Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Mapa zdravotní péče
  • Hry
  • Rejstřík pojmů
  • Doporučené weby
  • Datové zpravodajství
Více
Napište nám
  • Domů
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Výživa zdravé populace
  • Minerální látky
  • Aktuální: Zinek

Zinek

Minerální látky
Autor: gesundheit.gv.at

Zinek je jedním ze stopových prvků. V lidském organismu je zinek součástí a aktivátorem mnoha enzymů, které se podílejí na mnoha procesech – například na tvorbě a odbourávání sacharidů, lipidů a proteinů. Dále je důležitý pro tělesný růst, správné fungování imunitního systému, sexuální vývoj a plodnost, a také pro chuť k jídlu a vnímání chuťových vjemů. Zinek se rovněž podílí na antioxidační ochraně proti volným radikálům. Vzhledem k tomu, že zásoby zinku v těle jsou omezené a při jeho nedostatku je tělo dokáže mobilizovat jen obtížně, je obzvláště důležité tento stopový prvek v dostatečném množství přijímat ve stravě.

V čem je zinek obsažen?

Dobrými zdroji zinku jsou především hovězí, vepřové a drůbeží maso, dále vejce, mléko a sýry. K pokrytí potřeby tohoto stopového prvku mohou přispívat i celozrnné výrobky, ale obsah zinku se snižuje s rostoucím stupněm mletí mouky: jinými slovy, celozrnné mouky mají vyšší obsah zinku než bílé mouky.

Poznámka: Hlavním zdrojem zinku jsou potraviny živočišného původu (např. maso). Obecně lze říci, že zinek z tohoto typu potravin se vstřebává lépe než z potravin rostlinného původu. V potravinách rostlinného původu obsahují zinek především obilné výrobky.

Kolik zinku potřebujeme?

Doporučená denní dávka zinku pro dospělé ve věku 25–51 let je 7 mg pro ženy a 10 mg pro muže. Pro těhotné ženy (od čtvrtého měsíce těhotenství) je doporučená denní dávka zinku 10 mg, pro kojící matky 11 mg.

Další informace k doporučeným denním dávkám minerálních látek se dočtete na stránce Minerální látky – pokrytí denní potřeby.

Nedostatek/nadbytek zinku

Nadměrný příjem zinku je toxický až ve velmi vysokých dávkách; s touto situací se lékaři obvykle setkávají za zvláštních podmínek, jako je například konzumace kyselých potravin nebo vody z pozinkovaných nádob. Akutní otrava se projevuje různými příznaky, mezi které se řadí např. zažívací potíže či horečky. Chronické předávkování vede k hypochromní anemii nebo neutropenii.

Nedostatek zinku se může objevit při jeho výrazně sníženém příjmu, například v důsledku velmi jednostranné stravy. Mezi další možné příčiny nedostatku zinku patří poruchy vstřebávání ve střevě (například při chronickém průjmu), dále se může vyskytovat u pacientů na umělé výživě nebo při rozsáhlých popáleninách. K nedostatku zinku může přispívat zvýšená potřeba tohoto stopového prvku u dětí a dospívajících během růstových spurtů, a také u těhotných a kojících žen. Příznaky nedostatku zinku jsou různorodé: řadí se mezi ně snížení intenzity chuťových vjemů, ztráta chuti k jídlu, kožní změny (dermatitida), zhoršené hojení ran, vypadávání vlasů, zvýšená náchylnost k infekcím, zpomalení růstu, neuropsychologické poruchy, a v neposlední řadě i poruchy sexuálního vývoje u mužů, včetně narušené schopnosti reprodukce.

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

Minerální látky

Fluorid

Fluorid je jedním ze stopových prvků. V lidském těle se vyskytuje zejména v kostech a zubech, a s...

Minerální látky

Železo

Železo je jedním ze stopových prvků a podílí se na mnoha procesech probíhajících v lidském těle....

Minerální látky

Jod

Jod je jedním ze stopových prvků. Je součástí tyroxinu – hormonu štítné žlázy, který má zásadní v...

Vitaminy

Vitamin B1 (thiamin)

Vitamin B1 neboli thiamin patří mezi vitaminy rozpustné ve vodě a hraje důležitou roli v energeti...

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Mapa zdravotní péče
Hry
Rejstřík pojmů
Doporučené weby
Datové zpravodajství
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023 [cit. 22.09.2023]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI