Přejít na obsah
Ministerstvo zdravotnictví České republiky nzip.cz domovská stránka
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Příhlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
  • Hledat
  • Napište nám
  • Menu
  • Domů
  • Dětské nemoci
  • Bakteriální a virové infekce u dětí
  • Aktuální: Syndrom ruka‚ noha‚ ústa

Syndrom ruka‚ noha‚ ústa

Kategorie: Bakteriální a virové infekce u dětí – více z kategorie
Autor: gesundheit.gv.at

Syndrom ruka, noha, ústa je velmi rozšířené, silně nakažlivé, ale v drtivé většině případů neškodné infekční onemocnění, které je vyvoláno viry Coxsackie. Nejčastěji se vyskytuje v letních a podzimních měsících, a to zejména u dětí ve věku do 10 let. Infekce se u dítěte může vyskytnout i opakovaně.

Ilustrační obrázek k článku „Syndrom ruka‚ noha‚ ústa“

Přenos a prevence

K přenosu dochází z člověka na člověka většinou kapénkami při kýchání, kašlání nebo mluvení, občas také při kontaktu s tekutinou z puchýřků nebo infekcí po dotyku s předměty infikovanými slinami, tekutinou z puchýřků nebo stolicí. Kromě pečlivé hygieny (mytí rukou, zamezení blízkého kontaktu s nemocnými) nejsou známá žádná preventivní opatření proti tomuto onemocnění.

Poznámka: Mezi infekcí a výskytem prvních známek nemoci uběhne zpravidla 2–5 dní.

Příznaky

Na začátku lze většinou pozorovat červenou vyrážku na rukou a na nohou, která později přechází v bílošedé puchýřky. Zároveň se tvoří puchýřky a bolestivé vřídky i v ústech. Často se v téže době objeví i horečka. Dítě může být dočasně malátné a zchvácené. U starších dětí se příznaky většinou rozvinou jen velmi slabě. Puchýřky zpravidla zmizí po 8–12 dnech, aniž by se tvořily strupy. Infekce probíhá pravděpodobně v mnoha případech bez obtíží a proto často bez povšimnutí. V ojedinělých případech mohou ovšem nastat těžké komplikace, jako záněty plic, mozku nebo srdečního svalu, a mohou vést dokonce k úmrtí.

Diagnóza a léčba

Diagnóza se stanoví na základě výskytu puchýřků na rukou a nohou. Původce lze prokázat i na základě laboratorní diagnostiky.

Příčinná léčba zatím neexistuje. Proti bolestivým puchýřkům v ústech mohou pomoci protizánětlivé a bolest tlumící tinktury, které jsou určeny buď k nanášení nebo k vyplachování. Dítěti mohou pomoci i léky tlumícími bolest, jako je paracetamol či ibuprofen.

Na koho se mohu obrátit?

Při podezření na syndrom ruka, noha, ústa byste měli okamžitě vyhledat pomoc dětského lékaře.

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Více v kategorii Bakteriální a virové infekce u dětí

Články na NZIP

  • Ilustrační obrázek k článku „Zánět středního ucha (otitida)“

    Zánět středního ucha (otitida)

    Ušní, nosní a krční (ORL)

    Zánět středního ucha neboli otitida je častým onemocněním dětského věku. V tomto článku najdete stručný popis anatomie středního ucha i základní informace o jeho zánětech.

  • Ilustrační obrázek k článku „Horečka u dětí“

    Horečka u dětí

    Akutní stavy u dětí

    Horečka je stav, kdy teplota změřená v konečníku přesahuje 38,0 °C. Horečka není nemoc, ale přirozená a opodstatněná reakce těla na infekci. Zvýšením tělesné teploty může organismus rychleji zneškodnit původce onemocnění, ať už jsou to bakterie nebo viry. Není vyloženě nutné léčit každou horečnatou infekci. U kojenců do tří měsíců věku je však potřeba mít se obzvláště na pozoru.

  • Ilustrační obrázek k článku „Angína“

    Angína

    Ušní, nosní a krční (ORL)

    Jako angína jsou označovány akutní záněty krčních mandlí a jejich okolí. Mohou se projevovat jako samostatné záněty, nejčastěji patrových mandlí (akutní tonzilitidy), nebo jako součást nebo komplikace zánětů horních dýchacích cest. Původcem angín jsou bakterie nebo viry. U pacientů s poruchou imunity, při chronické léčbě na potlačení imunity, u diabetiků, při AIDS nebo při chronickém průběhu mohou být infekce mykotického (plísňového) původu.

  • Ilustrační obrázek k článku „Bolest hlavy a migréna“

    Bolest hlavy a migréna

    Mozek a nervy

    S nějakou formou bolesti hlavy se ve svém životě setká většina lidí. Bolesti hlavy běžně provázejí infekce horních cest dýchacích, jsou součástí projevů únavy, emočního vypětí nebo špatného spánku, hladovění nebo přejedení. Může je způsobovat nerozpoznaná porucha zrakové ostrosti nebo zubní zánět. Často jsou původem od krční páteře. Závažná bolest hlavy může mít původ v proběhlém úrazu hlavy. Bolesti hlavy mohou být projevem intoxikací nebo následkem užívání drog, alkoholu nebo kouření.

Doporučené zdroje

  • Neštovice

    Bakteriální a virové infekce u dětí

    Zdroje věnované původci onemocnění, cestě přenosu, příznakům, komplikacím, diagnostice a léčbě neštovic. Dozvíte se, proč se neštovicím říká dětská nemoc, pro koho představuje nákaza touto vysoce infekční nemocí nebezpečí nebo z jakého důvodu lékaři varují rodiče dětí před „neštovicovými večírky“.

    Přejít na externí zdroj
  • Infekční mononukleóza

    Bakteriální a virové infekce u dětí

    Zdroje věnované původci nákazy, cestě přenosu, projevům, diagnostice a léčbě infekční mononukleózy. Dozvíte se, proč se říká mononukleóze nemoc z líbání a kdo je nejvíce ohrožen nákazou či z jakého důvodu je třeba dbát na klidový režim a která dietní opatření je nutno dodržovat při mononukleóze.

    Přejít na externí zdroj
  • Rotavirové infekce

    Bakteriální a virové infekce u dětí

    Co jsou rotaviry a jaká onemocnění způsobují? Jak se přenáší rotavirová infekce, koho nejčastěji postihuje a jakým způsobem je možné se proti ní bránit? Proč je při průjmu důležité dbát na dostatečný příjem tekutin a kdy je nutné vyhledat lékaře? Odpovědi na tyto otázky a další informace, které se týkají rotavirové infekce naleznete v uvedených zdrojích.

    Přejít na externí zdroj
  • Spalničky

    Bakteriální a virové infekce u dětí

    Zdroje věnované prevenci, cestě přenosu, příznakům, průběhu, komplikacím, diagnostice a léčbě spalniček. Prostor je poskytnut také názorům na povinné očkování nebo zajímavostem z historie očkování proti spalničkám.

    Přejít na externí zdroj

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP

Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů

O portále

O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Prohlášení o přístupnosti
Kdo jsme
Mapa obsahu
Napište nám

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2021 [cit. 18.01.2021]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.

Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace