otok

Otok je příznak, který je charakterizován nadměrným nahromaděním tekutiny v podkoží, u vnitřních orgánů nebo v tělních dutinách (perikard, břicho). V podkoží je dobře rozpoznatelný v oblasti víček, na tváři, hřbetu ruky a nohy, v oblasti šourku.

Otok očních víček se vyskytuje běžně, např. při únavě a nevyspání. Otok bérců může být výsledkem dlouhého stání, při horkém počasí nebo na sklonku dne. V tom případě není potřeba ho léčit.

Časté jsou otoky dolních končetin žilního a oběhového původu. Asymetrické, tj. postihující jednu končetinu, bývají otoky při žilní trombóze nebo zánětu žil. Vhodné je polohování končetin, usnadňující odtok krve a elastická fixace, napomáhající krevnímu návratu do srdce. Vhodná je chůze. Lékař může doporučit léky, které mohou ulevit od obtíží. U žilní nedostatečnosti a oběhového selhávání bývají otoky oboustranně symetrické. Otoky mohou být způsobeny i poruchem odtoku lymfy. Tyto otoky se velmi špatně ovlivňují a mohou být enormní. Rozlišení původu otoků je někdy obtížné a vyžaduje specializované vyšetření.

Související příspěvky:

Vyhledat „otok“ na NZIP