Přejít na obsah
Ministerstvo zdravotnictví České republiky nzip.cz domovská stránka
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Příhlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
  • Hledat
  • Napište nám
  • Menu
  • Domů
  • Výživa zdravé populace
  • Sezónní ovoce a zelenina
  • Aktuální: Mangold

Mangold

Kategorie: Sezónní ovoce a zelenina – více z kategorie
Autor: gesundheit.gv.at

Mangold už delší dobu není jen odleskem slávy špenátu, naopak si díky své intenzivnější chuti našel spoustu příznivců. Jeho přidanou hodnotou je i to, že jeho řapíky lze využít podobně jako chřest. Kromě klasické zelené barvy existují i další odrůdy mangoldu, které se vyznačují žlutými či fialovými listy, případně zářivě červenými řapíky a žilnatinou. Mangold od místních pěstitelů je k dostání od května až do listopadu.

Ilustrační obrázek k článku „Mangold“

Botanická charakteristika

Mangold (Beta vulgaris var. cicla) patří do čeledi laskavcovitých (Amaranthaceae), kam se řadí i špenát a červená řepa. Existuje velké množství odrůd, které se vzájemně liší barvou i tvarem: listy tak mohou mít barvu od žluté přes světle a tmavě zelenou až po nachově fialovou, zatímco řapíky mohou být bílé až zářivě červené. Pěstují se řapíkaté odrůdy (vzhledem připomínající pekingské zelí) a listové odrůdy (ty vypadají podobně jako špenát). Řapíkaté odrůdy se vyznačují zesílenými řapíky, které lze využít podobně jako chřest.

Živiny, vitaminy a minerály

Mangold obsahuje mj. vitamin C a vitaminy skupiny B. Má také vysoký obsah karotenoidů, což jsou prekurzory vitaminu A. Z minerálních látek je zastoupen zejména vápník, hořčík a železo. Podobně jako ve špenátu se i v mangoldu koncentrují dusičnany, které se mohou přeměnit na dusitany – zvláště v případech, že je jídlo několikrát ohříváno nebo udržováno v teple. Mangold by se proto měl konzumovat nebo zchladit co nejdříve po přípravě, neměl by se opakovaně ohřívat. Při konzumaci v normálním množství však obsah dusičnanů v mangoldu nepředstavuje nijak zásadní riziko. Toto riziko lze ještě více snížit, pokud zároveň s mangoldem přijímáte vitamin C: tento vitamin totiž brání přeměně dusičnanů na nitrosaminy.

Mangold obsahuje rovněž kyselinu šťavelovou, jejíž nadměrný příjem může negativně ovlivnit metabolismus kostí a může vést až k tvorbě ledvinových kamenů. U citlivých lidí může vyvolat zažívací potíže. Při konzumaci v přiměřené míře však mangold nezpůsobuje problémy.

Látky obsažené v mangoldu Na 100 g syrové potraviny Látky obsažené v mangoldu Na 100 g syrové potraviny
Energie (kcal) 14 Železo (mg) 2,7
Tuky (g) 0,3 Vitamin A (µg) 588
Bílkoviny (g) 2,1 Vitamin B1 (mg) 0,09
Sacharidy (g) 0,7 Vitamin B2 (mg) 0,16
Vláknina (g) 2 Vitamin B3 (mg) 0,6
Draslík (mg) 376 Vitamin B6 (mg) 0,09
Vápník (mg) 103 Vitamin C (mg) 39
Hořčík (mg) 81 Vitamin E (mg) 1,5
Kyselina listová (µg) 30    

Využití v kuchyni

Ke konzumaci se hodí jak listy, tak řapíky. Listy se připravují a využívají podobně jako špenát. Před zpracováním mangold důkladně omyjte pod tekoucí vodou a zbavte zbytků zeminy. Dušený mangold se hodí jako příloha k masovým a rybím pokrmům. Mangold lze přidávat i do zeleninových pokrmů, jako jsou zeleninové záviny či palačinky, ale i do nákypů, dušených jídel nebo polévek. Řapíky lze využít podobně jako chřest.

U řapíkatých odrůd mangoldu oddělte před přípravou řapíky od listů, neboť řapíky jsou tak silné, že vyžadují přibližně dvojnásobně delší dobu tepelné úpravy. Řapíky přitom vyřezávejte z listů přibližně ve tvaru klínu.

Poznámka: Při nákupu dbejte na to, aby řezná plocha byla čerstvá. Na listech ani na řapících by neměly být hnědé skvrny, mangold by neměl být povadlý.

Skladování

Mangold byste měli zpracovat rychle. Zabalený ve vlhké utěrce vydrží v chladničce asi tři dny. Mangold je vhodný ke zmrazení: nejdřív jej krátce blanšírujte v horké vodě, poté jej po částech zamrazte.

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Více v kategorii Sezónní ovoce a zelenina

Články na NZIP

  • Ilustrační obrázek k článku „Řapíkatý celer“

    Řapíkatý celer

    Sezónní ovoce a zelenina

    Řapíkatý celer je o něco méně aromatický než jeho bulvový příbuzný, o to je však křupavější. Tuto zeleninu si řada lidí oblíbila jako zdravou alternativu ke křupkám, chipsům apod. Řapíkatý celer lze jíst syrový i vařený. Můžete jej použít i jako příměs k zeleninovým a ovocným šťávám, kterým dodává zajímavou chuť. Z řapíkatého celeru lze konzumovat i listy – využít je můžete třeba jako bylinky. Tato zelenina od místních pěstitelů je k dostání od června do října.

  • Ilustrační obrázek k článku „Červená řepa“

    Červená řepa

    Sezónní ovoce a zelenina

    Červená řepa odpovídá požadavkům moderní a zdravé výživy. Přesto se jí stále nedaří zbavit pověsti jídla se zemitou chutí, které se hodí leda pro chudé venkovany. Z červené řepy se však dají vykouzlit nejrůznější lahodné pochoutky. Intenzivní červené barvivo betanin se používá i jako barvivo v potravinářském průmyslu. Červená řepa se obvykle konzumuje vařená (třeba v salátu) nebo nakládaná (jako zavařenina). Můžete ji však jíst i syrovou nebo si z ní udělat šťávu.

  • Ilustrační obrázek k článku „Špenát“

    Špenát

    Sezónní ovoce a zelenina

    I když není „bombou železa“, jak se původně předpokládalo, špenát se vyznačuje vysokým obsahem vitaminů a je chutnou přísadou mnoha pokrmů. Při nákupu dbejte na čerstvé listy bez skvrn. Špenát pěstovaný venku obvykle obsahuje méně dusičnanů než ten skleníkový. Špenát by měl být zpracován relativně rychle, neměl by být dlouho skladován. V zásuvce na zeleninu v chladničce může být uložen maximálně dva dny. Špenát je velmi vhodný ke zmrazení.

  • Ilustrační obrázek k článku „Rukola“

    Rukola

    Sezónní ovoce a zelenina

    Rukola na dlouhou dobu upadla v zapomnění. Dnes však slaví renesanci a je oblíbenou dekorativní a zároveň chutnou součástí letních salátů a lehkých pokrmů z těstovin. Používá se rovněž v italském pestu – bylinkové pastě do těstovin. Rukola se výborně hodí k masu, k rybám a k zeleninovým pokrmům. Rozlišují se dva různé druhy: salátová rukola a divoká rukola. Mírně štiplavou chuť dodávají rukole hořčičné oleje (glukosinoláty), které patří mezi sekundární metabolity rostlin.

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP

Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů

O portále

O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Prohlášení o přístupnosti
Kdo jsme
Mapa obsahu
Napište nám

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2021 [cit. 21.01.2021]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.

Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace