Přejít na obsah
Ministerstvo zdravotnictví České republiky nzip.cz domovská stránka
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Příhlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
  • Hledat
  • Napište nám
  • Menu
  • Domů
  • Průvodce zdravotním systémem
  • Aktuální: Rozlišení lékařských a nelékařských zdravotnických povolání: lékař, sestra a další nelékařská povolání

Rozlišení lékařských a nelékařských zdravotnických povolání: lékař, sestra a další nelékařská povolání

Kategorie: Průvodce zdravotním systémem – více z kategorie
Autor: Ministerstvo zdravotnictví České republiky

Zdravotnický tým je složen z pracovníků s různým odborným vzděláním a různou kvalifikací, kteří se dobře doplňují a vzájemně spolupracují. Jejich společné úsilí směřuje k poskytování kvalitní zdravotní péče v souladu s nejmodernějšími poznatky lékařské vědy.

Ilustrační obrázek Rozlišení lékařských a nelékařských zdravotnických povolání: lékař, sestra a další nelékařská povolání

Za zdravotnického pracovníka je považována osoba, která získala způsobilost k výkonu zdravotnického povolání podle platné legislativy a vykonává činnosti, které jí profesně náleží. Lékaři mají kompetence k provádění prevence, diagnostiky, terapie i rehabilitace. Nelékařský zdravotnický pracovník má přesně vymezené činnosti, které na základě dosažené kvalifikace může provádět samostatně bez indikace lékařem nebo na základě indikace nebo pod dohledem nebo přímým vedením lékaře a dalších určených pracovníků.

obrázek 1 k článku Rozlišení lékařských a nelékařských zdravotnických povolání: lékař, sestra a další nelékařská povolání

Lékařská zdravotnická povolání jsou upravena zákonem č. 95/2004 Sb., o podmínkách získávání a uznávání odborné způsobilosti a specializované způsobilosti k výkonu zdravotnického povolání lékaře, zubního lékaře a farmaceuta [1].

obrázek 2 k článku Rozlišení lékařských a nelékařských zdravotnických povolání: lékař, sestra a další nelékařská povolání

Ukončením vysokoškolského vzdělání v daném oboru získává lékař, zubní lékař či farmaceut odbornou způsobilost k výkonu svého povolání. Tím však jeho odborný růst ani zdaleka nekončí. Další vzdělávání spočívá ve specializační přípravě a následném získání specializace (atestace), která dokládá připravenost odborníka k práci v daném užším oboru (např. chirurgie, vnitřní lékařství, klinická stomatologie, klinická farmacie apod.). Následně se tito odborníci povinně účastní celoživotního vzdělávání a účast v něm dokládají svým profesním komorám (dle zákona č. 220/1991 Sb., o České lékařské komoře, České stomatologické komoře a České lékárnické komoře). S nadsázkou lze říci, že lékařská povolání jsou částí šedé kůry mozkové a konečky prstů zdravotnického systému, zbytkem jeho těla jsou nelékařská povolání. Jedno ani druhé nemůže efektivně fungovat samostatně.

Nelékařská zdravotnická povolání jsou upravena zákonem č. 96/2004 Sb. o nelékařských zdravotnických povoláních [2].

Zdravotnický pracovník způsobilý k výkonu zdravotnického povolání bez odborného dohledu po získání odborné způsobilosti Zdravotnický pracovník způsobilý k výkonu zdravotnického povolání bez odborného dohledu po získání odborné a specializované způsobilosti Zdravotnický pracovník způsobilý k výkonu zdravotnického povolání pod odborným dohledem nebo přímým vedením
všeobecná sestra klinický psycholog, psycholog ve zdravotnictví sanitář
dětská sestra klinický logoped, logoped ve zdravotnictví ošetřovatel
porodní asistentka zrakový terapeut zubní instrumentářka
ergoterapeut fyzioterapeut asistent zubního technika
radiologický asistent radiologický fyzik autoptický laborant
zdravotní laborant odborný pracovník v laboratorních metodách a v přípravě léčivých přípravků masér ve zdravotnictví, nevidomý a slabozraký masér ve zdravotnictví
zdravotně sociální pracovník biomedicínský inženýr nutriční asistent
optometrista odborný pracovník v ochraně a podpoře veřejného zdraví ortoticko-protetický technik
ortoptista laboratorní asistent
asistent ochrany a podpory veřejného zdraví behaviorální technik
ortotik-protetik asistent behaviorálního analytika
nutriční terapeut řidič vozidla zdravotnické záchranné služby
zubní technik řidič zdravotnické dopravní služby
dentální hygienistka
zdravotnický záchranář
farmaceutický asistent
biomedicínský technik
adiktolog
praktická sestra
behaviorální analytik

Na rozdíl od lékařských povolání se v případě nelékařů jedná o heterogenní skupinu, čítající 42 povolání s velmi variabilními požadavky na absolvované vzdělání. Někteří z těchto pracovníků jsou připraveni vykonávat své povolání bezprostředně po absolvování odborné přípravy. U jiných je samostatný výkon povolání vázán na další odborný růst v podobě specializačního vzdělávání. I v případě první skupiny je však možno absolvovat specializační (atestační) vzdělávání či certifikované kurzy, což jim umožňuje rozšířit kompetence či získat některé nové. Existuje rovněž skupina povolání, vázaných na dohled či přímé vedení k tomu způsobilým zdravotnickým pracovníkem. Zde je možno jmenovat např. řidiče vozidel zdravotnické záchranné služby, sanitáře či ošetřovatele.

Obecně lze konstatovat, že nutnosti celoživotního vzdělávání se dnes nevyhne žádná skupina zdravotnických pracovníků, protože oblast zdravotnictví je jedním z nejdynamičtěji se rozvíjejících oborů lidské činnosti.

Související odkazy

  1. Zákon č. 95/2004 Sb., o podmínkách získávání a uznávání odborné způsobilosti a specializované způsobilosti k výkonu zdravotnického povolání lékaře, zubního lékaře a farmaceuta (odkaz vede na web zakonyprolidi.cz)
  2. Zákon č. 96/2004 Sb., o podmínkách získávání a uznávání způsobilosti k výkonu nelékařských zdravotnických povolání a k výkonu činnosti souvisejících s poskytováním zdravotní péče a o změně některých souvisejících zákonů (odkaz vede na web zakonyprolidi.cz)

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Více v kategorii Průvodce zdravotním systémem

Články na NZIP

  • Ilustrační obrázek Další členové zdravotnického týmu

    Další členové zdravotnického týmu

    Nemocnice

    Přehled zdravotnických pracovníků, se kterými se budete během vašeho pobytu v nemocnici setkávat nejčastěji, najdete v článku Kdo se o vás stará. Na nemocničních odděleních však často pracují i další specialisté, někdy se setkáte i se studenty či stážisty.

  • Ilustrační obrázek k článku „Poskytovatelé zdravotních služeb“

    Poskytovatelé zdravotních služeb

    Průvodce zdravotním systémem

    Poskytovatelé zdravotních služeb jsou lékaři, nelékařští zdravotničtí pracovníci, nemocnice a další zdravotnická zařízení, kteří ke své činnosti mají oprávnění krajského úřadu anebo ministerstva. Pro každého pacienta je obvykle místem prvního kontaktu praktický lékař.

  • Ilustrační obrázek Národní centrum ošetřovatelství a nelékařských zdravotnických oborů (NCO NZO)

    Národní centrum ošetřovatelství a nelékařských zdravotnických oborů (NCO NZO)

    Vzdělávání, literatura

    Národní centrum ošetřovatelství a nelékařských zdravotnických oborů (NCO NZO) je státní příspěvkovou organizací v přímé působnosti Ministerstva zdravotnictví České republiky (MZ ČR) a je samostatným právním subjektem, který plní úkoly a činnosti ve smyslu ustanovení § 2 písmene j) zákona č. 96/2004 Sb. v pozdějším znění. Cílem NCO NZO je podle zřizovací listiny plynulé zvyšování odborné a etické úrovně pracovníků ve zdravotnictví prováděním konceptuálních, pedagogických a metodických činností a realizace vzdělávacích akcí v rámci celoživotního vzdělávání pracovníků ve zdravotnictví.

  • Ilustrační obrázek Nemocnice Na Bulovce

    Nemocnice Na Bulovce

    Zdravotnická zařízení

    Nemocnice Na Bulovce poskytuje dospělým i dětem ambulantní a lůžkovou základní, specializovanou a superspecializovanou diagnostickou a léčebnou péči, jejích součástí jsou i nezbytná preventivní opatření.

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP

Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů

O portále

O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Prohlášení o přístupnosti
Kdo jsme
Mapa obsahu
Napište nám

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2021 [cit. 18.01.2021]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.

Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace