Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Mapa zdravotní péče
  • Hry
  • Rejstřík pojmů
  • Doporučené weby
  • Datové zpravodajství
Více
Napište nám
  • Domů
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Výživa zdravé populace
  • Minerální látky
  • Aktuální: Draslík

Draslík

Minerální látky
Autor: gesundheit.gv.at

Draslík – společně se sodíkem a chloridem – má zásadní význam při udržování vodní a elektrolytové rovnováhy v těle. Draslík rovněž ovlivňuje osmotický tlak a podílí se na udržování acidobazické rovnováhy. Kromě toho hraje draslík (společně se sodíkem) ústřední roli při přenosu nervových vzruchů; dále je nezbytný i pro fungování svalů, činnost srdce a regulaci krevního tlaku. Jako kofaktor některých enzymů nezbytných pro tvorbu proteinů (včetně stavby tělesných struktur) je draslík důležitý také pro růst. Závažný nedostatek draslíku, způsobený například silným průjmem nebo zvracením, může člověka i ohrozit na životě.

V čem je draslík obsažen?

Draslík se nachází téměř ve všech potravinách. Obzvláště bohaté na draslík jsou ovoce a zelenina (viz kategorie Sezónní ovoce a zelenina). Ještě vyšší obsah draslíku se nachází v sušeném ovoci, popř. zelenině (třeba i v rajčatovém protlaku). Dobrými zdroji draslíku jsou meruňky, banány, švestky, rajčata, lískové ořechy, kešu ořechy, arašídy, mandle a celozrnná mouka ze špaldy, žita a pohanky.

Poznámka: Draslík se snadno vyluhuje ve vodě, proto není vhodné potraviny příliš dlouho máčet ani vařit.

Kolik draslíku potřebujeme?

Denní potřeba draslíku není přesně stanovena. Odhadovaný přiměřený příjem pro dospělé ve věku 25–51 let je denně 4 000 mg draslíku. Tato hodnota platí i pro těhotné ženy. U kojících matek je odhadovaný přiměřený příjem 4 400 mg draslíku denně.

Další informace k doporučeným denním dávkám minerálních látek se dočtete na stránce Minerální látky – pokrytí denní potřeby.

Nedostatek/nadbytek draslíku

K nadbytku draslíku v krvi neboli hyperkalemii se člověk se zdravými ledvinami může jen stěží „propracovat“ prostřednictvím stravy, neboť lidský organismus má vlastní regulační mechanismy, aby v tomto ohledu udržel rovnováhu. Hyperkalemie se však může rozvinout při zvýšeném úniku draslíku z buněk, např. při metabolické acidóze, katabolických procesech (např. extrémním hladovění), poškození buněk, inzulinové rezistenci nebo nedostatku inzulinu. Hromadění draslíku v krvi může být rovněž důsledkem narušené funkce ledvin (například při selhání ledvin nebo při některých hormonálních změnách, zvláště pak při nedostatku mineralokortikoidů a/nebo glukokortikoidů). Mezi příznaky hyperkalemie se řadí střevní neprůchodnost (ileus), svalová slabost (myastenie), ochrnutí (paralýza), syndrom akutní dechové tísně (ARDS), případně i srdeční arytmie. Hyperkalemie může člověka i ohrozit na životě.

Nedostatek draslíku neboli hypokalemie v důsledku nevhodné výživy se vyskytuje jen vzácně. Hypokalemie se však může rozvinout při zvýšeném vylučování draslíku, např. v případě chronického průjmu, silného zvracení nebo nadměrného pocení. Na vzniku hypokalemie se mohou podílet i některé léky, např. diuretika. Závažný nedostatek draslíku (těžká hypokalemie) je akutní stav, který vyžaduje intenzivní lékařskou péči. Nejnápadnějšími příznaky těžké hypokalemie jsou neuromuskulární poruchy, které se projevují například zhoršeným fungováním svalů, dále střevní neprůchodností, která je způsobená ochrnutím svaloviny střevní stěny (tzv. paralytický ileus), nebo dokonce srdeční arytmií.

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

Dietoterapie: úvod

Dieta při otocích a vodní bilance

Dehydratace a hyperhydratace se mohou vyskytovat téměř u každého onemocnění, např. při onemocnění...

Minerální látky

Selen

Selen je jedním ze stopových prvků. Pro lidské tělo je tento prvek životně důležitý (esenciální)...

Minerální látky

Hořčík

Hořčík je jedním z makroprvků, který v lidském organismu plní řadu funkcí. Ústřední roli hraje v...

Minerální látky

Sodík a chlorid

Sodík (Na+) se nachází ve všech buňkách a tělesných tekutinách. V potravinách se velmi často vysk...

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Mapa zdravotní péče
Hry
Rejstřík pojmů
Doporučené weby
Datové zpravodajství
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023 [cit. 22.09.2023]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI