Primární prevence si klade za cíl pokles výskytu onemocnění; v případě onkologických onemocnění jde o snižování až eliminaci rizikových faktorů, které mají prokazatelný a přímý vliv na vznik zhoubných nádorů. Bližší informace se dočtete např. v článku Prevence nádorových onemocnění (odkaz vede na web mamo.cz).
Screening se řadí mezi metody sekundární prevence. Ta je v případě onkologických onemocnění zaměřena na záchyt zhoubných nádorů v časném, plně vyléčitelném stadiu. V případě rakoviny prsu se jedná o mamografický screening, v případě rakoviny děložního hrdla je to cervikální screening, a v případě rakoviny tlustého střeva a konečníku mluvíme o kolorektálním screeningu.
Proč je screening důležitý?
Česká republika je významně zatížena nádorovými onemocněními prsu, děložního hrdla a tlustého střeva a konečníku. Každý rok je diagnostikováno téměř 16 tisíc nových onemocnění a více než 5 tisíc českých mužů a žen na ně každý rok umírá.
Přitom lze těmto nemocem velmi jednoduše předcházet. Prvním krokem je dbát na správný životní styl (nekouřit, nekonzumovat alkohol v nadměrném množství, zahrnout do běžného dne fyzickou aktivitu, udržovat si přiměřenou hmotnost, dbát na vyváženou stravu atd.), abychom snížili riziko vzniku onemocnění.
Dalším důležitým krokem je chodit pravidelně ke svému praktickému lékaři (v případě žen také ke gynekologovi) na preventivní prohlídky. V souvislosti s výše uvedenými zhoubnými nádorovými onemocněními by měla zpozornět zejména ta skupina osob, která je prokazatelně ve zvýšeném riziku vzniku onemocnění (to je zpravidla dáno věkem, kde dochází k výraznému nárůstu výskytu těchto onemocnění – viz níže). Tato zhoubná onemocnění se zpravidla vyvíjí velmi dlouho skrytě, tedy bez viditelných příznaků, v čemž spočívá jejich zákeřnost. Jedinou možností odhalení jsou tak výše zmiňovaná preventivní (screeningová) vyšetření. Díky pravidelným screeningovým prohlídkám je velká šance zachytit již malé – prozatím nezhoubné – nádory a jednoduchým zákrokem tak zcela zamezit samotnému vzniku rakoviny. V případě, že se již u osoby vyvíjí skrytě zhoubné nádorové onemocnění, tak je účast na preventivních vyšetřeních o to důležitější, neboť čím dříve se zhoubné nádorové onemocnění najde, tím vyšší je šance na úspěšnější léčbu a u velmi časných stadií i na úplné vyléčení. Není tedy radno podceňovat význam pravidelných preventivních vyšetření a spoléhat pouze na subjektivní pocit, že se cítíme zdraví a tudíž onemocněním netrpíme. Ne nadarmo se této skupině onemocnění přezdívá „tichý zabiják“.
Dostupné programy screeningu nádorových onemocnění – kde a jak se mohu nechat vyšetřit?
Screeningový program zhoubného nádoru prsu
- Pro koho je preventivní program určen? ženám ve věku od 45 let
- Jak často navštěvovat screeningové vyšetření a jakou metodou probíhá vyšetření? jednou za dva roky prostřednictvím mamografického vyšetření
- Jak postupovat, pokud se chci nechat vyšetřit? Navštivte svého praktického lékaře nebo gynekologa, kde požádáte o žádanku k preventivnímu screeningovému vyšetření prsu. Poté by Vám měl lékař doporučit, jaké screeningové centrum máte navštívit, případně si centrum můžete zvolit sama. Najděte si to, které Vám nejvíce vyhovuje, v seznamu všech center mamografického screeningu v ČR.
- Jak probíhá vyšetření? Prostřednictvím speciální rentgenové metody mamografie jsou vyhotoveny ve dvou směrech snímky prsu. Vyšetření je rychlé a bezbolestné. Více informací o průběhu naleznete na stránce Mamografické vyšetření: Jak probíhá prohlídka prsů.
- Bližší informace o screeningovém programu zhoubného nádoru prsu najdete na oficiálních webových stránkách Národního programu screeningu karcinomu prsu v České republice.
Screeningový program zhoubného nádoru děložního hrdla
- Pro koho je preventivní program určen? všem dospělým ženám
- Jak často navštěvovat screeningové vyšetření a jakou metodou probíhá vyšetření? Váš gynekolog Vám při každoroční prohlídce odebere vzorek buněk z děložního čípku.
- Jak postupovat, pokud se chci nechat vyšetřit? Navštivte gynekologa, který Vám toto vyšetření automaticky provede v rámci pravidelné preventivní prohlídky.
- Jak probíhá vyšetření? V rámci pravidelné preventivní prohlídky u gynekologa se odebere stěr z děložního čípku, který je následně zaslán do laboratoře a podroben mikroskopickému vyšetření. Více o průběhu vyšetření naleznete na stránce Gynekologické vyšetření: Co mě čeká?
- Bližší informace o screeningovém programu zhoubného nádoru děložního hrdla najdete na oficiálních webových stránkách Národního programu screeningu karcinomu děložního hrdla v České republice.
Screeningový program zhoubného nádoru tlustého střeva a konečníku
- Pro koho je preventivní program určen? všem osobám ve věku od 50 let
- Jak často navštěvovat screeningové vyšetření a jakou metodou probíhá vyšetření? U osob ve věku 50–54 let každoročně prostřednictvím testu na okultní krvácení do stolice, u osob od 55 let jednou za dva roky opět pomocí testu na okultní krvácení do stolice; případně si můžete zvolit kolonoskopii, která se opakuje jednou za 10 let.
- Jak postupovat, pokud se chci nechat vyšetřit? Navštivte svého praktického lékaře (nebo u žen i gynekologa), kterého požádáte o test na okultní krvácení do stolice, nebo si můžete ve věku od 50 let přímo zvolit kolonoskopii a lékař Vám v tomto případě vydá žádanku ke screeningového kolonoskopickému vyšetření. Poté by Vám měl lékař doporučit, jaké centrum máte navštívit, případně si centrum můžete zvolit sami. Najděte si to, které Vám nejvíce vyhovuje, na seznamu všech zdravotnických zařízení pro screeningovou kolonoskopii v ČR.
- Jak probíhá vyšetření?
- A. Při volbě testu na okultní krvácení je vyšetření velmi jednoduché a odehrává se v pohodlí domova. Vyšetření spočívá v odběru vzorku stolice, který poté donesete zpět svému lékaři. Podrobnější informace najdete na stránce Test okultního krvácení do stolice (TOKS).
- B. Při volbě screeningové kolonoskopie je nutné před vyšetřením vypitím speciální tekutiny střeva očistit, samotné vyšetření spočívá v zavedení ohebné trubice, tzv. kolonoskopu, do tlustého střeva a konečníku, kde se tímto přístrojem sleduje sliznice tlustého střeva. Bližší informace o tomto typu vyšetření najdete na stránce Screeningová kolonoskopie.
- Bližší informace o screeningovém programu zhoubného nádoru tlustého střeva a konečníku najdete na oficiálních webových stránkách Národního program screeningu kolorektálního karcinomu v České republice.
Adresné zvaní občanů do programů screeningu zhoubných nádorů
V České republice bylo od ledna 2014 zahájeno adresné zvaní občanů do programů screeningu zhoubných nádorů, konkrétně screeningu nádorů děložního hrdla a nádorů prsu u žen, a dále nádorů tlustého střeva a konečníku. Cílem bylo jsou stávající programy prevence a zvýšit dosud nedostatečnou účast v nich – proto jsou adresně zváni občané, kteří se těchto programů dlouhodobě neúčastní a riskují tak závažné nádorové onemocnění. Program zvaní je koordinován Ministerstvem zdravotnictví ČR ve spolupráci s plátci zdravotní péče a s odbornými lékařskými společnostmi. Své klienty (pojištěnce) zvou k prevenci zdravotní pojišťovny, které také hradí veškerá potřebná vyšetření.