské pohlavní hormony, me...

Menstruace

Projevy premenstruačního syndromu, menstruační cyklus, problematika nepravidelných a bolestivých „měsíčků“, menstruační vložky, tampony a kalíšky, endometrióza a také další témata, která se týkají...

Přejít na externí zdroj
Ženské pohlavní hormony, me...

Menopauza

Co je menopauza (přechod, klimakterium), proč k ní dochází a kdy zpravidla nastupuje? Jaké obtíže se mohou objevit během přechodu a které choroby ohrožují ženu po menopauze? Jakým způsobem je možné...

Přejít na externí zdroj
Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023 [cit. 22.03.2023]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI