Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Mapa zdravotní péče
  • Hry
  • Rejstřík pojmů
  • Doporučené weby
  • Datové zpravodajství
Více
Napište nám
  • Domů
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Pohybová aktivita
  • Pohybová aktivita: základní informace
  • Aktuální: Proč naše tělo potřebuje pohyb?

Proč naše tělo potřebuje pohyb?

Pohybová aktivita: základní informace
Autor: gesundheit.gv.at

Tělesné a duševní schopnosti moderních lidí se vyvíjely několik milionů let. Od počátku lidstva až relativně donedávna bylo možné zajistit si potravu – a tím i zdroj energie – výhradně prostřednictvím tělesné aktivity. To platí nejen pro získávání potravy sběrem nebo lovem (jako tomu bylo u našich nejstarších předků), ale také pro většinu zaměstnání, která lidé vykonávali až do poloviny minulého století. Teprve v posledních několika desetiletích se životní podmínky výrazně změnily, zvláště pak v průmyslově vyspělých zemích: jednak je přísun potravy prakticky neomezený, jednak lze život zvládat bez větší fyzické námahy.

Naše genetická výbava je však stále uzpůsobena k tomu, abychom nějakou míru tělesné aktivity vykonávali. Lidské tělo funguje správně pouze tehdy, je-li určité množství energie přeměňováno prostřednictvím pohybu. Pohybová aktivita pomáhá udržovat naši výkonnost i celkové zdraví. Proto je potřeba si uvědomit, že pravidelný pohyb je normální a zdravý, zatímco jeho nedostatek je pro lidské zdraví škodlivý.

Pohyb máme v genech

Pro přežití bylo vždy důležité umět rychle reagovat na okolní prostředí: v případě nebezpečí bleskově utéct nebo se bránit, v případě chladu nebo horka udržovat normální tělesnou teplotu apod.

Jinými slovy, biologicky jsme „naprogramováni“ k tomu, aby se náš organismus neustále přizpůsoboval okolnímu prostředí. Tento „program“ je starý mnoho milionů let a je zakódován nejen v těle člověka, ale i mnoha dalších živočichů. Odborně je označován jako stresová reakce a odedávna byl nezbytnou podmínkou k přežití.

Pohyb spotřebovává energii

Tělo potřebuje energii nejen k pohybu, ale zejména pro základní funkce, jako jsou srdeční aktivita, dýchání, krevní oběh, trávení, činnost mozku nebo metabolismus. Za normálních okolností je energetická bilance těla v rovnováze – tedy vyrábíme tolik energie, kolik jí spotřebujeme. Naše tělo však neustále reaguje na podněty z okolí, ať už vědomě či nevědomě. Pokud jsme aktivní, spotřebováváme více energie: tělo se tomu přizpůsobí a nastaví novou rovnováhu, při níž je spotřeba energie větší.

Právě zmiňovaná stresová reakce umožňuje organismu, aby podle potřeby podával vyšší výkony, které mají vyšší spotřebu energie.

Jak působí pohyb na tělo?

Tělesná aktivita je pro normální fungování organismu a udržení výkonnosti nezbytná. Lidské tělo se totiž průběžně přizpůsobuje množství a typu pohybové aktivity, kterou člověk vykonává. Podle toho, jaké nároky klademe na naše tělo, se jeho výkonnost zvyšuje, snižuje nebo zůstává stabilní. Pokud jsou naše tělesné systémy přiměřeně zatěžovány, fungují správně. Pokud je však nenutíme „pracovat“, postupně svou výkonnost ztrácejí (a navíc jsou náchylnější k různým poruchám či onemocněním).

Rozhodující pro to, jestli se naše tělesná výkonnost bude zvyšovat nebo snižovat, je množství fyzické zátěže. Pokud je tělesná aktivita dostatečně vysoká a trvá po dostatečně dlouhou dobu, spustí se růstové procesy (např. ve svalech). Pokud naopak organismus není dostatečně zatěžován, „nepoužívané“ části pohybového aparátu slábnou. Typickým příkladem je situace, kdy je zlomená noha několik týdnů v sádře a nelze s ní hýbat: svaly nohy, které by za normálních okolností vyvíjely aktivitu, se ztenčují a slábnou. Oslabené svaly znovu získají sílu až po uzdravení zlomeniny a obnovení běžné zátěže, na kterou byly původně zvyklé. Tento proces lze urychlit správnou rehabilitací a cíleným tréninkem.

Pozor! Pokud je „dávka“ fyzické zátěže příliš vysoká, pohybový aparát se nemusí dokázat přizpůsobit. To může vést k různým zraněním, zvláště pak šlach a kloubů.

V následujících odstavcích jsou popsány konkrétní příklady, jaké účinky má pohybová aktivita na různé části lidského těla.

Účinky na pohybový aparát

Pohybový aparát se skládá ze svalů, šlach, vazů, kostí a kloubů. Jejich vzájemná souhra zajišťuje správné držení těla a umožňuje pohyb. Svaly jsou lépe prokrvené, proto se zátěži přizpůsobují rychleji než šlachy, vazy, kosti nebo kloubní chrupavky. Silné svaly dokážou pohybový aparát zpevnit, což platí zejména u kolenních kloubů, ramenních kloubů a páteře. Pravidelná zátěž kromě toho zvyšuje hustotu kostí a nosnost kloubů.

Bližší informace o jednotlivých součástech pohybového aparátu najdete v samostatné kategorii Pohybový aparát.

Účinky na kosterní svalovou tkáň

Přibližně 40 % tělesné hmotnosti (u žen o něco méně, u mužů o něco více) je tvořeno tzv. kosterní svalovou tkání, která nám umožňuje aktivně vykonávat pohyby. V lidském těle se nachází více než 650 různých svalů: každý z nich se skládá z mnoha svalových vláken, která se mohou zkracovat nebo natahovat. Svalová kontrakce (stažení) je aktivní proces, při kterém je využívána energie. Naopak svalová relaxace (uvolnění, natažení svalu) je pasivní proces, při kterém energie není potřeba. Bližší informace o struktuře a funkci kosterní svaloviny najdete v článku Svaly.

Vliv tělesné aktivity na svaly závisí na typu a množství fyzické zátěže:

  • Tělesná aktivita s nižší silovou zátěží a delším trváním – tedy vytrvalostní cvičení – zlepšuje aerobní metabolismus a zvyšuje vytrvalostní výkon.
  • Naopak cvičení s vysokou silovou zátěží a kratší dobou trvání – tedy silové cvičení – podporuje růst svalů a zvyšuje silový výkon.
  • Cvičení jednotlivých pohybových sekvencí zlepšuje souhru svalů, a kromě síly má vliv i na obratnost.

Bližší informace o významu vytrvalosti, síly a obratnosti najdete v článku Co je pohybová aktivita?

Účinky na kardiovaskulární systém

Kardiovaskulární systém se skládá ze srdce, krevních cév a krve. Krevní oběh si můžeme představit jako „dopravní systém“, který každou buňku v našem těle zásobuje živinami, kyslíkem a některými dalšími látkami (např. hormony a protilátkami imunitního systému), a naopak odvádí pryč oxid uhličitý a odpadní produkty látkové přeměny (metabolismu). Srdce je možné přirovnat k pumpě tohoto „dopravního systému“, zatímco krevní cévy jsou soustavou trubic, v nichž proudí asi čtyři až pět litrů krve. Ta obíhá tělem takovou rychlostí, že celý její objem proteče srdcem přibližně jednou za minutu. K tomu srdce potřebuje za normálních okolností (tedy za nízké fyzické aktivity) provést asi 60 až 80 stahů (tepů) za minutu; toto číslo je označováno jako srdeční frekvence. Při fyzické zátěži však srdce zvyšuje svou frekvenci až na cca 200 úderů za minutu – a dokáže zvýšit i svůj tepový objem, tedy množství krve vypuzené během jednoho úderu. Krev může při maximální zátěži protéci srdcem až pětkrát za minutu: proudí tedy rychleji a dodává svalovým buňkám více kyslíku.

Bližší informace o jednotlivých součástech kardiovaskulárního systému najdete v samostatné kategorii Krevní oběh.

Účinky na dýchací systém

V plicích probíhá výměna plynů mezi vzduchem a krví. Při nádechu přijímáme kyslík (O2), při výdechu se uvolňuje oxid uhličitý (CO2). Plíce fungují jako měch, kterým pohybují dýchací svaly. V klidu na jeden nádech vdechneme nebo vydechneme přibližně půl litru vzduchu. U zdravého dospělého člověka je klidová dechová frekvence přibližně 16–20 dechů za minutu. Při fyzické námaze se zvyšuje nejen dechová frekvence, ale i dechový objem. Pravidelným vytrvalostním tréninkem posilujeme především dýchací svaly, nikoli plíce samotné. Posílení dýchacích svalů nicméně může vést k lepšímu využívání kapacity plic.

Bližší informace o dýchacím systému najdete v článku Dýchací cesty a plíce: základní informace.

Poznámka: Tělesná aktivita ovlivňuje také energetickou bilanci, metabolismus cukrů a tuků, imunitní systém, hormonální systém, nervový systém, mozkové funkce a psychiku. 

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

Pohybová aktivita: základní...

Co je pohybová aktivita?

Pohybová aktivita je jakákoli činnost kosterních svalů, při níž je spotřeba energie vyšší než v k...

Pohybová aktivita: základní...

Zdravotní přínosy pohybové aktivity

Tělesná aktivita je jedním ze základních pilířů zdravého života, protože má příznivý vliv na celé...

Podpora zdraví

Pohybová aktivita

Pravidelná a přiměřená pohybová aktivita je nejlepší prevencí civilizačních onemocnění. Spolu se...

Zdravá pohybová aktivita

Trénink a jeho principy

Pro mnoho lidí je nejsilnější motivací k tělesné aktivitě samotná radost z pohybu. Velmi často je...

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Mapa zdravotní péče
Hry
Rejstřík pojmů
Doporučené weby
Datové zpravodajství
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023 [cit. 22.09.2023]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI