Přejít na obsah
Ministerstvo zdravotnictví České republiky nzip.cz domovská stránka
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Příhlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
  • Hledat
  • Napište nám
  • Menu
  • Domů
  • Dětské nemoci
  • Bakteriální a virové infekce u dětí
  • Aktuální: Pátá nemoc

Pátá nemoc

Kategorie: Bakteriální a virové infekce u dětí – více z kategorie
Autor: gesundheit.gv.at

Pátá nemoc (lat. erythema infectiosum) je infekční onemocnění způsobené parvovirem B19, které probíhá většinou bez obtíží. Nejdříve je postižen obličej. Nemoc zpravidla ustoupí i bez léčby a její průběh je bez komplikací.

Ilustrační obrázek k článku „Pátá nemoc“

Jak se přenáší pátá nemoc?

K přenosu dochází kapénkami, ojediněle prostřednictvím rukou nebo krví. Jakmile se na kůži objeví vyrážka, pacienti již nejsou nakažliví.

Poznámka: Od nakažení až po výskyt prvních symptomů nemoci může uběhnout až 14 dní. Vyrážka na kůži se objeví pouze u 15 až 20 % všech infikovaných.

Jaké příznaky se mohou vyskytnout?

Vyrážku nedoprovázejí žádné zvláštní obtíže. Nejdříve je postižen obličej. Tváře intenzivně zčervenají a lehce otečou, přičemž oblast od brady až po nos (tvořící trojúhelník kolem úst) je vynechán. Vyrážka tak na obličeji vytváří tvar motýla. Zasažené části obličeje jsou pocitově teplé, svědí a jsou napjaté. Po jednom až dvou dnech přechází vyrážka pásovitě také na ramena a nohy, postihuje především oblast jejich záhybů a hýždě. Zhruba po 8 dnech vyrážka na kůži sama od sebe zmizí.

Diagnóza a léčba

Lékař zpravidla zjišťuje na základě změn na kůži, zda má dítě skutečně pátou nemoc. Diagnózu je možné potvrdit laboratorním vyšetřením. Nemoc nakonec ustoupí sama, léčba proto není nutná.

Na koho se mohu obrátit?

Jakmile se objeví první známky onemocnění, měli byste se svým dítětem vyhledat pomoc dětského lékaře.

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Více v kategorii Bakteriální a virové infekce u dětí

Články na NZIP

  • Ilustrační obrázek k článku „Šestá nemoc“

    Šestá nemoc

    Bakteriální a virové infekce u dětí

    Šestá nemoc (lat. exanthema subitum) je infekční onemocnění, které se vyskytuje téměř výlučně u dětí ve věku od 6 měsíců do 2 let. Jakmile se na kůži objeví vyrážka, nemoc prakticky končí a jedinec získává doživotní imunitu. Šestou nemoc způsobuje lidský herpesvirus typu 6 (HHV-6), ojediněle typu 7 (HHV-7).

  • Ilustrační obrázek k článku „Streptokokové infekce u dětí“

    Streptokokové infekce u dětí

    Bakteriální a virové infekce u dětí

    Do této skupiny nemocí se řadí infekce vyvolané určitými skupinami streptokokových bakterií (skupina A podle Lancefieldové), z nichž nejznámější je spála. Vedou většinou k akutním infekcím horních cest dýchacích, mohou ale způsobit také jiné projevy nemoci, např. zánět mandlí, spálu, červenku (růži, erysipel). Obzvláště často jsou postiženy děti školního a předškolního věku, a to především v zimních měsících.

  • Ilustrační obrázek k článku „Syndrom ruka‚ noha‚ ústa“

    Syndrom ruka‚ noha‚ ústa

    Bakteriální a virové infekce u dětí

    Syndrom ruka, noha, ústa je velmi rozšířené, silně nakažlivé, ale v drtivé většině případů neškodné infekční onemocnění, které je vyvoláno viry Coxsackie. Nejčastěji se vyskytuje v letních a podzimních měsících, a to zejména u dětí ve věku do 10 let. Infekce se u dítěte může vyskytnout i opakovaně.

  • Ilustrační obrázek k článku „Akutní zánět středního ucha u dětí“

    Akutní zánět středního ucha u dětí

    Bakteriální a virové infekce u dětí

    Akutní zánět středního ucha (lat. otitis media acuta) je jednou z častých nemocí u dětí, především u kojenců. Jedná se o virové či bakteriální onemocnění, které způsobuje bolestivý zánět sliznice středního ucha. V mnoha případech jde původně o rýmu vyvolanou virem, po které následuje bakteriální infekce. Akutní zánět středního ucha se vyznačuje náhlým a silným nástupem onemocnění, které však rychle ustoupí.

Doporučené zdroje

  • Neštovice

    Bakteriální a virové infekce u dětí

    Zdroje věnované původci onemocnění, cestě přenosu, příznakům, komplikacím, diagnostice a léčbě neštovic. Dozvíte se, proč se neštovicím říká dětská nemoc, pro koho představuje nákaza touto vysoce infekční nemocí nebezpečí nebo z jakého důvodu lékaři varují rodiče dětí před „neštovicovými večírky“.

    Přejít na externí zdroj
  • Infekční mononukleóza

    Bakteriální a virové infekce u dětí

    Zdroje věnované původci nákazy, cestě přenosu, projevům, diagnostice a léčbě infekční mononukleózy. Dozvíte se, proč se říká mononukleóze nemoc z líbání a kdo je nejvíce ohrožen nákazou či z jakého důvodu je třeba dbát na klidový režim a která dietní opatření je nutno dodržovat při mononukleóze.

    Přejít na externí zdroj
  • Rotavirové infekce

    Bakteriální a virové infekce u dětí

    Co jsou rotaviry a jaká onemocnění způsobují? Jak se přenáší rotavirová infekce, koho nejčastěji postihuje a jakým způsobem je možné se proti ní bránit? Proč je při průjmu důležité dbát na dostatečný příjem tekutin a kdy je nutné vyhledat lékaře? Odpovědi na tyto otázky a další informace, které se týkají rotavirové infekce naleznete v uvedených zdrojích.

    Přejít na externí zdroj
  • Spalničky

    Bakteriální a virové infekce u dětí

    Zdroje věnované prevenci, cestě přenosu, příznakům, průběhu, komplikacím, diagnostice a léčbě spalniček. Prostor je poskytnut také názorům na povinné očkování nebo zajímavostem z historie očkování proti spalničkám.

    Přejít na externí zdroj

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP

Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů

O portále

O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Prohlášení o přístupnosti
Kdo jsme
Mapa obsahu
Napište nám

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2021 [cit. 22.01.2021]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.

Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace