nachlazení

Nachlazení je virové infekční onemocnění horních dýchacích cest, které postihuje především sliznici nosu, krku, vedlejších nosních dutin a hrtanu. Příznaky se mohou objevit za méně než dva dny po expozici viru. Mezi příznaky se obvykle řadí kašel, bolest v krku, rýma, kýchání, bolest hlavy a horečka. Člověk se obvykle zotaví za sedm až deset dní, ale některé příznaky mohou přetrvávat až tři týdny. U lidí s dalšími zdravotními problémy se někdy může vyvinout zápal plic.

Na vzniku nachlazení se podílí více než 200 kmenů virů, z nichž nejčastější jsou rinoviry, koronaviry, adenoviry a enteroviry. Šíří se vzduchem při těsném kontaktu s nakaženými lidmi nebo nepřímo kontaktem s předměty v prostředí a následným přenosem do úst nebo nosu. Mezi rizikové faktory patří návštěva dětských zařízení, nedostatek spánku a psychický stres. Příznakům nachlazení jsou podobné příznaky chřipky; v případě chřipky však příznaky obvykle bývají závažnější a je méně pravděpodobné, že se mezi nimi objeví rýma.

Proti běžnému nachlazení neexistuje žádné očkování. Základními metodami prevence jsou mytí rukou, nedotýkání se očí, nosu a úst neumytýma rukama a vyhýbání se kontaktu s nemocnými lidmi. Proti nachlazení neexistuje kauzální léčba, lze však léčit příznaky (symptomatická léčba).

Nachlazení je nejčastějším infekčním onemocněním u lidí. Za normálních okolností prodělá průměrný dospělý člověk dvě až tři nachlazení ročně, zatímco průměrné dítě jich může mít šest až osm. Infekce se častěji vyskytují v zimním období. Tyto infekce se vyskytují po celou historii lidstva.

Viz také chřipce podobné onemocnění.