Přejít na obsah
Ministerstvo zdravotnictví České republiky nzip.cz domovská stránka
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Příhlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
  • Hledat
  • Napište nám
  • Menu
  • Domů
  • Ušní, nosní a krční (ORL)
  • Aktuální: Angína

Angína

Kategorie: Ušní, nosní a krční (ORL) – více z kategorie
Autor: Česká lékařská společnost Jana Evangelisty Purkyně

Jako angína jsou označovány akutní záněty krčních mandlí a jejich okolí. Mohou se projevovat jako samostatné záněty, nejčastěji patrových mandlí (akutní tonzilitidy), nebo jako součást nebo komplikace zánětů horních dýchacích cest. Původcem angín jsou bakterie nebo viry. U pacientů s poruchou imunity, při chronické léčbě na potlačení imunity, u diabetiků, při AIDS nebo při chronickém průběhu mohou být infekce mykotického (plísňového) původu.

Ilustrační obrázek k článku „Angína“

Virové onemocnění

Základním příznakem jsou bolesti v krku. Ty jsou projevem zánětu nosohltanu a patrových mandlí jako součásti akutního zánětu horních dýchacích cest virového původu (chřipka a chřipce podobná onemocnění) a mohou být provázeny dalšími příznaky, jako jsou teplota, celková zchvácenost, kašel, rýma, chrapot nebo průjmy. Obtíže obvykle odezní spontánně během několika dnů, případně do týdne při léčbě podle příznaků, ale mohou se i komplikovat bakteriální superinfekcí. Léčba podle příznaků (tzv. symptomatická léčba) obvykle obsahuje klidový režim, podávání tekutin, obkladů, léků proti horečce a bolestem (paracetamol, ibuprofen), léků působících lokálně (kloktadla), léků podporujících vykašlávání (tzv. expektorancia) nebo tlumících kašel (tzv. antitusika). Podání antibiotik nepomůže. Návštěva lékaře má smysl obvykle nejdříve po 3 dnech trvání takových příznaků, případně při komplikacích. Odlišení od bakteriálního původu potvrdí nízká hladina CRP, obvykle pod 30 mg/l.

Bakteriální onemocnění

Závažnější než virová onemocnění (viz výše) jsou bolesti v krku bakteriálního původu.

Typickou bakteriální angínou je streptokoková tonzilitida. Přenáší se kapénkovou infekcí a její průběh je obvykle bouřlivý. Nejčastěji postihuje školní děti a mladé dospělé a často se opakuje. Vyznačuje se rychlým nástupem horečky nad 38 °C, iniciální třesavkou, zchváceností, u dětí často bolením břicha a zvracením. Oboustranná bolest v krku se zhoršuje při polykání a vyzařuje do uší. Provází ji zápach z úst, zvýšené slinění a bolestivé zduření podčelistních uzlin. V krku vidíme rudé, zvětšené a prosáklé mandle, někdy s povlaky. Hodnota CRP je obvykle vyšší než 50 mg/l. Streptokoková angína reaguje velmi dobře na podání penicilinových antibiotik. V případě alergie na penicilin mají lékaři k dispozici tzv. makrolidová antibiotika. Horečku a další příznaky můžeme ovlivnit stejnou symptomatickou léčbou, jaká byla uvedena u virových onemocnění.

obrázek 1 k článku Angína

Obrázek 1: Lakunární angína. (Zdroj: Michaelbladon at English Wikipedia / Public domain)

Podobný obraz může mít tzv. spálová angína. Kromě bolestí v krku ji provází výrazné celkové příznaky a typická spálová vyrážka na podbřišku, na hrudníku a vnitřních stranách končetin. Stav vyžaduje konzultaci s lékařem, léčbu antibiotiky a protiepidemická opatření.

Jako angína se může zprvu projevovat také infekční mononukleóza. Je to onemocnění především dětského věku a dospívání. Bolest v krku doprovází vyčerpávající horečky, zejména ráno a večer, bolesti hlavy, svalů a kloubů, nechutenství a celková nevůle. Lymfatické uzliny na krku, ale i na jiných místech jsou zduřelé. Diagnózu stanoví lékař podle klinického obrazu a laboratorního vyšetření krve.

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Více v kategorii Ušní, nosní a krční (ORL)

Články na NZIP

  • Ilustrační obrázek k článku „Chřipka“

    Chřipka

    Infekční nemoci

    Chřipka je časté virové onemocnění dýchacího systému, které v zimních měsících způsobuje každoroční epidemie. Jedná se o relativně závažnou infekci, která v ČR každoročně způsobí onemocnění statisíců až jednoho milionů obyvatel, a souvisí s ní v průměru téměř dva tisíce úmrtí.

  • Ilustrační obrázek k článku „Rýma“

    Rýma

    Ušní, nosní a krční (ORL)

    Rýma je zánětlivé onemocnění sliznice nosní dutiny. Sliznici oslabenou nachlazením, výkyvy teplot, stavem ovzduší nebo stresem napadnou viry, případně později bakterie. Zánět způsobí zduření a překrvení sliznice, která pak omezuje průchodnost nosu a projevuje se výtokem, který může být vodnatý, hlenohnisavý nebo hnisavý. Rýmu může provázet kašel nebo další příznaky infekce horních dýchacích cest.

  • Ilustrační obrázek k článku „Zánět průdušek (bronchitida)“

    Zánět průdušek (bronchitida)

    Dýchací cesty a plíce

    Odborným termínem bronchitida se označuje zánět průdušek, tedy zánět dolní části dýchacích cest. Bronchitida je nejčastěji komplikací akutního zánětu horních cest dýchacích. Zánět může být virový i bakteriální, vzácněji může být způsoben dalšími původci (chlamydie, plísně, paraziti) nebo jiným drážděním, např. kouřením cigaret.

  • Ilustrační obrázek k článku „Záněty dýchacích cest“

    Záněty dýchacích cest

    Dýchací cesty a plíce

    Dýchací cesty představují systém, do kterého ústy a nosem přichází vzduch, setkává se se sliznicí nosohltanu a pokračuje přes hrtan, průdušnici (horní dýchací cesty) až do místa, kde se rozdělují dvě průdušnice, aby přivedly vzduch do průdušinek a plicních sklípků (dolní dýchací cesty). Opačnou cestou pak jde vydechovaný vzduch zpět.

Doporučené zdroje

  • Angína (tonzilitida)

    Ušní, nosní a krční (ORL)

    Zdroje věnované původci nákazy, cestě přenosu, projevům, diagnostice a léčbě angíny. Dozvíte se, jaké komplikace se mohou objevit při angíně, co je chronická tonzilitida a jaký je rozdíl mezi angínou a chřipkou nebo kdy lékaři zpravidla doporučují odstranění krčních mandlí.

    Přejít na externí zdroj
  • Zánět vedlejších nosních dutin (sinusitida)

    Ušní, nosní a krční (ORL)

    Co je zánět dutin, proč k němu dochází a jak se projevuje? V čem spočívá prevence tohoto nepříjemnému onemocnění? Kdy je nutné vyhledat lékaře a jak se uvedený zánět léčí? Kde se nacházejí vedlejší dutiny nosní a jakou plní funkci? Odpovědi na tyto otázky a další informace, které se týkají zánětu dutin naleznete v příspěvcích.

    Přejít na externí zdroj
  • Nachlazení

    Ušní, nosní a krční (ORL)

    Zdroje věnované původcům nákazy, prevenci, cestě přenosu, projevům, diagnostice a léčbě nachlazení. Dozvíte se, jak posílit imunitní systém, ve kterém ročním období jsme nejvíce ohroženi nachlazením nebo jaký je rozdíl mezi nachlazením, chřipkou a onemocněním COVID-19.

    Přejít na externí zdroj
  • Ušní záněty

    Ušní, nosní a krční (ORL)

    Zdroje věnované příčinám, projevům, diagnostickým metodám a léčbě zánětů zevního, středního a vnitřního ucha. Dozvíte se také, proč zánět středního ucha postihuje zejména malé děti či jakým způsobem správně provádět ušní hygienu.

    Přejít na externí zdroj

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP

Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů

O portále

O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Prohlášení o přístupnosti
Kdo jsme
Mapa obsahu
Napište nám

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2021 [cit. 24.01.2021]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.

Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace