Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
Napište nám
  • Domů
  • Informace o nemocech
  • Infekční nemoci
  • Aktuální: Virová hepatitida E (žloutenka typu E)

Virová hepatitida E (žloutenka typu E)

Infekční nemoci
Autor: Státní zdravotní ústav

Hepatitida E je virová infekce jater, která způsobuje jejich zánět. V souvislosti s aktuálními případy výskytu tohoto onemocnění v České republice připomínáme několik základních informací, včetně upozornění na důkladnou tepelnou úpravu syrového masa a vnitřností.

Výskyt

V České republice, podobně jako v rozvinutých zemích Evropy a Severní Ameriky, narůstal v posledních letech počet onemocnění virovou hepatitidou E (HEV). V průběhu posledních deseti let bylo v zemích Evropské unie zaznamenáno více než 21 tisíc klinických případů s 28 úmrtími. V 80 % případů se jednalo o hlášení z Francie, Německa a Velké Británie. Nejčastěji zachyceným genotypem v EU v posledních 10 letech je genotyp 3 (HEV-3). Skutečný počet případů bude pravděpodobně vyšší, protože onemocnění virovou hepatitidou E nepatří v EU mezi povinně hlášená onemocnění. V přenosu infekce se uplatňuje především konzumace nedostatečně tepelně upraveného masa infikovaných zvířat, zejména vepřového masa (zabijačky) a zvěřiny (divočáci, srnci, jeleni atd.), ryb a mořských plodů.

Onemocnění hepatitidou E bylo dříve spojováno s cestováním do zemí s horší kvalitou pitné vody, vyšším výskytem tohoto onemocnění, postupně však byl zaznamenáván výskyt i u lidí, kteří necestovali. Nárůst hlášených onemocnění lze vysvětlit nejen vývojem laboratorních diagnostických metod, ale též větší informovaností lékařů a šetřením veterinárních pracovníků. V posledních letech je v ČR každoročně hlášeno okolo 200–400 případů virové hepatitidy E (tab. 1).



Obrázek 1: Trend onemocnění virovou hepatitidou E v České republice v letech 2012–2021. (Zdroj: Státní zdravotní ústav)

Virová hepatitida E se vyskytuje na celém světě. V zemích s nízkou hygienickou úrovní jsou popsány velké epidemie virové hepatitidy E (rozvojové země Asie, Afriky, východního Středomoří, Střední Ameriky). V těchto zemích onemocní převážně mladí dospělí. V přenosu se uplatňuje především fekálně (výkaly) kontaminovaná pitná voda.

Prevence

Existuje pouze nespecifická prevence, tzn. nepít vodu z neznámých zdrojů, nekonzumovat potraviny neznámého původu. Při manipulaci se zvěří i při úpravě masa a konzumaci masa a vnitřností (zvláště jater) z prasat domácích, divokých, méně z jelenovitých, je nutné dodržovat zásady správné hygieny a v rámci kuchyňských úprav dbát na důkladnou tepelnou úpravu syrového masa a vnitřností. Důležité je zabránit kontaktu kuchyňských pomůcek používaných při zpracování syrových produktů s již hotovými pokrmy, používat jedno prkénko na syrové maso a druhé prkénko na vařené, pečené maso atd. Všechny nástroje používané při porcování a úpravě syrového masa či vnitřností je nutné důkladně umýt.

Specifická prevence neexistuje, očkovací látka proti této infekci není k dispozici.

Příznaky onemocnění

Řada onemocnění probíhá bez příznaků (asymptomaticky), mnohdy dochází pouze k vzestupu hodnot jaterních enzymů. Pokud se příznaky vyvinou, jsou podobné jako u ostatních typů virových hepatitid, tedy únava, teplota, nechutenství, nevolnost, zvracení, bolesti břicha, tmavá moč, světlá stolice, bolesti kloubů, žloutenka. Většina nemocných se uzdraví. U lidí s poruchou imunity, zejména u pacientů po transplantaci orgánů, může infekce přejít do chronicity, výjimečně může onemocnění končit úmrtím.

Další důležité informace

Inkubační doba: obvykle 2 až 9 týdnů.

Původce: Virus hepatitidy E (HEV), RNA virus z čeledi Hepeviridae. HEV má odlišný klinický a epidemiologický profil v závislosti na tom, v jaké oblasti světa je infekce získána. To lze z velké části přičíst virovým genotypům cirkulujícím v různých částech světa. Zatím je popsáno 7 genotypů, genotypy 1 a 2 infikují pouze člověka, zatímco genotypy 3 a 4 jsou zoonotické a mohou infikovat lidi a jiné savce; genotypy 5 a 6 infikují pouze zvířata. Genotyp HEV-7 byl nedávno zjištěn u velbloudů dromedárů a přenesen na pacienta se sníženou imunitou na Středním východě.

Zdroj: Infikovaný člověk, zvíře nebo prostředí (fekálně znečištěná voda).

Přenos: Onemocnění se přenáší stejným způsobem jako virová hepatitida A.

V rozvinutých zemích hraje největší roli konzumace nedostatečně tepelně upraveného masa a vnitřností infikovaných prasat a zvěřiny. Pití fekálně znečištěné vody a kontakt s infikovanou osobou hraje méně významnou roli.

V rozvojových zemích převažuje fekálně-orální přenos, znečištěnou vodou, ale i kontaktem.

U prasat se infekce neprojevuje klinickými příznaky, není rozpoznatelná v rámci běžných veterinárních prohlídek. Možný je i opačný přenos viru hepatitidy E z člověka na zvíře.

Je možný vertikální přenos z matky na plod během nitroděložního vývoje, přičemž je vysoká pravděpodobnost potratu, narození mrtvého plodu nebo vrozené HEV u dítěte. V rozvojových zemích u onemocnění vyvolaných virem hepatitidy E, genotypem 1 a 2, byla zaznamenána vyšší smrtnost u těhotných (15–25 %), zvláště pak v posledním trimestru těhotenství.

Období nakažlivosti, vnímavost a imunita: Období nakažlivosti souvisí s vylučováním viru stolicí, které bylo prokázáno týden před začátkem a až 30 dní po objevení se žloutenky. Chronicky nemocní virovou hepatitidou E vylučují virus po celou dobu infekce.

Související odkazy

  1. Státní zdravotní ústav: Výskyt vybraných hlášených infekcí v České republice (leden–prosinec 2021) a porovnání se stejným obdobím v letech 2012–2020 (počet případů) (odkaz vede na PDF soubor na webu szu.cz, 285 kB)
  2. Petr Husa: Virové hepatitidy A a E. Medicína pro praxi 2013, 10(2): 78–80. (odkaz vede na PDF soubor na webu medicinapropraxi.cz, 67 kB)
  3. European Centre for Disease Prevention and Control: Hepatitis E (odkaz vede na web ecdc.europa.eu; jeho obsah je dostupný pouze v angličtině)
  4. Kamar N, Izopet J, et al. Hepatitis E virus infection. Nature Reviews Disease Primers 2017; 3: 17086. doi: 10.1038/nrdp.2017.86. (odkaz vede na web nature.com; jeho obsah je dostupný pouze v angličtině)
  5. Guan-Huei Lee, Boon-Huan Tan, et al. Chronic infection with camelid hepatitis E virus in a liver transplant recipient who regularly consumes camel meat and milk. Gastroenterology 2016; 150(2): 355–7.e3. doi: 10.1053/j.gastro.2015.10.048. (odkaz vede na web gastrojournal.org; jeho obsah je dostupný pouze v angličtině)
  6. Státní veterinární správa: Virová hepatitida E (odkaz vede na web svscr.cz)
  7. M. Kubánková, V. Němeček, P. Chalupa, M. Mihalčin, P. Vašíčková: Virus hepatitidy E. Epidemiologie, mikrobiologie, imunologie 2016, 65(1): 4–14. (odkaz vede na web prolekare.cz)

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

Infekční nemoci

Virová hepatitida A (žloutenka typu A)

Virová hepatitida A je známa také jako nemoc špinavých rukou. Způsobuje ji virus hepatitidy A (HA...

Infekční nemoci

Virová hepatitida B (žloutenka typu B)

Virová hepatitida B je jedno z nejzávažnějších virových onemocnění člověka – u 5 až 10 % pacientů...

Infekční nemoci

Virová hepatitida C (žloutenka typu C)

Virová hepatitida C je infekce jater, kterou způsobuje virus hepatitidy C (HCV). Infekce HCV může...

Infekční nemoci

Toxoplazmóza

Toxoplazmóza je parazitární infekční onemocnění, které způsobuje prvok Toxoplasma gondii. Jedná s...

Související doporučené zdroje

Infekční nemoci

Opar rtu

Zdroje věnované původci onemocnění, cestě přenosu, příznakům, komplikacím, diagnostice a léčbě oparů. Dozvíte se, kde všude se může opar vyskytnout a koho nejčastěji postihuje, co jsou herpetické v...

Přejít na externí zdroj
Infekční nemoci

Salmonelóza

Zdroje věnované prevenci, původci, způsobu nákazy, příznakům, diagnostice a léčbě salmonelózy. Dozvíte se, jaká hygienická pravidla je potřeba při přípravě a konzumaci potravin dodržovat nebo z jak...

Přejít na externí zdroj
Infekční nemoci

Mor na Madagaskaru – září 2021

Podle zprávy Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ze dne 10. září 2021 bylo na Madagaskaru hlášeno 30 případů onemocnění pneumonickou formou moru. Světová zdravotnická organiz...

Přejít na externí zdroj
Infekční nemoci

Virové hepatitidy

Zdroje věnované jednotlivým typům virové hepatitidy, prevenci, cestě přenosu, příznakům, komplikacím a léčbě tohoto onemocnění.

Přejít na externí zdroj
Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023 [cit. 23.03.2023]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI