Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
Napište nám
  • Domů
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Výživa zdravé populace
  • Sezónní ovoce a zelenina
  • Aktuální: Rajčata

Rajčata

Sezónní ovoce a zelenina
Autor: gesundheit.gv.at

Rajčata se dají v kuchyni uplatnit na mnoho různých způsobů. Český výraz „rajská jablíčka“, slovenské „paradajky“ i rakouské „Paradeiser“ (latinský výraz paradisum znamená „ráj“) – to vše má původ v lahodné chuti této oblíbené zeleniny. Červené bobule si labužníky podmaní svou výraznou a nezaměnitelnou vůní. Čím by byla italská kuchyně bez „pomodoro“? Rajčata se pěstují v mnoha různých odrůdách, které se vyznačují širokou škálou vůní, tvarů i barev: kromě typické červené existují i rajčata bělavá, nažloutlá až oranžová, růžová až fialová, a také zelená.

Botanická charakteristika

Rajče (Solanum lycopersicon) patří do čeledi lilkovitých (Solanaceae), kam se řadí i brambory, paprika a lilek. Rajče je jednoletá rostlina, které se daří v teplém a slunečném podnebí: nesnese teploty pod jedním stupněm Celsia. Plody rajčat jsou z botanického hlediska bobule, rajčata obecně se řadí k plodové zelenině. Do Evropy se rajčata dostala již koncem 15. století s Kryštofem Kolumbem, který je přivezl z území dnešního Peru a Ekvádoru. Rajče se zpočátku pěstovalo jen jako okrasná rostlina; teprve koncem 19. století byl rozpoznán jeho pěstitelský a výživový potenciál.

Rajčata se pěstují v mnoha různých odrůdách, které se vyznačují širokou škálou vůní, tvarů i barev. Existují rajčata ve tvaru vejce, srdce, třešně, hrušky či láhve, některá jsou oválná, jiná zploštělá, kulatá či špičatá. Kromě typické červené barvy existují i rajčata bělavá, nažloutlá až oranžová, růžová až fialová, a také zelená. Na jedné straně existují obzvláště velká a „masitá“ rajčata, na druhém konci spektra jsou malá „cherry“ rajčátka – a mezi nimi existuje pestrá škála různě velkých plodů.

Rajčata od místních pěstitelů jsou k dostání od června do října.

Poznámka: Italský název pro rajčata „pomodoro“ lze přeložit jako „zlaté jablko“.

Živiny, vitaminy a minerály

Rajčata jsou bohatá na vitaminy a minerály, přitom však mají nízký obsah kalorií (jen asi 17 kcal na 100 g). Díky vysokému obsahu vody (až 94 procent) jsou velmi osvěžující zeleninou, zvláště pak v létě. Rajčata obsahují vitaminy C, B1, B2, kyselinu listovou, prekurzory vitaminu A, a také velké množství karotenoidů, které plodům dodávají sytě červenou barvu; nejhojněji se vyskytujícím zástupcem karotenoidů je v rajčatech lykopen. Karotenoidy mohou v organismu účinkovat i jako antioxidanty.

Slupka rajčete obsahuje flavonoid kvercetin, který má rovněž řadu zdraví prospěšných účinků. Rajčata by se proto pokud možno neměla loupat. Kromě toho mají rajčata vysoký obsah draslíku. Zelená místa na rajčatech (např. u stopky, na nezralých plodech) obsahují rostlinný jed tomatin. Podobně jako solanin (jed obsažený v syrových nebo zelených bramborách) může tomatin způsobit pálení v krku, bolesti hlavy, průjem, nevolnost apod. Zelené části by se proto měly odříznout a vyhodit.

Poznámka: Rajčata obsahují biogenní amin histamin, na který mohou být někteří lidé přecitlivělí.
Tabulka 1: Energie a živiny obsažené v rajčatech
Látky obsažené v rajčatech Na 100 g jedlé části Látky obsažené v rajčatech Na 100 g jedlé části
Energie (kcal) 17 Vitamin A (µg) 114
Tuky (g) 0,2 Vitamin B1 (mg) 0,06
Bílkoviny (g) 1,0 Vitamin B2 (mg) 0,04
Sacharidy (g) 2,6 Vitamin B3 (mg) 0,5
Vláknina (g) 1,0 Vitamin B6 (mg) 0,1
Draslík (mg) 242 Vitamin C (mg) 25
Vápník (mg) 9 Vitamin E (mg) 0,8
Hořčík (mg) 14 Kyselina listová (µg) 22
Železo (mg) 0,3

Využití v kuchyni

Rajčata se dají v kuchyni uplatnit na mnoho různých způsobů. Jsou její nepostradatelnou součástí a vévodí nejrůznějším kuchyňským trendům, ať už jde o středomořskou, asijskou nebo domácí kuchyni. Jsou vhodné k přípravě salátů, polévek (např. gazpacho), různých omáček, šťáv a mnoha jiných pokrmů.

Před kuchyňskou přípravou rajčata dobře umyjte a odstraňte zelené části. Slupka obsahuje cenné látky, rajčata proto pokud možno neloupejte a v hotovém jídle jezte i jejich slupky.

Poznámka: Rajčata servírovaná s mozzarellou a bazalkou si již našla oblibu i v českých domácnostech.

Skladování

Rajčata jsou citlivá na chlad, proto byste je v ideálním případě neměli uchovávat v chladničce. Kompromisem je zásuvka na zeleninu, ale ani tak by v ní neměla zůstat déle než jeden až dva dny. Skladovací teplota by rozhodně neměla být nižší než osm stupňů Celsia. Na chladném místě (do 15 stupňů Celsia) si rajčata zachovají čerstvost po dobu jednoho, maximálně dvou týdnů. Jsou-li rajčata skladována při nižší teplotě, ztrácejí chuť i strukturu.

Rajčata dozrávají i po sklizni. Zelené až žluté plody sice ještě získávají požadovanou barvu, avšak jejich chuť se již nerozvine optimálně. Při dozrávání rajčata uvolňují plyn etylen, proto by se neměla skladovat vedle jiných druhů ovoce nebo zeleniny, protože ta by se rychleji kazila.

Při nákupu poznáte čerstvá, dobře vyzrálá rajčata podle výrazně červené barvy a pevné slupky. Ta musí být neporušená a plody musí mít pevnou konzistenci. Na rajčatech by měly být kališní lístky (z okvětí) i stopka – a ani jedno z toho by nemělo být vyschlé.

Poznámka: Rajčata se velmi dobře hodí k sušení a mrazení.

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

Sezónní ovoce a zelenina

Lilek (baklažán)

Lilek mezi ostatními druhy zeleniny vyniká svou nápadnou barvou, naopak jeho chuť je spíše nevýra...

Sezónní ovoce a zelenina

Paprika

Chuť různých odrůd papriky se pohybuje od sladké až po pálivou. Sladká paprika je k dostání v mno...

Sezónní ovoce a zelenina

Brambory

Brambory byly pro vysoký obsahu vitaminu C dříve nazývány „citrony severu“. Jejich hlízy jsou dík...

Sezónní ovoce a zelenina

Okurka

Okurka má typickou vůni i a chuť, kterou si většina lidí spojuje s létem. Zejména při vysokých te...

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023 [cit. 28.03.2023]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI