Přejít na obsah
Ministerstvo zdravotnictví České republiky nzip.cz domovská stránka
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Příhlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
  • Hledat
  • Napište nám
  • Menu
  • Domů
  • Výživa zdravé populace
  • Sezónní ovoce a zelenina
  • Aktuální: Chřest

Chřest

Kategorie: Sezónní ovoce a zelenina – více z kategorie
Autor: gesundheit.gv.at

Chřest si řadu lidí podmanil svou jemnou vůní a stále je považován za něco speciálního, nejen kvůli krátké době sklizně. Bílý, zelený i fialový chřest oceňují všichni labužníci. V případě bílého a zeleného chřestu se nejedná o různé odrůdy: rozdíl spočívá pouze v metodě jejich pěstování. Chřestu dodává jeho charakteristickou chuť kyselina asparagová, což je jedna z aminokyselin. Typický zápach moči po konzumaci chřestu je způsoben látkami, které vznikají odbouráváním kyseliny asparagové.

Ilustrační obrázek k článku „Chřest“

Botanická charakteristika

Chřest lékařský (Asparagus officinalis), lidově též „špargl“, je víceletá rostlina, která se řadí do čeledi chřestovitých (Asparagaceae). Po vysazení musí chřest růst tři roky, než se jeho pěstitel dočká první úrody. Jemné výhonky na něm pak vyrůstají nanejvýš dalších sedm let. Chřest je poměrně drahou zeleninou jednak kvůli dlouhé době, která uplyne před první sklizní, jednak kvůli nutnosti ruční sklizně.

V případě bílého a zeleného chřestu se nejedná o různé odrůdy, rozdíl spočívá pouze v metodě jejich pěstování. Zatímco bílý chřest se pěstuje v temnu, pod malými kopečky hlíny (a proto zůstává bílý), zelený chřest se pěstuje nad zemí, kde je vystaven slunečním paprskům. Působením slunce se v rostlině vytváří zelené barvivo chlorofyl. Fialový chřest se pěstuje teprve několik let, a to spíše v zahraničí. Podobně jako zelený chřest roste i fialový chřest nad zemí. V Česku se chřest pěstuje zejména na Mělnicku.

Chřest od domácích pěstitelů lze sehnat přibližně od poloviny dubna do konce června.

Živiny, vitaminy a minerály

Díky vysokému obsahu vody je chřest obzvláště nízkokalorickou zeleninou (18 kcal / 100 g). Obsahuje však velké množství cenných minerálních látek (zejména draslík, vápník a hořčík) a vitaminů (zvláště vitamin B1, vitamin B2 a kyselinu listovou). Chřestu dodává jeho charakteristickou chuť kyselina asparagová, což je jedna z aminokyselin. Typický zápach moči po konzumaci chřestu je způsoben meziprodukty metabolismu této aminokyseliny [1, 2]. Kyselina asparagová mj. povzbuzuje činnost ledvin. Lidé se zvýšenou hladinou kyseliny močové (hyperurikemie), popř. lidé trpící dnou, by měli chřest konzumovat jen umírněně, protože jeho odbouráváním vzniká poměrně velké množství kyseliny močové.

Látky obsažené v chřestu Na 100 g syrové potraviny Látky obsažené v chřestu Na 100 g syrové potraviny
Energie (kcal) 18 Železo (mg) 0,7
Tuky (g) 0,2 Vitamin B1 (mg) 0,11
Bílkoviny (g) 1,9 Vitamin B2 (mg) 0,11
Sacharidy (g) 2 Vitamin B3 (mg) 1,0
Vláknina (g) 1,3 Vitamin B6 (mg)  0,06
Draslík (mg) 203 Vitamin C (mg) 20
Vápník (mg) 26 Vitamin E (mg) 2,1
Hořčík (mg) 18 Kyselina listová (µg) 108

Využití v kuchyni

Chřest lze v kuchyni využít mnoha různými způsoby. Jíst se dá syrový, dušený i pečený. Klasicky se podává s holandskou omáčkou, avšak pozor: tučné omáčky (a obecně jakékoli metody kuchyňské přípravy s vysokým obsahem tuku) úplně zmaří potenciál chřestu jako nízkokalorické zeleniny. Chřest můžete použít i do salátů, polévek, nákypů, rýžových pokrmů nebo zeleninových směsí.

Před zpracováním chřest krátce opláchněte pod tekoucí vodou. Dlouhým máčením ve vodě se z chřestu ztrácejí cenné minerální látky a vitaminy. Bílý chřest je potřeba oloupat – postupujte přitom shora dolů a vyhněte se křehké hlavičce. Zelený chřest loupat nemusíte. U delších výhonků může být spodní konec mírně zdřevnatělý: pokud tomu tak je, odřízněte jej. Čerstvý chřest se hodí i ke konzumaci za syrova. Nahořklá chuť nebo zdřevnatělé části chřestu jsou známkou jeho nevalné kvality.

K tepelné úpravě chřestu je nejvhodnější použít speciální hrnec. Svazky chřestu se totiž vaří „vestoje“, čímž se uchrání jeho křehké hlavičky. V závislosti na tloušťce výhonků se doba vaření pohybuje od osmi do patnácti minut. Zelený chřest se uvaří rychleji než bílý chřest. Při vaření přidejte do vody trochu soli, cukru a citronové šťávy.

Poznámka: Čerstvý chřest má vynikající chuť, můžete jej proto použít i jako syrovou zeleninovou pochoutku.

Skladování

Při nákupu můžete čerstvost chřestu posoudit třením výhonků o sebe: pokud vržou či skřípají, je chřest čerstvý. Dalšími známkami čerstvosti jsou šťavnatost v místě řezu a pevně uzavřené hlavičky. Chřest byste neměli skladovat příliš dlouho, jinak ztratí velkou část vitaminů. Čerstvý neoloupaný chřest skladujte v chladu, temnu a vlhku. V zásuvce na zeleninu v chladničce vydrží až tři dny. Při skladování v ledničce je nejlepší uložit jej do vlhké utěrky nebo do mikrotenového sáčku. Zelený chřest by měl být spotřebován rychleji než bílý chřest.

Poznámka: Již během prvního dne skladování může chřest ztratit až 50 % vitaminů.

Související odkazy

  1. Why does asparagus make urine smell? [Proč po konzumaci chřestu moč zapáchá?] (odkaz vede na web news-medical.net; jeho obsah je dostupný pouze v angličtině)
  2. Genetics of asparagus smell in urine [Genetika „chřestového“ zápachu moči] (odkaz vede na web news-medical.net; jeho obsah je dostupný pouze v angličtině)

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Více v kategorii Sezónní ovoce a zelenina

Články na NZIP

  • Ilustrační obrázek k článku „Cibule“

    Cibule

    Sezónní ovoce a zelenina

    Cibule má v kuchyni všestranné využití. Můžete ji použít k okořenění jídla nebo i jako hlavní přísadu do jídla – téměř žádná jiná zelenina není tak univerzálně použitelná. Kromě mnoha vitaminů a minerálů obsahuje cibule i éterické oleje a sirné sloučeniny (sulfidy), které se řadí mezi sekundární metabolity rostlin. Cibuli byste měli na kostičky krájet vždy ostrým nožem, jinak zhořkne.

  • Ilustrační obrázek k článku „Rybíz“

    Rybíz

    Sezónní ovoce a zelenina

    Malé kulaté bobulky rybízu mají sladkokyselou chuť a jsou obzvláště šťavnaté. Jejich intenzivní barva – většinou tmavě červená – láká k mlsání přímo z keříku. Rybíz se klasicky zpracovává do šťáv a džemů. Existuje více než 50 různých odrůd, které se již na první pohled vzájemně odlišují svou barvou: kromě mnoha odstínů červené může být rybíz i bílý, žlutý nebo černý. Rybíz obsahuje mnoho zdraví prospěšných látek, a proto je nejen chutným, ale i zdravým občerstvením.

  • Ilustrační obrázek k článku „Mangold“

    Mangold

    Sezónní ovoce a zelenina

    Mangold už delší dobu není jen odleskem slávy špenátu, naopak si díky své intenzivnější chuti našel spoustu příznivců. Jeho přidanou hodnotou je i to, že jeho řapíky lze využít podobně jako chřest. Kromě klasické zelené barvy existují i další odrůdy mangoldu, které se vyznačují žlutými či fialovými listy, případně zářivě červenými řapíky a žilnatinou. Mangold od místních pěstitelů je k dostání od května až do listopadu.

  • Ilustrační obrázek k článku „Červená čekanka“

    Červená čekanka (radicchio)

    Sezónní ovoce a zelenina

    Červená čekanka přitahuje pozornost nejen svou výraznou barvou, ale i nezaměnitelnou chutí: že všech listových salátů je radicchio nejhořčejší. Komu hořká chuť nevyhovuje, může ji některými triky zmírnit. Tmavé listy se vyvíjejí až poté, co se venku ochladí. Červenou čekanku lze jíst syrovou i tepelně upravenou. Radicchio od domácích pěstitelů je k dostání od září až do chladných zimních měsíců.

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP

Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů

O portále

O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Prohlášení o přístupnosti
Kdo jsme
Mapa obsahu
Napište nám

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2021 [cit. 17.01.2021]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.

Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace