organela

Organela je specializovaná část buňky, které zajišťuje konkrétní funkci. Cytoplazma obsahuje různé organely (viz obrázek), z nichž nejznámější jsou ribozomy, lyzozomy, centrozom, mitochondrie, Golgiho aparát, drsné endoplazmatické retikulum a hladké endoplazmatické retikulum. Až na několik málo výjimek se ve všech buňkách lidského těla vyskytují stejné druhy organel. Pokud však určitá buňka vykonává nějakou zvláštní tělesnou funkci, jsou v ní přítomny zejména ty organely, které se na této funkci podílejí. Proto jsou v některých buňkách určité organely vyvinuty výrazněji než v buňkách jiných.

Terminologická poznámka: Výraz „organela“ doslova znamená „maličký orgán“. Vychází to z analogie s lidským tělem, které obsahuje specializované orgány.

Obrázek: Základní organely v živočišné (a tedy i lidské) buňce – schematický nákres. Tučnými popisky jsou na obrázku zvýrazněny tři základní součásti buňky: buněčná membrána, cytoplazma a jádro. Zbývající znázorněné struktury představují jednotlivé organely (větším písmem) a jejich součásti (menšími písmem). (Zdroj: depositphotos.com)

Viz také buňka.