Přejít na obsah
Ministerstvo zdravotnictví České republiky nzip.cz domovská stránka
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Příhlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
  • Hledat
  • Napište nám
  • Menu
  • Domů
  • Screening
  • Aktuální: Screeningové programy

Screeningové programy

Kategorie: Screening – více z kategorie
Autor: Ministerstvo zdravotnictví České republiky

Screening neboli vyhledávání rizikových nemocí v populaci představuje velmi užitečný nástroj cílené prevence. Tento program je organizován Ministerstvem zdravotnictví ČR a příslušnými odborníky a každoročně u nás odhalí tisíce nádorových onemocnění, jejichž nositelé by jinak vůbec netušili, že nějaké onemocnění mají. Odhalíme díky tomu nádory, které se ve své počáteční fázi dají ještě velmi dobře léčit. A pacienti nemusí umírat.

Ilustrační obrázek k článku „Screeningové programy“

Ve vyspělých zemích Evropy navštěvují občané tyto programy velmi disciplinovaně, účastní se jich až 80 % populace. U nás je situace mnohem horší. Nejsme příliš ochotni převzít zodpovědnost za své zdraví – hlídat se. Zkuste to napravit a odměnou vám bude delší život. V současné době máte možnost navštívit tyto tři programy hrazené z veřejného zdravotního pojištění, přičemž další se připravují:

1. Screening karcinomu prsu

V České republice každoročně onemocní rakovinou prsu více než pět tisíc žen. Díky funkčnímu screeningovému programu se však většinu těchto onemocnění daří nalézt včas, s velkou nadějí na vyléčení. Screeningové vyšetření byste měla podstoupit, pokud dovršíte věk 45 let. Navštívíte-li v tomto období svého registrujícího praktického lékaře nebo registrujícího gynekologa, napíše vám doporučení na akreditované screeningové pracoviště, kde vám bude provedena tzv. screeningová mamografie. Screening karcinomu prsu se označuje také jako mamografický screening.

Mamograf je speciální přístroj, využívající k vyšetření prsu tzv. měkké rentgenové záření.

Vyšetření na moderních přístrojích představuje minimální zátěž a nevyžaduje žádnou speciální přípravu. Jeho výsledek pracoviště nahlásí zpět vašemu lékaři a ten podle nálezu zajistí vše potřebné. Pokud je vše v pořádku, měla byste nadále na toto vyšetření chodit ve dvouletém intervalu. Veškeré potřebné informace o vyšetření, mapu akreditovaných center i odbornou poradnu naleznete na www.mamo.cz.

2. Screening karcinomu děložního hrdla

Další ze screeningových programů věnovaných ženám pro vyhledávání jednoho z nejčastějších a zároveň i nejvíce nebezpečných gynekologických nádorů; toto vyšetření již asi znáte. Váš registrující gynekolog vám při tzv. „vyšetření v zrcadlech“ provede stěr z děložního hrdla, získaný materiál natře na laboratorní sklíčko a předá screeningové laboratoři k vyhodnocení pod mikroskopem. Výsledek pak odešle vašemu gynekologovi, který již zajistí vše potřebné. Na toto vyšetření byste měla přijít jednou ročně. Opravdu je velmi důležité chodit pravidelně, neboť se tím můžete úspěšně vyhnout tomuto zákeřnému onemocnění, na které ročně zbytečně umírá přes 400 žen. Další informace naleznete na www.cervix.cz.

Screening karcinomu děložního hrdla se označuje také jako cervikální screening. U dospělých žen prováděn 1× ročně jako součást preventivní gynekologické prohlídky.

3. Screening karcinomu tlustého střeva a konečníku (kolorektální karcinom)

Na tomto programu lze velmi dobře poznat, kolik lidských životů by mohlo být ušetřeno, kdyby jej klienti navštěvovali. V České republice na kolorektální karcinom ročně umírá přes osm tisíc mužů a žen. Včasné screeningové vyšetření a jednoduchý zákrok přitom mohou tomuto smrtelnému onemocnění zcela zabránit.

Vyšetření spočívá v následujících úkonech: Ve svých padesáti letech zbystřete a žádejte u svého registrujícího praktického lékaře nebo registrujícího gynekologa vyšetření na tzv. okultní (skryté) krvácení v zažívacím traktu (do 54 let každoročně, od 55 let po dvou letech). Vyšetření spočívá v odběru vzorků stolice do speciální odběrové nádoby. Krev ve stolici může být totiž prvním signálem přítomnosti nádoru nebo polypu, z kterého se může nádor vyvinout. Od 50 let máte možnost zvolit místo opakovaného vyšetření stolice tzv. primární screeningovou kolonoskopii. Při ní vám odborný lékař (gastroenterolog) zavede do konečníku tenkou ohebnou rourku (endoskop) a prohlédne vám detailně sliznici tlustého střeva. Vyšetření sice bude vyžadovat vaši trpělivost, ale za pocit jistoty rozhodně stojí. Vyšetření se pak opakuje v intervalu 10 let. Žádanku na provedení vyšetření vám vystaví váš registrující praktický lékař nebo registrující gynekolog.

Screening karcinomu tlustého střeva a konečníku se označuje také jako kolorektální screening. Seznam specializovaných ambulancí a další informace o screeningovém programu naleznete na www.kolorektum.cz.

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Více v kategorii Screening

Články na NZIP

  • Ilustrační obrázek Programy prevence (screeningu) zhoubných nádorů v ČR

    Programy prevence (screeningu) zhoubných nádorů v ČR

    Screening

    Zhoubná nádorová onemocnění (rakovina) prsu, děložního hrdla a tlustého střeva a konečníku představují pro české muže a ženy stále závažný zdravotní problém, a to i přesto, že lze těmto onemocněním velmi dobře předcházet včasnou prevencí. V České republice jsou dostupná preventivní vyšetření pro odhalení těchto vážných onemocnění. Tato vyšetření, tzv. screening zhoubných nádorů, jsou poskytována zcela zdarma, jsou bezpečná, bezbolestná, prokazatelně umí zabránit mnoha zbytečným úmrtím na tato onemocnění a jsou plně podporována a doporučována českými i zahraničními odborníky.

  • Ilustrační obrázek Všeobecné preventivní prohlídky dospělých

    Všeobecné preventivní prohlídky dospělých

    Preventivní prohlídky

    K první všeobecné preventivní prohlídce (VPP) obvykle dochází při registraci a převzetí pacienta do péče. Další VPP jsou prováděny v rozmezí dvou let, zpravidla po uplynutí 23 měsíců po provedení poslední preventivní prohlídky. Obsah prohlídky je stanoven vyhláškou.

  • Ilustrační obrázek Gynekologické preventivní prohlídky

    Gynekologické preventivní prohlídky

    Preventivní prohlídky

    Gynekologické prohlídky začínají v 15 letech věku dívek a pokračují jedenkrát ročně, zpravidla po uplynutí 11 měsíců po provedení poslední gynekologické preventivní prohlídky.

  • Ilustrační obrázek Česká onkologická společnost ČLS JEP

    Česká onkologická společnost ČLS JEP

    Odborné společnosti

    Oficiální portál České onkologické společnosti ČLS JEP (dále jen „ČOS“), což je dobrovolné nezávislé sdružení lékařů, farmaceutů a dalších odborníků působících ve zdravotnictví (zvláště pak v oboru onkologie) a v souvisejících službách, najdou odborníci i veřejnost na www.linkos.cz. ČOS věnuje mimořádnou pozornost tomu, aby šířila pouze vědecky podložené poznatky v onkologii a v příbuzných oborech a snaží se je následně uplatňovat v poskytované onkologické péči. V neposlední řadě klade ČOS velký důraz na prevenci nádorových onemocnění. ČOS se podílí na celoživotním vzdělávání lékařů a aktivně se podílí na transformaci řízení a financování českého zdravotnictví.

Doporučené zdroje

  • Národní program screeningu kolorektálního karcinomu v České republice

    Screening

    Národní program screeningu kolorektálního karcinomu v České republice byl zahájen již v roce 2000: screeningovou metodou tehdy byl test okultního krvácení do stolice prováděný jednou za dva roky. Od roku 2009 si mohli lidé starší 55 let zvolit jako primární screeningovou metodu kolonoskopii, v roce 2020 byla věková hranice snížena na 50 let. Screeningová kolonoskopie má být prováděna jednou za deset let. Screening kolorektálního karcinomu doporučuje Světová zdravotnická organizace (WHO) a Rada Evropské unie. Systém pro sběr dat i monitorování jeho účinnosti jsou v souladu s mezinárodními doporučeními, které vydává Evropská komise.

    Přejít na externí zdroj
  • Národní program screeningu karcinomu prsu v České republice (mamografický screening)

    Screening

    Národní program screeningu karcinomu prsu v České republice byl zahájen v září 2002. Od té doby byl program postupně doplněn systémem pro monitorování indikátorů kvality, který je založen na sběru a analýze dat ze všech screeningových a diagnostických vyšetření. Již dnes lze pozorovat významný dopad screeningového programu na epidemiologii karcinomu prsu v České republice. Ačkoli incidence onemocnění i nadále roste, čím dál větší podíl zhoubných nádorů je diagnostikován v méně pokročilých stadiích. Mortalita se stabilizovala a v poslední době dokonce vykazuje mírně klesající tendenci. Hodnoty časných indikátorů kvality se postupně zlepšují a z velké části splňují kritéria definovaná v evropských doporučeních.

    Přejít na externí zdroj
  • Národní program screeningu karcinomu děložního hrdla v České republice

    Screening

    Počínaje rokem 2008 byl oportunní systém prevence cervikálního karcinomu postupně transformován do organizovaného Národního programu screeningu karcinomu děložního hrdla v České republice. V lednu 2008 byla definována síť akreditovaných cytologických laboratoří. Začátkem roku 2009 byl spuštěn systém sběru dat na IBA MU. Do konce roku 2011 již systém přijaly všechny akreditované laboratoře. V současné době je zaváděn informační systém pro monitorování mezinárodně doporučovaných indikátorů kvality.

    Přejít na externí zdroj
  • Národní program screeningu karcinomu prsu v České republice (mamografický screening)

    Screening

    Národní program screeningu karcinomu prsu v České republice byl zahájen v září 2002. Od té doby byl program postupně doplněn systémem pro monitorování indikátorů kvality, který je založen na sběru a analýze dat ze všech screeningových a diagnostických vyšetření. Již dnes lze pozorovat významný dopad screeningového programu na epidemiologii karcinomu prsu v České republice. Ačkoli incidence onemocnění i nadále roste, čím dál větší podíl zhoubných nádorů je diagnostikován v méně pokročilých stadiích. Mortalita se stabilizovala a v poslední době dokonce vykazuje mírně klesající tendenci. Hodnoty časných indikátorů kvality se postupně zlepšují a z velké části splňují kritéria definovaná v evropských doporučeních.

    Přejít na externí zdroj

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP

Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů

O portále

O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Prohlášení o přístupnosti
Kdo jsme
Mapa obsahu
Napište nám

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2021 [cit. 18.01.2021]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.

Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace