plod

Plod (lat. fetus) je pozdější stadium nitroděložního vývoje mnohobuněčného organismu; u člověka se jedná o období od počátku třetího měsíce po oplodnění až do porodu.

Jednotlivé fáze růstu embrya – a později plodu – jsou poměrně dobře popsány. Na konci prvního měsíce již embryo přesahuje mikroskopickou velikost. Na přelomu druhého a třetího měsíce těhotenství dosahuje formující se plod délky něco přes 2,5 cm, má vytvořený obličej a částečně zformované končetiny. Na konci třetího měsíce je má plod délku 8 cm a váží asi 30 g, má plně zformované končetiny, prsty na rukou i nohou a uši, lze rozlišit jeho pohlaví.

Po čtyřech měsících je plod dlouhý asi 20 cm a váží přes 200 g. Matka může cítit jeho pohyby, zdravotník při vyšetření obvykle slyší tlukot jeho srdce. Vytváří se obočí a řasy, kůže je růžová a pokrytá jemnými chloupky zvanými lanugo. V pátém měsíci je tělo plodu pokryto tzv. kožním mázkem (lat. vernix caseosa), který slouží k jeho ochraně v plodové vodě. Na konci pátého měsíce je plod dlouhý 30 cm, váží 450 g a na hlavě má vlasy. Na konci šestého měsíce měří 35 cm, váží 900 g a jeho kůže je svraštělá.

Po sedmém měsíci je plod dlouhý 40 cm, váží přes 1,3 kg a pod kůží má více tukové tkáně. U chlapců sestupují varlata do šourku. Na konci osmého měsíce je plod dlouhý 45 cm, může vážit 2,3 kg a má dobrou šanci na přežití, pokud se v této době narodí. Na konci 9. měsíce je průměrná délka plodu 50 cm a průměrná hmotnost 3,2 kg.

Odvozené přídavné jméno je plodový, resp. fetální.

Viz také embryo.