Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
Napište nám
  • Domů
  • Informace o nemocech
  • Zhoubné nádory (rakovina)
  • Rakovina tlustého střeva a konečníku
  • Aktuální: Rakovina tlustého střeva a konečníku: co to je?

Rakovina tlustého střeva a konečníku: co to je?

Rakovina tlustého střeva a konečníku
Autor: Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Rakovina tlustého střeva a konečníku neboli kolorektální karcinom je zhoubný nádor, který se vyznačuje nekontrolovaným růstem buněk v tlustém střevě nebo konečníku. Kolorektální karcinom se vyvíjí pomalu, ale podobně jako jiné zhoubné nádory se může šířit do okolních i vzdálených částí těla.

Podobně jako většina nádorových onemocnění má i kolorektální karcinom mnoho příčin, z nichž mnohé zůstávají neznámé. Některé případy lze do jisté míry připisovat dědičnosti, zatímco jiné se zřejmě vyskytují náhodně nebo mají jiné než genetické příčiny. Přibližně 95 % případů rakoviny tlustého střeva a konečníku vzniká ze žlázových buněk ve stěně tlustého střeva a nazývají se adenokarcinomy [1]. Zbývajících asi 5 % případů vzniká z jiných typů buněk, například imunitního systému nebo pojivové tkáně.

Riziko vzniku onemocnění zvyšuje několik faktorů. Obecně se kolorektální karcinom vyskytuje ve vyšším věku: převážná většina případů je diagnostikována u lidí ve věku 50 let a starších. Tento zhoubný nádor se však někdy vyskytuje i u osob mladších 50 let. Vyšší pravděpodobnost vzniku kolorektálního karcinomu mají lidé, v jejichž rodinné anamnéze se objevila familiární adenomatózní polypóza (FAP) nebo Lynchův syndrom. V obou případech se jedná o genetickou predispozici ke vzniku rakoviny tlustého střeva a konečníku.

Zvýšené riziko vzniku kolorektálního karcinomu představují i chronická zánětlivá onemocnění střev, jako je zejména Crohnova choroba nebo ulcerózní kolitida, ale také přítomnost velkého počtu nenádorových polypů na vnitřním povrchu tlustého střeva nebo konečníku. Mezi další rizikové faktory patří nedostatek fyzické aktivity a také strava s vysokým obsahem tuků. Kromě toho bylo zjištěno, že na vzniku kolorektálního karcinomu se mohou podílet některé střevní bakterie, například některé druhy rodu Fusobacterium.

Výskyt zhoubných nádorů tlustého střeva a konečníku

V České republice je každoročně nově diagnostikováno kolem 7 700 pacientů s kolorektálním karcinomem a přibližně 3 400 pacientů na tento zhoubný nádor zemře. U mužů je incidence i mortalita kolorektálního karcinomu vyšší než u žen. Kolorektální karcinom ve velké míře postihuje pacienty v produktivním věku. Typický věk českého pacienta s kolorektálním karcinomem sice leží v intervalu 65–74 let, ale téměř 18 % všech nemocných je mladších než 60 let [2].

Stadia kolorektálního karcinomu

Kolorektální karcinom se obvykle vyvíjí pomalu, většinou po dobu mnoha let. Na základě TNM klasifikace onkologové rozlišují následující klinická stadia [3]:

  • Stadium 0 – toto stadium bývá označováno jako karcinom in situ. Nádorové buňky se nacházejí pouze ve sliznici tlustého střeva nebo konečníku (Tis, N0, M0).
  • Stadium I – nádor prorostl sliznicí až do svalové vrstvy tlustého střeva nebo konečníku. Nerozšířil se do okolních tkání ani do lymfatických uzlin (T1 nebo T2, N0, M0).
  • Stadium IIA – nádor prorostl stěnou tlustého střeva nebo konečníku, ale nerozšířil se do okolních tkání ani do blízkých lymfatických uzlin (T3, N0, M0).
  • Stadium IIB – nádor prorostl vrstvami svaloviny až k útrobní pobřišnici (viscerálnímu peritoneu). Nerozšířil se do okolních lymfatických uzlin ani jinam (T4a, N0, M0).
  • Stadium IIC – nádor se rozšířil přes stěnu tlustého střeva nebo konečníku a prorostl do okolních struktur. Nerozšířil se do okolních lymfatických uzlin ani jinam (T4b, N0, M0).
  • Stadium IIIA – nádor prorostl vnitřní výstelkou nebo do svalových vrstev střeva. Rozšířil se do jedné až tří lymfatických uzlin nebo vytvořil shluk nádorových buněk ve tkáních v okolí tlustého střeva nebo konečníku, které nejsou součástí lymfatických uzlin. Nádor se však nerozšířil do jiných částí těla (T1 nebo T2, N1 nebo N1c, M0; nebo T1, N2a, M0).
  • Stadium IIIB – nádor prorostl stěnou střeva nebo do okolních orgánů a do jedné až tří lymfatických uzlin nebo vytvořil shluk nádorových buněk ve tkáních v okolí tlustého střeva nebo konečníku, které nejsou součástí lymfatických uzlin. Nádor se však nerozšířil do jiných částí těla (T3 nebo T4a, N1 nebo N1c, M0; T2 nebo T3, N2a, M0; nebo T1 nebo T2, N2b, M0).
  • Stadium IIIC – nádor se bez ohledu na to, jak hluboko prorostl, rozšířil do čtyř nebo více lymfatických uzlin, ne však do jiných vzdálených částí těla (T4a, N2a, M0; T3 nebo T4a, N2b, M0; nebo T4b, N1 nebo N2, M0).
  • Stadium IVA – nádor se rozšířil do jedné vzdálené části těla, například do jater nebo do plic (jakékoli T, jakékoli N, M1a).
  • Stadium IVB – nádor se rozšířil do více než jedné části těla (jakékoli T, jakékoli N, M1b).
  • Stadium IVC – nádor se rozšířil do pobřišnice (peritonea). Mohl se rozšířit i do jiných míst nebo orgánů (jakékoli T, jakékoli N, M1c).

Bližší informace o TNM klasifikaci se dočtete v článku Zhoubné nádory: diagnóza a prognóza.

Obrázek 1: Zjednodušené schéma čtyř „hlavních“ klinických stadií kolorektálního karcinomu. TNM klasifikace rozlišuje stadia podrobněji, jak je uvedeno v textu výše. (Zdroj: depositphotos.com)

Související odkazy

  1. Česká onkologická společnost ČLS JEP: O nádorech tlustého střeva a konečníku (odkaz vede na web linkos.cz)
  2. kolorektum.cz: Epidemiologie kolorektálního karcinomu v České republice (odkaz vede na web kolorektum.cz)
  3. cancer.net: Colorectal cancer: stages [Kolorektální karcinom: stadia] (odkaz vede na web cancer.net; jeho obsah je dostupný pouze v angličtině)

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

Zhoubné nádory: základní in...

Zhoubné nádory: diagnóza a prognóza

Ke stanovení přesné diagnózy a rozsahu onemocnění se používají různé diagnostické metody. Pokud m...

Rakovina žaludku a jícnu

Rakovina žaludku: co to je?

V České republice je rakovina žaludku každoročně diagnostikována přibližně u 1300 lidí. V posledn...

Zhoubné nádory mužských poh...

Rakovina penisu: co to je?

Rakovina penisu se nevyskytuje příliš často. Pokud je zhoubný nádor odhalen včas, je šance na vyl...

Zhoubné nádory ženských poh...

Rakovina děložního čípku: co to je?

V České republice je rakovina děložního čípku každoročně diagnostikována přibližně u 800 žen. Ten...

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023 [cit. 23.03.2023]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI