Přejít na obsah
Ministerstvo zdravotnictví České republiky nzip.cz domovská stránka
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Příhlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
  • Hledat
  • Napište nám
  • Menu
  • Domů
  • Závislosti a návykové látky
  • Nelegální návykové látky
  • Aktuální: Konopné drogy, marihuana, hašiš

Konopné drogy, marihuana, hašiš

Kategorie: Nelegální návykové látky – více z kategorie
Autor: Státní zdravotní ústav

Konopné drogy patří mezi tzv. nepravé halucinogeny, jedná se především o marihuanu, hašiš a hašišový olej. Halucinogeny výrazně mění kvalitu vědomí, psychiku, intenzitu a hloubku prožívání. Ovlivňují smyslové vnímání, prožívání okolní reality i sebe sama.

Ilustrační obrázek Konopné drogy, marihuana, hašiš

Mezi konopné drogy patří látky vyrobené z konopí. Jedná se především o marihuanu, hašiš a hašišový olej. Konopné drogy se v systému rozdělení drog svými účinky řadí jako tzv. nepravé halucinogeny, psychodysleptika, které výrazně mění kvalitu psychické činnosti. Obě drogy jsou produktem rostliny Cannabis sativa (konopí seté), případně Cannabis indica (konopí indické).

Název drogy:

marihuana se lidově označuje jako tráva, marjánka, zelí, joint, skunk, atd., zatímco hašiš má lidové označení haš, čokoláda nebo bahno.

Vzhled, forma:

marihuana je směsí listů okvětí a stonků rostliny, zatímco hašiš je konopná pryskyřice tmavě zelené až hnědé barvy (většinou se liší dle země původu); naproti tomu hašišový olej je tmavá olejnatá tekutina.

Způsob užití: kouření (cigareta = „joint“ čti [džoint], ev. dýmka – hašiš), ústy (jídlo – cukrovinky, pečivo, pití – čaj).
Účinná látka: THC (delta 9-tetrahydrokanabinol; zkratka THC pochází z anglického názvu tetrahydrocannabinol); účinky vždy závisí na množství THC v konopném přípravku.

Účinky

Jsou velmi odlišné dle typu drogy, resp. obsahu účinné látky, kterou je delta 9-tetrahydrokanabinol (THC), od mírné euforie až po halucinace (nejčastěji zrakové). Po požití se často objevují emoční změny (nápadné veselost, ale i skleslost), poruchy myšlení, sucho v ústech, pocit hladu, mohou se projevovat i poruchy vnímání času (čas ubíhá pomaleji či rychleji).

Příznaky

Nepřirozená veselost, rozjařenost, rozšířené zornice, zarudlé oči, zrychlený puls, výrazně zvýšená chuť k jídlu, pot páchne po spáleném listí či trávě.

Rizika

Zhoršení koncentrace, postřehu, prodloužení reakčního času (riziko dopravních nehod!). Při chronickém užívání s e objevují poruchy nálady, poruchy paměti, vznik psychické závislosti, chronické záněty sliznic, spojivek, neplodnost, riziko poškození plodu, poruchy imunity, krvetvorby, rakovina, užívání ve spojitosti s ostatními návykovými látkami, jako jsou cigarety, alkohol apod.

Využití

Kromě zneužívání konopí jako návykové látky se zejména technické konopí používá v textilním průmyslu a jako léčebný přípravek, vydávaný v lékárnách.

Konopí pro léčebné použití (dále jen „konopí“) je indikováno jako podpůrná či doplňková léčba ke zmírnění symptomů doprovázejících závažná onemocnění. Konopí pro léčebné použití obsahuje velké množství účinných složek, mezi nejvýznamnější patří delta-9-trans-tetrahydrokanabinol (THC) a kanabidiol (běžně používaná zkratka CBD pochází z anglického názvu cannabidiol). Obsah účinných látek se může pohybovat od 0,3 % do 21 % u THC a od 0,1 % do 19 % u CBD.

Konopí je regulováno zejména zákonem o návykových látkách (167/1998 Sb.) [1] a vyhláškou o stanovení podmínek pro předepisování, přípravu, distribuci, výdej a používání individuálně připravovaných léčivých přípravků s obsahem konopí pro léčebné použití (236/2015 Sb.) [2]. Další informace týkající se léčebného konopí jsou dostupné na webových stránkách Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) [3] a Státní agentury pro konopí pro léčebné použití (SAKL) [4].

I přesto, že se konopí využívá ve zdravotnictví, k mírnění symptomů doprovázejících závažná onemocnění, je dobré upozornit na nebezpečí, že dlouhodobé užívání konopných látek vede k poškození tělesného i duševního zdraví. Vlivem opakovaného užívání se tolerance organismu vůči konopným látkám zvyšuje a může uživatele vést ke konzumaci silnějších drog pro dosažení stejného zážitku.

Zdravotní rizika

Riziko vzniku závislosti je velice malé. Mezi nejvýznamnější zdravotní rizika patří:

  • úzkost, panika, paranoia, podezřívavé chování,
  • porucha koordinace pohybů (zákaz řízení po požití marihuany!),
  • plicní onemocnění a rakovina plic (kvůli přidaným chemickým látkám, vyšší riziko při kombinaci s tabákem a kouření bez filtru), zhoršení astmatu, dušnost,
  • zvýšení srdeční frekvence a změna krevního tlaku,
  • zvýšené riziko u psychiatrických pacientů (relaps schizofrenie, paranoia),
  • negativní vliv na plodnost (snížení množství a mobility spermií, potlačení ovulace),
  • při užívaní v těhotenství nízká porodní hmotnost dítěte,
  • problémy s učením a koncentrací, ztráta motivace.

Léčba

Tetrahydrokanabinol (THC) se při dlouhodobém zneužívání ukládá v tukové tkáni, odkud se při abstinenci postupně vyplavuje, což odvykací stav mírní. Odvykací stav se přesto někdy objevuje. Byly popsány následující příznaky: úzkost, podrážděnost, deprese, kolísání nálad, agresivita, bolesti svalů, poruchy spánku, noční děsy, poruchy soustředění, bolesti hlavy, noční pocení, zahlenění, nechutenství, křeče v břiše po jídle, třesy a závratě.

Materiály svépomocné organizace Marijuana Anonymous [5] doporučují při mírnění odvykacího stavu horké koupele, dostatek vody a ovocných šťáv (např. šťávu z brusinek). Při silném pocení je třeba doplňovat draslík. K potravinám s vysokým obsahem draslíku patří např. ovoce, listová zelenina a rajčata.

Při poruchách trávení je vhodné omezit obsah tuků v potravě. Při třesu a nespavosti je třeba se vyhnout kofeinu. Přiměřené tělesné cvičení, chůze apod. mírní deprese a jiné negativní emoce a příznivě ovlivňuje i tělesný stav.

Při léčbě závislosti na marihuaně je vhodné kombinovat dále uvedené postupy podle okolností a individuálních potřeb. Dosáhne se tak větší efektivity léčby.

Poradenství

Poradenství se nejčastěji týká sociálních a právních problémů, ale také organizace času, vhodných zájmů, vzdělání nebo partnerského života. Změna životního stylu a vyhýbání se rizikovým podnětům, situacím a osobám zvládnutí podstatně usnadňuje léčbu a zvládnutí závislosti na marihuaně.

Psychoterapie: dobrý terapeutický vztah mezi terapeutem a pacientem zlepšuje výsledky léčby. V psychoterapii se používají především následující postupy:

Léčba psychotických poruch a závislosti na marihuaně – tyto stavy vyžadují zpravidla léčbu antipsychotiky do odeznění obtíží. Při abstinenci nebývá obvykle nutná udržovací léčba antipsychotiky.

Terapeutická komunita – délka pobytu v nich obvykle činí zhruba jeden rok a koreluje s efektivitou léčby. V případě závislých jedinců s jinou duševní poruchou se může jednat o tzv. modifikované terapeutické komunity. U osob závislých na marihuaně přichází léčba v terapeutické komunitě v úvahu nejčastěji u kombinované závislosti na marihuaně a jiné droze, např. pervitinu.

Je třeba varovat před zvláště rizikovými formami zneužívání konopných drog, jako např. kombinování konopných drog s jinými látkami. Např. kombinace s alkoholem nebo s pervitinem zvyšuje riziko duševních poruch i srdečních komplikací.

Související odkazy

  1. Zákon č. 167/1998 Sb., o návykových látkách a o změně některých dalších zákonů (odkaz vede na web zakonyprolidi.cz)
  2. Vyhláška č. 236/2015 Sb., o stanovení podmínek pro předepisování, přípravu, distribuci, výdej a používání individuálně připravovaných léčivých přípravků s obsahem konopí pro léčebné použití (odkaz vede na web zakonyprolidi.cz)
  3. Konopí pro léčebné použití (odkaz vede na web Státního ústavu pro kontrolu léčiv, sukl.cz)
  4. Státní agentura pro konopí pro léčebné použití (odkaz vede na web sakl.cz)
  5. Marijuana Anonymous (odkaz vede na web marijuana-anonymous.org; jeho obsah je dostupný pouze v angličtině)
  6. Konopné drogy – marihuana, hašiš (odkaz vede na web drogovaporadna.cz)
  7. Marihuana (odkaz vede na web drogy.cz)
  8. Marihuana: jak moc je nebezpečná? (odkaz vede na web substitucni-lecba.cz)
  9. Závislost na konopných drogách: léčba a svépomoc (odkaz vede na web madio.cz)

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Více v kategorii Nelegální návykové látky

Články na NZIP

  • Ilustrační obrázek k článku „Závislost: co to je?“

    Závislost: co to je?

    Závislosti: základní informace

    Závislost má mnoho tváří a podob, v podstatě může vzniknout na čemkoliv. Každý z nás je individuální, všichni máme schopnost odolávat různým druhům pokušení jinou.

  • Ilustrační obrázek Halucinogenní látky

    Halucinogenní látky: co to je?

    Závislosti: základní informace

    Halucinogenní látky neboli halucinogeny výrazně mění kvalitu vědomí, psychiku, intenzitu a hloubku prožívání. Ovlivňují smyslové vnímání, prožívání okolní reality i sebe sama. Halucinogeny můžeme volně rozdělit na halucinogeny pravé (např. LDS, lysohlávky) a nepravé (např. marihuana a hašiš).

  • Ilustrační obrázek Lysohlávky

    Halucinogenní drogy: lysohlávky

    Nelegální návykové látky

    Lysohlávky jsou stopkovýtrusné houby, které se vyskytují v mnoha druzích (česká, mexická, aztécká, horská aj.). Řadí se mezi tzv. pravé halucinogeny. Halucinogeny výrazně mění kvalitu vědomí, psychiku, intenzitu a hloubku prožívání. Ovlivňují smyslové vnímání, prožívání okolní reality i sebe sama.

  • Ilustrační obrázek LSD

    Halucinogenní drogy: LSD

    Nelegální návykové látky

    LSD patří mezi návykové látky s halucinogenním účinkem. Halucinogeny výrazně mění kvalitu vědomí, psychiku, intenzitu a hloubku prožívání. Ovlivňují smyslové vnímání, prožívání okolní reality i sebe sama. Bohužel u těchto návykových látek nikdy dopředu nedokážeme odhadnout, jak na nás budou účinkovat.

Doporučené zdroje

  • Mapa pomoci závislým osobám

    Závislosti a návykové látky

    Na portálu drogy-info.cz najdete mj. interaktivní mapu, která obsahuje různé typy zařízení a programů specializujících se na pomoc osobám s látkovou či nelátkovou závislostní poruchou. Škála těchto adiktologických programů je opravdu rozsáhlá: zaměřují se nejen na léčbu, ale také na poradenství, prevenci nebo snižování rizik. Do mapy byly zařazeny i služby pro odvykání kouření a služby zaměřené na problémové hráčství. Provozovatelem portálu je Národní monitorovací středisko pro drogy a závislosti.

    Přejít na externí zdroj
  • Centra pomoci drogově závislým

    Závislosti a návykové látky

    Na webu substitucni-lecba.cz je mj. mapa zobrazující různé typy zařízení, jejichž personál je schopen pomoci závislým osobám. Jedná se o konkrétní adiktologické ambulance, centra metadonové substituce a další specializovaná zařízení.

    Přejít na externí zdroj
  • Drogová poradna

    Závislosti a návykové látky

    Prostřednictvím Drogové poradny můžete zadat anonymně jakýkoli dotaz týkající se drogové problematiky, případně vyhledat informace v již zodpovězených dotazech. Na dotazy odpovídají zkušení odborníci, kteří pracují v jednotlivých zařízeních SANANIM z.ú. a externí specialisté.Na webu jsou k dispozici také informační texty o jednotlivých drogách a dalších záležitostech souvisejících s drogovou problematikou.Odbornou garantkou této poradny je PaedDr. Martina Richterová Těmínová, ředitelka SANANIM z.ú.

    Přejít na externí zdroj

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP

Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů

O portále

O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Prohlášení o přístupnosti
Kdo jsme
Mapa obsahu
Napište nám

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2021 [cit. 21.01.2021]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.

Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace