Přejít na obsah
Ministerstvo zdravotnictví České republiky nzip.cz domovská stránka
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
  • Hledat
  • Napište nám
  • Menu
  • Domů
  • Dětské nemoci
  • Bakteriální a virové infekce u dětí
  • Aktuální: Spalničky

Spalničky

Kategorie: Bakteriální a virové infekce u dětí – více z kategorie
Autor: Státní zdravotní ústav

Spalničky se vyskytují na celém světě a patří k nejnakažlivějším infekčním onemocněním. Nejčastěji se projevují horečkou, zánětem spojivek a vyrážkou. Nebezpečnou komplikací je zápal plic a postižení centrálního nervového systému.

Výskyt

Před érou očkování každoročně onemocnělo asi 100 miliónů lidí, z toho 6 miliónů zemřelo. V roce 1998 byl Světovou zdravotnickou organizací vyhlášen program vymýcení spalniček, ale v důsledku poklesu proočkovanosti populace v posledním desetiletí se opět začínají vyskytovat epidemie spalniček.

Před zahájením pravidelného očkování v roce 1969 bylo v ČR ročně hlášeno v průměru 50 000 případů spalniček. V posledních letech jsme zaznamenali nárůst počtu případů, které, podobně jako v jiných státech Evropy, souvisí zejména se zavlečením (importem) onemocnění z jiného území, kdy v souvislosti s neúplným očkováním nebo s vyvanutím imunity po očkování vznikají epidemie.

Výskyt onemocnění spalničkami v České republice v letech 1955–2018. Do roku 1969, kdy bylo zahájeno očkováni, se počty případů pohybovaly v průměru kolem 50 tisíc. Poté klesaly ža k nulovým hodnotám, ale v posledních letech se objevuje několik set případů ročně.

Obrázek 1: Trend onemocnění spalničkami v České republice v letech 1955–2018. (Zdroj: Státní zdravotní ústav)

Prevence

Jedinou a nejúčinnější prevencí je očkování proti spalničkám, které se provádí u dětí starších 12 měsíců; děti očkované v mladším věku nemusí vytvořit dostatečné množství protilátek. Pravidelné očkování je hrazeno a provádí se kombinovanou živou očkovací látkou proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám (MMR) u dětí:

  • a to nejdříve první den třináctého měsíce po narození dítěte, nejpozději však do dovršení osmnáctého měsíce věku dítěte (podání první dávky),
  • druhá dávka očkovací látky proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám se podává od dovršení pátého roku věku dítěte do dovršení šestého roku věku dítěte.

Zvláštní očkování proti spalničkám bylo od 1. 1. 2018 vzhledem k epidemiologické situaci v ČR zavedeno u lidí, kteří jsou nově přijímáni do pracovního nebo služebního poměru na pracovišti infekčním nebo dermatovenerologickém. Očkování je hrazené a provede se aplikací jedné dávky očkovací látky. U lidí s prokazatelně prožitým onemocněním spalničkami a u lidí s pozitivním titrem IgG protilátek proti viru spalniček se očkování neprovede.

Doporučené očkování: očkovat proti spalničkám lze i v dospělosti. Vzhledem k epidemiologické situaci ve světě nelze vyloučit možnost zavlečení sporadických onemocnění ze zahraničí, a případné onemocnění lidí v kontaktu s nemocným. Očkování proti spalničkám je doporučeno zejména pro cestovatele, pokud jedou do oblastí, kde se onemocnění vyskytuje. Doporučené očkování proti spalničkám hrazeno není a platí si ji pojištěnci sami. Mohou při tom využít preventivní programy na podporu očkování své zdravotní pojišťovny.

Očkování živou vakcínou nelze provést u lidí se sníženou imunitou z důvodu chronického onemocnění nebo po podání léků na snížení imunity např. po transplantaci. Aby tito jedinci byli chráněni před vysoce nakažlivým onemocněním, jako jsou spalničky, je potřeba alespoň 95% proočkovanost populace, která zajistí kolektivní imunitu. Kromě lidí, kteří nesmí být očkováni ze zdravotních důvodů, existuje stejně jako u jiných vakcín malé procento jedinců, kteří nejsou schopni vytvořit protilátky po očkování. Proto je důležité, aby očkování podstoupili všichni, kteří nemají zdravotní kontraindikace očkování, aby princip kolektivní imunity fungoval.

Příznaky onemocnění

Onemocnění má dvě fáze. První trvá asi 4 dny, začíná vzestupem teploty, rýmou, kašlem a zánětem spojivek (katarální stadium). Druhou vlnu horečky následuje výsev vyrážky, která začíná za ušima a na zátylku a poté se šíří na obličej, dále na trup a končetiny (exantémové stadium). Po 5 dnech prudce klesá horečka a bledne vyrážka. Onemocnění může probíhat s komplikacemi (zánět plic, mozku, středního ucha), komplikace jsou častější u malých dětí a dospělých. V současnosti nejsou vzácností modifikované průběhy spalniček u lidí, kteří byli očkováni v dětství a došlo u nich k poklesu či vyvanutí imunity. Příznaky onemocnění jsou jen mírně vyjádřené a vyrážka nemusí mít typický charakter výsevu.

Další důležité informace

Inkubační doba: obvykle 7–21 dní.

Původce: virus spalniček (rod Morbillivirus).

Zdroj: nemocný člověk.

Přenos: přímým stykem s kapénkovou infekcí, vstupní branou viru jsou spojivky a sliznice dýchacího traktu.

Období nakažlivosti, vnímavost, imunita: spalničky patří k nejnakažlivějším infekčním onemocněním. Období nakažlivosti začíná den před začátkem prvních příznaků a končí do čtyř dní po vzniku vyrážky (exantému). Vnímaví jsou všichni lidé, kteří nemají protilátky proti spalničkám po očkování nebo prodělaném onemocnění spalničkami.

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Související témata: Očkování (vakcinace), Očkování dětí


Více v kategorii Bakteriální a virové infekce u dětí

Články na NZIP

  • Onemocnění aktuálně: spalničky

    Specializované weby, informační systémy

    Spalničky jsou vysoce nakažlivé infekční onemocnění, u něhož je v posledních letech zaznamenána klesající proočkovanost populace a související nárůst nových hlášených případů. Webové stránky přinášejí informace o epidemiologii onemocnění aktuálních počtech nových případů na území ČR i v jednotlivých regionech.

  • Rizika onemocnění spalničkami a možnosti prevence

    Očkování: mýty, otázky a odpovědi

    Co jsou spalničky, čím jsou nebezpečné a jak se proti nim můžeme účinně bránit? Proč se nemoc znovu šíří v Evropě a co můžeme dělat, když se potkáme s člověkem nakaženým spalničkami? Prof. Roman Prymula v sedmi vzájemně navazujících minivideích srozumitelně vysvětluje nejdůležitější fakta o nemoci, kterou mnozí z nás již považovali za dávno vymýcenou.

  • Úhrada očkování

    Očkování: základní informace

    Od roku 2012 jsou na základě novely zákona č. 48/1997 o veřejném zdravotním pojištění očkovací látky hrazené z prostředků veřejného zdravotního pojištění, tedy zdravotními pojišťovnami. Očkovací látky jsou zcela zdarma v případě pravidelného očkování v souladu s platnou vyhláškou o očkování. V případě nepovinných hrazených očkování je u vyjmenovaných druhů očkování stanovena vždy jedna vakcína jako plně hrazená, v případě více dostupných očkovacích látek je možnost si na dražší očkovací látku doplatit.

  • Příušnice

    Bakteriální a virové infekce u dětí

    Příušnice jsou virové onemocnění způsobené virem příušnic. Onemocnění je vysoce nakažlivé a šíří se vzdušnou cestou z osoby na osobu prostřednictvím kapének, které vznikají při mluvení, kašlání a kýchání nemocného jedince nebo kontaktem s kontaminovanými předměty.

Doporučené zdroje

  • Neštovice

    Bakteriální a virové infekce u dětí

    Zdroje věnované původci onemocnění, cestě přenosu, příznakům, komplikacím, diagnostice a léčbě neštovic. Dozvíte se, proč se neštovicím říká dětská nemoc, pro koho představuje nákaza touto vysoce infekční nemocí nebezpečí nebo z jakého důvodu lékaři varují rodiče dětí před „neštovicovými večírky“.

    Přejít na externí zdroj
  • Infekční mononukleóza

    Bakteriální a virové infekce u dětí

    Zdroje věnované původci nákazy, cestě přenosu, projevům, diagnostice a léčbě infekční mononukleózy. Dozvíte se, proč se říká mononukleóze nemoc z líbání a kdo je nejvíce ohrožen nákazou či z jakého důvodu je třeba dbát na klidový režim a která dietní opatření je nutno dodržovat při mononukleóze.

    Přejít na externí zdroj
  • Rotavirové infekce

    Bakteriální a virové infekce u dětí

    Co jsou rotaviry a jaká onemocnění způsobují? Jak se přenáší rotavirová infekce, koho nejčastěji postihuje a jakým způsobem je možné se proti ní bránit? Proč je při průjmu důležité dbát na dostatečný příjem tekutin a kdy je nutné vyhledat lékaře? Odpovědi na tyto otázky a další informace, které se týkají rotavirové infekce naleznete v uvedených zdrojích.

    Přejít na externí zdroj
  • Spalničky

    Bakteriální a virové infekce u dětí

    Zdroje věnované prevenci, cestě přenosu, příznakům, průběhu, komplikacím, diagnostice a léčbě spalniček. Prostor je poskytnut také názorům na povinné očkování nebo zajímavostem z historie očkování proti spalničkám.

    Přejít na externí zdroj

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP

Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů

O portále

O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Prohlášení o přístupnosti
Cookies
Kdo jsme
Mapa obsahu
Napište nám

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2021 [cit. 27.02.2021]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.

Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace