Přejít na obsah
Ministerstvo zdravotnictví České republiky nzip.cz domovská stránka
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Příhlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
  • Hledat
  • Napište nám
  • Menu
  • Domů
  • Výživa zdravé populace
  • Sezónní ovoce a zelenina
  • Aktuální: Rebarbora

Rebarbora

Kategorie: Sezónní ovoce a zelenina – více z kategorie
Autor: gesundheit.gv.at

Zelenavá až lehce načervenalá rebarbora se nejčastěji zpracovává do kompotů a koláčů, labužníky si podmanila svou příjemně nakyslou chutí. Za tu vděčí především obsažené kyselině jablečné a kyselině citronové. Rebarboru mnozí mylně považují za ovoce (pravděpodobně kvůli její lehce nasládlé a ovocné chuti), v botanickém smyslu se však jedná o zeleninu.

Ilustrační obrázek k článku „Rebarbora“

Botanická charakteristika

Reveň kadeřavá neboli reveň rebarbora (Rheum rhabarbarum) patří do čeledi rdesnovitých (Polygonaceae) a vyznačuje se masitými řapíky a rozložitými listy. Tato vytrvalá rostlina může dorůst až do výšky jednoho metru a její velké listy mohou dosáhnout šířky až 1,5 metru. Existují odrůdy s červenou nebo zelenou dužinou, oblíbenější je však rebarbora s červenými řapíky, neboť ty mají jemnější chuť a nižší obsah škodlivé kyseliny šťavelové (viz níže). Přibližně od poloviny června obsah kyseliny šťavelové prudce roste, proto by se rebarbora neměla sklízet později.

Rebarbora od místních pěstitelů je k dostání od dubna přibližně do poloviny června.

Poznámka: Rebarboře se může dařit na stejném místě v zahradě až deset let, a celou tu dobu z ní můžete sklízet jedlé řapíky.

Živiny, vitaminy a minerály

Rebarbora má jen nízký kalorický obsah, zato obsahuje mnoho vitaminů (zvláště pak vitamin C a vitamin K) i minerálních látek (zejména draslík a vápník). Červené zbarvení některých odrůd způsobují barviva antokyany, které patří k sekundárním metabolitům rostlin a mají řadu zdraví prospěšných účinků.

Za svou lehce nakyslou chuť vděčí rebarbora především obsažené kyselině jablečné a kyselině citronové. Kromě toho však rebarbora obsahuje i kyselinu šťavelovou, jejíž nadměrný příjem může snížit biologickou dostupnost vápníku, a tím negativně ovlivnit metabolismus kostí. Kyselina šťavelová může vést i k tvorbě ledvinových kamenů a u citlivých lidí může vyvolat zažívací potíže. Při konzumaci v přiměřené míře však rebarbora nezpůsobuje problémy. Doporučuje se rebarboru kombinovat s potravinami bohatými na vápník, například s mléčnými výrobky. Kyselina šťavelová je ve vysokém množství obsažena především v listech, ty by se proto jíst neměly. Vyšší obsah kyseliny šťavelové mají rovněž odrůdy rebarbory se zelenou dužinou.

Látky obsažené v rebarboře Na 100 g syrové potraviny Látky obsažené v rebarboře Na 100 g syrové potraviny
Energie (kcal) 13 Železo (mg) 0,5
Tuky (g) 0,1 Vitamin A (µg) 10
Bílkoviny (g) 0,6 Vitamin B1 (mg) 0,02
Sacharidy (g) 1,4 Vitamin B2 (mg) 0,03
Vláknina (g) 3,2 Vitamin B3 (mg) 0,2
Draslík (mg) 270 Vitamin B6 (mg) 0,04
Vápník (mg) 52 Vitamin C (mg) 10
Hořčík (mg) 13 Vitamin E (mg) 0,3

Využití v kuchyni

Z rebarbory se používají výhradně masité řapíky. Ty rostou blízko při zemi, proto je vždy bezpodmínečně nutné je dobře oprat. Jsou-li řapíky výrazně vláknité, můžete vlákna odtrhnout; řapíky není třeba loupat. Rebarbora by se neměla jíst syrová. Můžete ji blanšírovat nebo vařit v malém množství vody, čímž se zároveň sníží obsah kyseliny šťavelové. Vodu, ve které jste rebarboru vařili, již nepoužívejte do pokrmů. Čím jsou řapíky tenčí a jemnější, tím kratší dobu je potřeba je vařit.

Díky své sladkokyselé chuti a jemné konzistenci je rebarbora velmi vhodná jako přísada do dortů nebo koláčů. Rebarborové koláče lze připravovat na mnoho způsobů. Jemné aroma rebarbory se však výborně hodí i k nakysle pikantním pokrmům z ryb či z masa. Rebarboru můžete zpracovat i jako kompot nebo ji použít jako přísadu do džemu. Dají se z ní připravovat i nápoje, obzvláště oblíbený je rebarborový sirup.

Skladování

Rebarboru lze skladovat jen obtížně, proto byste ji měli zpracovat vždy co možná nejdříve po sklizni nebo po nákupu. Pokud ji potřebujete přece jen krátce skladovat, zabalte ji do vlhké utěrky a uložte do zásuvky na zeleninu v chladničce. Avšak pozor – rebarbora rychle hnije a plesniví, proto je důležité, aby větrala, a skladovat ji lze jen pár dní. Rebarbora se hodí i ke zmrazení, předtím ji není potřeba ani blanšírovat. Nakrájejte ji na malé kousky, v případě potřeby oloupejte, a zmrazte ve vhodných sáčcích nebo nádobách.

Při nákupu dbejte na to, aby rebarbora měla čerstvá místa řezu a aby její řapíky byly lesklé a pevné. Čím tenčí jsou její řapíky, tím jemnější mají chuť a obsahují i méně vláken.

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Více v kategorii Sezónní ovoce a zelenina

Články na NZIP

  • Ilustrační obrázek k článku „Řapíkatý celer“

    Řapíkatý celer

    Sezónní ovoce a zelenina

    Řapíkatý celer je o něco méně aromatický než jeho bulvový příbuzný, o to je však křupavější. Tuto zeleninu si řada lidí oblíbila jako zdravou alternativu ke křupkám, chipsům apod. Řapíkatý celer lze jíst syrový i vařený. Můžete jej použít i jako příměs k zeleninovým a ovocným šťávám, kterým dodává zajímavou chuť. Z řapíkatého celeru lze konzumovat i listy – využít je můžete třeba jako bylinky. Tato zelenina od místních pěstitelů je k dostání od června do října.

  • Ilustrační obrázek k článku „Mangold“

    Mangold

    Sezónní ovoce a zelenina

    Mangold už delší dobu není jen odleskem slávy špenátu, naopak si díky své intenzivnější chuti našel spoustu příznivců. Jeho přidanou hodnotou je i to, že jeho řapíky lze využít podobně jako chřest. Kromě klasické zelené barvy existují i další odrůdy mangoldu, které se vyznačují žlutými či fialovými listy, případně zářivě červenými řapíky a žilnatinou. Mangold od místních pěstitelů je k dostání od května až do listopadu.

  • Ilustrační obrázek k článku „Fenykl“

    Fenykl

    Sezónní ovoce a zelenina

    Fenykl má nezaměnitelné aroma, na které jeho milovníci nedají dopustit. Fenyklových semen si lidé cenili jako koření i pro jejich léčivé účinky již ve středověku. Až mnohem později našla využití i „hlíza“ fenyklu jako zelenina. Ta výborně chutná jak syrová, tak tepelně upravená. Fenyklová semena se hodí k rybám i k masu, k chlebu, k pečivu obecně, nebo i k nakládané zelenině. K dochucování jídel lze použít i fenyklovou nať.

  • Ilustrační obrázek k článku „Jahody“

    Jahody

    Sezónní ovoce a zelenina

    Jahoda je v Česku jedním z nejoblíbenějších zahradních plodů. V botanickém smyslu ve skutečnosti není bobulí. Její nezaměnitelná vůně se hodí zejména ke sladkostem. Tuto „královnu zahrad“ však kuchaři stále častěji přidávají ke slaným pokrmům. Jahody mají vysoký obsah kyseliny listové a důležitých minerálů. Jsou také bohaté na polyfenoly, které se řadí mezi antioxidanty. Jahody se poměrně rychle kazí, proto by se neměly skladovat příliš dlouho (maximálně dva až tři dny).

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP

Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů

O portále

O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Prohlášení o přístupnosti
Kdo jsme
Mapa obsahu
Napište nám

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2021 [cit. 17.01.2021]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.

Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace