pokožka

Pokožka neboli epidermis (lat. epidermis) tvoří nejsvrchnější ochrannou vrstvu kůže, tedy skutečnou hranici mezi tělem a vnějším prostředím. Je poměrně tenká, na některých místech opravdu velmi tenká (pouhých 30 mikrometrů), zatímco na jiných místech je naopak silnější – například na chodidlech nebo na dlaních. Tato nejsvrchnější vrstva kůže se neustále obnovuje: odumřelé buňky (tzv. keratinocyty) na vnější straně pokožky se průběžně odlupují, zatímco zespoda dorůstají nové. Pokožka neobsahuje žádné krevní cévy, a proto je závislá na škáře (vrstva kůže nacházející se těsně pod pokožkou), která zajišťuje přístup k živinám a odvádění odpadních látek.

Pokožka se člení na čtyři až pět vrstev, v závislosti na typu kůže:

  • tlustý typ kůže (angl. thick skin) – skládá ze z pěti vrstev (viz obrázek), vyskytuje se na dlaních a chodidlech,
  • tenký typ kůže (angl. thin skin) – skládá se ze čtyř vrstev (není přítomna jasná vrstva, lat. stratum lucidum); vyskytuje se ve všech ostatních částech těla.

Odvozené přídavné jméno je epidermální.

Obrázek: Vrstvy pokožky – schematický nákres. Znázorněna je pokožka tlustého typu kůže (angl. thick skin), která se vyskytuje na dlaních a chodidlech a má pět vrstev (shora dolů): rohovou vrstvu (stratum corneum), jasnou vrstvu (stratum lucidum), zrnitou vrstvu (stratum granulosum), ostnitou vrstvu (stratum spinosum) a bazální vrstvu (stratum basale). V pokožce tenkého typu kůže (angl. thin skin) není přítomna jasná vrstva (stratum lucidum). (Zdroj: By OpenStax: Anatomy & Physiology, March 11, 2023, CC BY 4.0)

Viz také škára (dermis), kůže.

Související příspěvky: