Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
Napište nám
  • Domů
  • Informace o nemocech
  • Zhoubné nádory (rakovina)
  • Rakovina plic
  • Aktuální: Rakovina plic: prevence, screeningový program

Rakovina plic: prevence, screeningový program

Rakovina plic
Autor: gesundheit.gv.at, Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Rakovině plic lze nejlépe předcházet nekuřáctvím. Přestat s kouřením se vyplatí i lidem, kteří kouří už celé roky. Od roku 2022 funguje v České republice nový screeningový program. Jeho cílem je zvýšit podíl pacientů, u nichž je rakovina plic odhalena v časném klinickém stadiu, a zlepšit tak jejich šanci na úplné uzdravení.

Jak lze předcházet rakovině plic?

Nejlepší prevencí rakoviny plic je přestat kouřit, nebo raději s kouřením vůbec nezačínat. Každá vykouřená cigareta představuje riziko, neexistuje žádná bezpečná dávka.

Zanechat kouření má smysl i pro lidi, kteří kouří už léta. Riziko vzniku rakoviny plic se totiž u bývalých kuřáků postupně snižuje. Přestat s kouřením se vyplatí dokonce i v případě, že rakovinu plic už máte. U pacientů s rakovinou plic, kteří zanechali kouření, nemoc postupuje pomaleji, člověk žije déle a cítí se lépe.

Na vzniku rakoviny plic se mohou podílet i znečišťující látky v životním prostředí nebo na pracovišti. Na pracovišti lze toto riziko snížit dodržováním ochranných opatření, jako jsou zejména respirátory či filtry.

Program časného záchytu karcinomu plic

V lednu 2022 byl v České republice zahájen nový screeningový program, tzv. program časného záchytu rakoviny plic [1]. Týká se lidí, kteří jsou rakovinou plic nejvíce ohroženi. Jde o občany ve věku 55–74 let, kteří za svůj život prokouřili 20 nebo více balíčkoroků. To znamená, že člověk např. kouří po dobu 20 let jeden balíček (20 cigaret) denně, nebo po dobu 10 let dva balíčky (40 cigaret) denně, případně po dobu 5 let čtyři balíčky (80 cigaret) denně. Počet prokouřených balíčkoroků si můžete sami snadno spočítat na některé z on-line dostupných kalkulaček, např. na webu Masarykova onkologického ústavu [2].

Princip fungování programu časného záchytu karcinomu plic je stručně popsán v následujících odstavcích. Podrobnější popis je k dispozici na webu prevenceproplice.cz [3]. Cílem tohoto screeningového programu je zvýšit podíl pacientů, u nichž je rakovina plic odhalena v časném klinickém stadiu, a zlepšit tak jejich šanci na úplné uzdravení.

Praktický lékař

Praktický lékař vytipuje vhodné adepty na vyšetření plic. Posuzuje přitom jejich zdravotní potíže, věk, nemoci v rodině, a v neposlední řadě to, zda aktivně kouří nebo v minulosti kouřili. Vytipovaným lidem zavolá a pozve je na vyšetření. Cílem vyšetření je zjistit, zda u dotyčného skutečně hrozí rakovina plic. Lékař proto ověří jejich kuřáckou zátěž – tedy to, jak dlouho člověk kouří nebo kouřil, a kolik cigaret denně. Rozhodující hranice je 20 balíčkoroků: kdo jí dosáhne, dostává žádanku k plicnímu lékaři.

Tip: Pokud splňujete podmínku 20 prokouřených balíčkoroků a je vám mezi 55 a 74 roky, nečekejte na telefonát od svého praktického lékaře a ozvěte se mu sami. Můžete tak předejít vážnému onemocnění.

Plicní lékař

Plicní lékař provede celkovou prohlídku, jejímž účelem je vyloučit případná jiná závažná onemocnění. Žádné z vyšetření, která bude plicní lékař provádět, nebolí. Součástí vyšetření je poslech plic nebo kontrola dýchání pomocí spirometrie. Pokud lékař neobjeví na plicích žádný zásadní problém, odešle pacienta na nízkodávkové CT vyšetření (viz níže). Jedině tak lze totiž rakovinu plic odhalit už v počátečním stadiu, kdy je možné ji úspěšně léčit.

Nízkodávková výpočetní tomografie (LDCT)

Vyšetření pomocí nízkodávkové výpočetní tomografie (LDCT) provádějí pouze akreditovaná radiologická pracoviště [4]. Tato zobrazovací metoda využívá pouze nízké dávky záření a je doporučována jako screeningové vyšetření pro lidi, kteří mají vysoké riziko vzniku rakoviny plic, přičemž toto riziko je stanoveno na základě věku a kuřácké anamnézy. Vyšetření pomocí LDCT není nijak bolestivé a zabere jen pár minut. Výsledný snímek pak radiolog společně se svým komentářem posílá ošetřujícímu plicnímu lékaři. Ten pak podle výsledků vyšetření stanoví další postup.


Související odkazy

  1. prevenceproplice.cz: Program časného záchytu karcinomu plic (odkaz vede na web prevenceproplice.cz)
  2. Masarykův onkologický ústav: Program časného záchytu karcinomu plic, včetně „kalkulačky kouření“ (odkaz vede na web mou.cz)
  3. prevenceproplice.cz: Kde program probíhá (odkaz vede na web prevenceproplice.cz)
  4. prevenceproplice.cz: Akreditovaná radiologická pracoviště (odkaz vede na web prevenceproplice.cz)

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

Rakovina plic

Rakovina plic: příčiny a příznaky

Nejčastější příčinou vzniku rakoviny plic je kouření. Ohroženi jsou zejména lidé, kteří začali ko...

Kouření a další užívání tab...

Užívání tabáku – základní pojmy

Ve většině vyspělých států je užívání tabáku pokládáno za jednu z nejzávažnějších příčin úmrtí na...

CHOPN

CHOPN: rizikové faktory a prevence

CHOPN může mít různé příčiny. Jedním z hlavních rizikových faktorů je kouření, k dalším patří trv...

Kouření a další užívání tab...

Závislost na tabáku: léčba

Každý zdravotník (lékař, dentista, lékárník, sestra i další) by se měli každého pacienta při každ...

Související doporučené zdroje

Pilotní screeningové programy

Program časného záchytu karcinomu plic

Rakovina plic je dlouhou dobu bez projevů a pacienti většinou přicházejí už ve stadiu, kdy se nádor nedá operovat. Řešením, jak situaci zlepšit je odhalit nádor včas. V lednu 2022 byl v České repub...

Přejít na externí zdroj
Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023 [cit. 29.03.2023]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI