Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
Napište nám
  • Domů
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Výživa zdravé populace
  • Vitaminy
  • Aktuální: Vitamin C (kyselina askorbová)

Vitamin C (kyselina askorbová)

Vitaminy
Autor: gesundheit.gv.at

Vitamin C neboli kyselina askorbová patří mezi vitaminy rozpustné ve vodě. V těle plní řadu různých funkcí a řadí se mezi základní živiny. Podílí se na mnoha metabolických reakcích, včetně tvorby pojivové tkáně, kostí, chrupavek a dásní. Je považován za antioxidant, a chrání tak organismus před poškozením buněk. Dále může zlepšovat vstřebávání železa z potravin rostlinného původu. Vitamin C se rovněž podílí na tvorbě některých hormonů a jiných látek, které přenášejí různé signály v těle, a ovlivňuje hojení ran. V neposlední řadě může vitamin C zpomalovat až znemožňovat tvorbu karcinogenních nitrosaminů.

V čem je vitamin C obsažen?

Hlavními zdroji vitaminu C jsou především ovoce a zelenina, případně šťávy nebo koktejly z nich připravené. Vysoký obsah vitaminu C mají např. paprika, černý rybíz, rakytník, petržel, kapusta, brokolice, fenykl, citrusové plody, šípky nebo řeřicha. Kromě toho mnoho zpracovaných potravin, zejména masných a uzenářských výrobků, obsahuje vitamin C jako přídatnou látku (antioxidant, označovaný např. jako E 300). Jiné skupiny potravin mohou být o vitamin C cíleně obohaceny.

Kdy se vitamin C z potravin ztrácí?

Obsah vitaminu C v potravinách závisí na více faktorech. Rozhodující je mimo jiné doba sklizně, přeprava, způsob a doba skladování a příprava v kuchyni. Důsledkem nesprávného skladování (např. na vzduchu) a zpracování v kuchyni (např. vyluhování vodou) mohou být vysoké ztráty vitaminu C. Obsah vitaminu C v ovoci a zelenině mohou snižovat rovněž enzymatické procesy, které uvnitř těchto potravin přirozeně probíhají. Ztrátám vitaminu C, které jsou způsobeny činností přirozeně se vyskytujících enzymů, lze zabránit blanšírováním potravin (tzn. krátkým povařením ve vodě).

Kolik vitaminu C potřebujeme?

Doporučená denní dávka vitaminu C pro dospělé ve věku 25–51 let je 95 mg pro ženy a 110 mg pro muže. U kuřáků je doporučená denní dávka ještě vyšší kvůli zvýšenému oxidačnímu stresu (volným radikálům), který je způsoben cigaretovým kouřem: 135 mg pro ženy a 155 mg pro muže. Těhotné ženy (od čtvrtého měsíce těhotenství) by měly přijímat 105 mg vitaminu C denně, zatímco u kojících matek činí doporučená dávka 125 mg vitaminu C denně.

Další informace k doporučeným denním dávkám vitaminů se dočtete na stránce Vitaminy – pokrytí denní potřeby.

Nedostatek/nadbytek vitaminu C

Hypervitaminóza v případě vitaminu C dosud nebyla popsána. Extrémně vysoké dávky (od 3–4 g denně) mohou vést k zažívacím potížím (např. průjem).

Nedostatek vitaminu C je ve vyspělých zemích velmi vzácný. Dostatečný přísun vitaminu C zajistí vyvážená strava, která je bohatá na ovoce a zeleninu. Nejvýraznějšími projevy nedostatku vitaminu C jsou kurděje (dospělí) a Möllerova–Barlowova nemoc (děti). Prvními příznaky nedostatku vitaminu C jsou mj. zhoršené hojení ran a zvýšená náchylnost k infekcím. Kromě toho se může vyskytnout krvácení do kůže, sliznic, svalů a vnitřních orgánů. Dalšími příznaky nedostatku vitaminu C jsou vypadávání zubů, únava a slabost. Zvýšenou potřebu vitaminu C mohou mít kuřáci nebo lidé vystavení trvalému stresu či silné fyzické zátěži (např. těžká práce, výkonnostní sport), dále pak konzumenti alkoholu a drog (legálních i nelegálních) a pacienti s některými typy nemocí (např. různá infekční onemocnění).

Související odkazy

  1. Pavel Hlúbik: Vitaminy – důležitý faktor ovlivňující zdraví. 2 část – metabolismus hydrosolubilních vitaminů. Interní medicína pro praxi 2011, 3(12): 564–567. (odkaz vede na PDF soubor na webu internimedicina.cz, 89 kB)

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

Minerální látky

Fosfor

Fosfor je jedním z makroprvků a v lidském organismu plní řadu úkolů. Nachází se ve všech živých b...

Vitaminy

Vitamin B6 (pyridoxin)

Vitamin B6 neboli pyridoxin patří mezi vitaminy rozpustné ve vodě. Vitamin B6 je souhrnné označen...

Vitaminy

Vitamin A

Vitamin A patří mezi vitaminy rozpustné v tucích a nachází se pouze v potravinách živočišného pův...

Vitaminy

Vitamin E

Vitamin E patří mezi vitaminy rozpustné v tucích a je považován za antioxidant. Vitamin E je souh...

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023 [cit. 28.05.2023]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI