Spála se vyskytuje po celém světě a je jednou z nejčastějších bakteriálních infekcí v dětském věku. Proti spále neexistuje očkování.
Obrázek 1: Počet případů onemocnění spálou v ČR v letech 2008–2022. (Zdroj: Informační systém infekčních nemocí)
Co jsou streptokoky?
Streptokoky představují velkou skupinu bakterií. Existuje mnoho podtypů streptokoků, z nichž každý se vyznačuje jinými vlastnostmi. Některé typy streptokoků žijí v lidském těle zcela běžně (jako součást tzv. lidské mikrobioty) a jsou víceméně neškodné. Příznaky onemocnění se objeví až v případě, že streptokoky se silně pomnoží.
Různé skupiny streptokoků mohou u člověka vyvolávat různá onemocnění. Konkrétně streptokoky skupiny A, jejichž nejvýznamnějším zástupcem je Streptococcus pyogenes, způsobují především záněty hltanu (faryngitidy) a/nebo mandlí (tonzilitidy).
V některých případech produkují streptokoky skupiny A jedovaté látky (tzv. bakteriální toxiny), které ničí krevní cévy – a tím způsobují únik červených krvinek do okolních tkání. Kromě zánětu hltanu a mandlí se infekce tímto typem streptokoků projeví typickými změnami na kůži a sliznicích, což je klinický obraz spály.
Streptokoky skupiny A mohou způsobovat i jiná infekční onemocnění, například zánět vedlejších nosních dutin (sinusitidu), zánět středního ucha (otitidu), infekce kůže a měkkých tkání (např. erysipel, impetigo).
Streptokokové infekce mohou vést i k přidruženým onemocněním nebo komplikacím, jako jsou záněty srdce, záněty ledvin, revmatická horečka atd.
Jak se přenáší spála?
Původce onemocnění (Streptococcus pyogenes, viz výše) se přenáší buď vdechnutím respiračních kapének při mluvení, kašli nebo kýchání (kapénková infekce) nebo přímým kontaktem. V ojedinělých případech je možné se nakazit také prostřednictvím kontaminovaných předmětů, např. hraček nebo příborů (nepřímý přenos).
Inkubační doba – tedy doba od nákazy do objevení se prvních příznaků – je obvykle pouze jeden až tři dny.
Neléčená streptokoková infekce může být nakažlivá až tři týdny. Při vhodné léčbě končí nakažlivost přibližně po 24 hodinách.
Po prodělané infekci vzniká trvalá imunita proti příslušnému toxinu, který je produkován konkrétním streptokokem. Různé streptokoky však produkují různé toxiny, proto je možné onemocnět spálou vícekrát.
Jaké příznaky se mohou vyskytnout?
Spála obvykle začíná zimnicí, vysokou horečkou, zarudlými tvářemi, bolestí v krku a potížemi s polykáním. Zejména u dětí je možné i zvracení a bolesti břicha. Sliznice hltanu a patra jsou zarudlé, mandle jsou zanícené. Později se obvykle objevují hnisavé povlaky. Lymfatické uzliny na krku jsou nateklé.
Po jednom až dvou dnech se objeví typická bledě červená až velmi červená nesvědivá kožní vyrážka. Začíná v záhybech podpaží a třísel a šíří se po celém těle. Vynechán je pouze „trojúhelník“ přibližně tvořený ústy a bradou, tzn. pacient má jasně červené tváře a je bledý kolem úst (obr. 1). Kožní vyrážka na dotek připomíná husí kůži nebo krupičku. Jazyk má zpočátku bělavý povlak (obr. 2), od třetího až čtvrtého dne nemoci je silně zarudlý s malými tečkami (tzv. malinový jazyk).
Vyrážka po jednom až třech týdnech vymizí. Kůže se sama oloupe, zejména na dlaních a na chodidlech.
Obrázek 1: Typická spálová vyrážka na obličeji dítěte. (Zdroj: By Estreya at English Wikipedia | Permission=CC-BY-2.5; CC-BY-SA-2.5. Modified by Grook Da Oger, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10714448)
Obrázek 2: Bělavý povlak jazyka v časném stadiu spály. (Zdroj: By Afag Azizova - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=29215940)
Jak se stanoví diagnóza?
Lékař obvykle určí, zda se jedná o spálu, na základě typického vzhledu. Může také provést výtěr z krku a na odebraném vzorku provést rychlý test na streptokoka skupiny A. Výsledek je k dispozici po několika minutách. V některých případech je vzorek odesílán do laboratoře, která diagnózu buď potvrdí, nebo naopak vyvrátí.
Jak se léčí spála?
Spála se léčí antibiotiky, obvykle penicilinem. Délku léčby určí lékař. Předepsanou délku léčby je bezpodmínečně nutné dodržet, aby se předešlo komplikacím.
Důležité je rovněž pít dostatek tekutin. Je-li to potřeba, lze využít opatření ke snížení horečky a úlevě od bolesti. Obecně je doporučován klid na lůžku.
Dva až tři týdny po streptokokové infekci by měla proběhnout důkladná lékařská prohlídka s kontrolou moči a poslechem srdce.
Jaké komplikace se mohou vyskytnout?
Při spále se mohou vyskytnout různé komplikace nebo přidružená onemocnění. Patří mezi ně:
- otok patrových mandlí a okolní tkáně (odborným názvem peritonzilární absces),
- zápal plic,
- osteomyelitida (zánět kostí, včetně kostní dřeně),
- revmatická horečka se zánětem kloubů a srdce,
- meningitida (zánět „mozkových blan“),
- zánět ledvin, tzv. glomerulonefritida,
- otrava krve nebo syndrom toxického šoku.
Jak lze předcházet spále?
Proti spále je obtížné se chránit, zejména pokud se nemoc vyskytne v mateřské škole apod. Proti spále neexistuje očkování. Riziko nákazy lze snížit dodržováním obecných hygienických opatření, např. důkladným mytím rukou.
Preventivní léčba osob, které s nakaženým přišly do kontaktu, není vždy nutná. Doporučuje se především u lidí, kteří trpí nějakým závažným základním onemocněním nebo imunodeficiencí.
Na koho se mohu obrátit?
Pokud máte u svého podezření na spálu (ať už u sebe, nebo u svého dítěte), zavolejte svému praktickému lékaři, případně praktickému lékaři pro děti a dorost.
Související odkazy
- Státní zdravotní ústav: Streptococcus pyogenes (odkaz vede na web szu.cz)
- News Medical: What is scarlet fever? [Co je spála?] (odkaz vede na web news-medical.net; jeho obsah je dostupný pouze v angličtině)
- News Medical: Causes of scarlet fever [Příčiny spály] (odkaz vede na web news-medical.net; jeho obsah je dostupný pouze v angličtině)
- News Medical: Symptoms of scarlet fever [Příznaky spály] (odkaz vede na web news-medical.net; jeho obsah je dostupný pouze v angličtině)
- News Medical: Diagnosis of scarlet fever [Diagnostika spály] (odkaz vede na web news-medical.net; jeho obsah je dostupný pouze v angličtině)
- News Medical: Treatment of scarlet fever [Léčba spály] (odkaz vede na web news-medical.net; jeho obsah je dostupný pouze v angličtině)