Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
Napište nám
  • Domů
  • Informace o nemocech
  • Zhoubné nádory (rakovina)
  • Zhoubné nádory ženských pohlavních orgánů
  • Aktuální: Rakovina děložního čípku: léčba a následná péče

Rakovina děložního čípku: léčba a následná péče

Zhoubné nádory ženských pohlavních orgánů
Autor: gesundheit.gv.at

Rakovinu děložního čípku lze léčit chirurgicky, radioterapií a/nebo chemoterapií. V některých případech stačí chirurgický zákrok, jindy je nutné použít všechny tři metody. Při rozhodování o nejvhodnějším způsobu léčby berou lékaři v úvahu různé faktory, například jak je zhoubný nádor velký a zda se již rozšířil do jiných částí těla. Kromě toho hraje roli i individuální situace konkrétní pacientky: kolik je jí let, zda má i nějaké jiné onemocnění, zda ještě plánuje mít děti, a zda je před nebo po menopauze.

Pokud je rakovina děložního čípku odhalena včas, je šance na vyléčení vysoká. Cílem léčby je v těchto případech úplné uzdravení, tzn. lékaři zvolí nejvhodnější terapii s kurativním záměrem. Pokud je zhoubný nádor již v pokročilém stadiu a vytvořil metastázy (tzn. rakovina se rozšířila do jiných částí těla), vyléčení již obvykle není možné. V takovém případě je možná již pouze paliativní léčba: jejím cílem je zpomalit růst zhoubného nádoru, zmírnit potíže a udržet co nejdéle dobrou kvalitu života.

Operace

Cílem operace je úplné odstranění zhoubného nádoru. Při laparoskopii je odstraněna a vyšetřena tzv. sentinelová lymfatická uzlina. Další postup závisí na výsledku vyšetření:

  • Negativní nález: Pokud v sentinelové uzlině nejsou nalezeny nádorové buňky, je odstraněna buď celá děloha (hysterektomie) nebo pouze zasažená část děložního hrdla (trachelektomie) [1]:
  • Trachelektomie: Je-li zhoubný nádor diagnostikován v časném stadiu a žena ještě plánuje mít děti, chirurgická léčba může spočívat v částečném nebo téměř úplném odstranění děložního hrdla. I po tomto zákroku může žena otěhotnět, avšak hrozí zvýšené riziko předčasného porodu.
  • Hysterektomie: Při této operaci je odstraněna celá děloha. V závislosti na tom, jak daleko se zhoubný nádor rozšířil, může chirurg odstranit také část pochvy, oba vaječníky s vejcovody a přilehlé lymfatické uzliny.
  • Pozitivní nález: Pokud v sentinelové lymfatické uzlině jsou nalezeny nádorové buňky, operace se přeruší. K léčbě zhoubného nádoru pak lékař doporučí chemoterapii nebo radioterapii.

Pokud je rakovina děložního čípku odhalena včas, může k úspěšné léčbě postačit konizace.

Radioterapie

Další možností léčby je ozařování neboli radioterapie, kdy jsou nádorové buňky poškozovány a ničeny ionizujícím zářením. Kromě zhoubného nádoru však paprsky však mohou poškodit i zdravé buňky, což může vést k dočasným potížím, jako jsou například problémy s močením, průjem nebo suchá pochva (vaginální suchost). Většinu těchto potíží lze mírnit pomocí léků.

Radioterapie se obvykle kombinuje s chemoterapií – v takovém případě lékaři hovoří o chemoradioterapii. Chemoradioterapie se někdy doporučuje jako doplňková léčba po operaci.

Medikamentózní léčba

Léky mohou potlačit růst zhoubného nádoru a/nebo zničit nádorové buňky, takže nemoc buď zcela vymizí, nebo alespoň postupuje pomaleji.

Při chemoterapii dostává pacientka léky, které působí v celém těle, tzv. cytostatika. Ve většině případů rakoviny děložního čípku, které jsou diagnostikovány v pokročilém stadiu, se chemoterapie kombinuje s radioterapií (chemoradioterapie, viz výše). Chemoterapie však ovlivňuje i zdravé buňky, proto může mít vedlejší účinky. Pacientky si například stěžují na nevolnost, zvracení nebo bolestivé záněty ústní sliznice. Většina těchto příznaků je však dočasná a lze je zmírnit pomocí léků.

Kromě chemoterapie může být v určitých případech podávána cílená léčba. V případě, že jsou při ní používány monoklonální protilátky, se jedná o imunoterapii, neboť tyto léky podporují funkci pacientčina vlastního imunitního systému. Tato forma léčby se většinou používá u pokročilých stadií rakoviny děložního čípku.

Podpůrná léčba

Operace, ozařování i protinádorové léky mohou vést k různým potížím – ale nemusí. Existuje mnoho způsobů, jak těmto problémům předcházet nebo je alespoň zmírnit. Souhrn těchto podpůrných opatření je označován jako podpůrná léčba: ta může zahrnovat speciální léky, psychologickou podporu, cvičení, masáže atd.

Výše popsané způsoby léčby mohou vést například k následujícím potížím:

Předčasná menopauza: Tento problém nastává u žen, které ještě neprošly menopauzou, ale kvůli pokročilému zhoubnému nádoru jim musely být odstraněny vaječníky. Žena se náhle ocitá v menopauze, což může vést k typickým příznakům, jako jsou návaly horka, poruchy spánku nebo sexuální dysfunkce. Pokud jsou příznaky opravdu závažné, může pomoci hormonální substituční léčba. Ta však s sebou nese i rizika, proto by se o jejím případném nasazení měla pacientka poradit se svým lékařem.

Inkontinence moči: Důsledkem operace nebo radioterapie může být narušená funkce močového měchýře, případně i střev. V tomto případě může pomoci trénink svalů pánevního dna (Kegelovy cviky), nejlépe pod odborným vedením.

Lymfedémy: Po odstranění lymfatických uzlin se mohou objevit otoky nohou a podbřišku. Pomoci může speciální péče o pokožku, lymfodrenáž, výměnné bandáže nebo kompresivní punčochy. Příznaky lze někdy zmírnit i cvičením. Bližší informace se dočtete v článku Lymfedém: diagnóza a léčba.

Fatigue: Tímto výrazem pocházejícím z francouzštiny se označuje stav, kdy se pacientka cítí extrémně unavena a vyčerpána, přestože má dostatek spánku. Fatigue může zahrnovat i depresi, úzkost, apatii nebo nevolnost. Mnohdy pomáhá pravidelná pohybová aktivita. Bližší informace se dočtete v článku Fatigue: únava při onemocněních zhoubnými nádory.

Psychické problémy: Pro mnoho žen je psychicky velmi stresující nejen samotný zhoubný nádor, ale i jeho léčba. Odstranění dělohy těžce psychicky nesou zejména ženy, které ještě plánovaly mít děti. Postiženým mohou pomoci různé podpůrné služby působící v oblasti psychoonkologie, ale také pacientské organizace (např. Veronica, z.ú.).

Následná péče

Po ukončení protinádorové léčby by měla žena chodit na pravidelné kontroly. Tímto způsobem jednak včas rozpoznat a léčit možné následky léčby, jednak včas odhalit případný relaps (návrat onemocnění), pokud se objeví – a co nejdříve zahájit další léčbu. Relaps se ve většině případů objevuje během prvních pěti let po ukončení léčby. Z tohoto důvodu odborníci doporučují, aby i ženy, které nemají žádné příznaky, chodily na kontrolní vyšetření nejprve každé tři měsíce. Ve čtvrtém a pátém roce mohou být kontroly prováděny dvakrát ročně. Po pěti letech obvykle stačí, aby žena navštívila svého gynekologa jednou ročně.

Související odkazy

  1. Josef Chovanec, Monika Náležinská: Přehled diagnostiky a léčby karcinomu děložního hrdla. Onkologie 2014, 8(6): 269–274. (odkaz vede na PDF soubor na webu onkologiecs.cz, 135 kB)
  2. Igor Sirák, Miroslav Hodek, Zdeněk Zoul: Systémová terapie v léčbě karcinomu děložního hrdla. Onkologie 2017, 11(2): 78–82. (odkaz vede na PDF soubor na webu onkologiecs.cz, 144 kB)
  3. Česká onkologická společnost ČLS JEP: Zhoubné nádory děložního hrdla (čípku) – léčba (odkaz vede na web linkos.cz)

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

Zhoubné nádory: základní in...

Zhoubné nádory: léčba

Díky moderním metodám léčby se více než 50 % onkologických pacientů uzdraví. Při léčbě zhoubných...

Gynekologie a porodnictví:...

Operace pro zhoubný nádor děložního hrdla

Cílem operace je odstranit celý nádor i s dělohou a spádovými mízními uzlinami, ve kterých mohou...

Rakovina prsu

Rakovina prsu: léčba

Po potvrzení diagnózy zhoubného nádoru prsu dostane pacientka čas na rozmyšlenou, ve které nemocn...

Zhoubné nádory ženských poh...

Rakovina dělohy: léčba a následná péče

U téměř každé ženy s rakovinou dělohy je potřeba provést operaci. Až během operačního zákroku moh...

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023 [cit. 20.03.2023]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI