Přejít na obsah
Ministerstvo zdravotnictví České republiky nzip.cz domovská stránka
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Příhlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
  • Hledat
  • Napište nám
  • Menu
  • Domů
  • Infekční nemoci
  • Aktuální: Virová hepatitida A (žloutenka typu A)

Virová hepatitida A (žloutenka typu A)

Kategorie: Infekční nemoci – více z kategorie
Autor: Státní zdravotní ústav

Virová hepatitida A je známa také jako nemoc špinavých rukou. Způsobuje ji virus hepatitidy A, který je velmi odolný vůči vlivům zevního prostředí, přežívá týdny při pokojové teplotě, léta ve zmraženém stavu. Zdrojem onemocnění je infikovaný (nakažený) člověk, u něhož je virus přítomen ve stolici.

Ilustrační obrázek k článku „Virová hepatitida A (žloutenka typu A)“

Výskyt

Hepatitida A se vyskytuje na celém světě, více v zemích s nízkým hygienickým standardem. ČR patří mezi země s relativně nízkým výskytem, v posledních pěti letech bylo hlášeno průměrně 600 případů onemocnění ročně. Klesající nemocnost v populaci má za následek narůstající procento jedinců bez ochranných protilátek vnímavých k nákaze hepatitidou A. Jedná se především o děti, dospívající a mladé dospělé. Hlášena jsou i onemocnění, která si cestovatelé přivážejí ze zahraničí, zvláště z exotických zemí.

obrázek 1 k článku Virová hepatitida A (žloutenka typu A)

Obrázek 1: Trend onemocnění virovou hepatitidou A v České republice v letech 1997–2018. (Zdroj: Státní zdravotní ústav)

Prevence

Nespecifická prevence

Nespecifická preventivní opatření zahrnují zvyšování osobní hygieny, zdravotní výchovu, zásobování nezávadnou pitnou vodou a potravinami. V případě vody se nejedná pouze o její pití, ale nebezpečné jsou např. i saláty, ovoce nebo jiné tepelně nezpracované potraviny, které byly znečištěnou vodou před jídlem omyty. Nebezpečné jsou např. i kostky ledu, připravené ze závadné vody. V exotických zemích se nedoporučuje používat vodu z veřejného vodovodu ani k čištění zubů. Je dobré se řídit základním pravidlem Světové zdravotnické organizace pro přípravy potravy v exotických zemích: „Převařit, upéct, oloupat, nebo nechat být“.

Specifická prevence

Očkování je doporučováno lidem vystaveným zvýšenému riziku nákazy hepatitidou A v rámci svého povolání, dále cestujícím do oblastí s vysokým výskytem této infekce, osobám s chronickým onemocněním jater, blízkým kontaktům s nemocnými, homosexuálům, osobám promiskuitním, narkomanům. V ČR jsou k dispozici bezpečné a účinné očkovací látky pro děti od jednoho roku věku i pro dospělé. Pro základní očkování stačí podání jedné dávky, přeočkování jednou dávkou se provádí optimálně za 6–12 měsíců, možno až do pěti let po první dávce. Délka ochrany je dlouhodobá, teoreticky celoživotní.

Stát hradí mimořádná a zvláštní očkování proti virové hepatitidě A. Zvláštní očkování proti virové hepatitidě A se provádí u zaměstnanců a příslušníků základních složek integrovaného záchranného systému stanovených zákonem o integrovaném záchranném systému nově přijímaných do pracovního nebo služebního poměru.

Pro ostatní nepatří očkování proti virové hepatitidě A mezi očkování hrazená státem, je zahrnuto mezi očkování na vyžádání, placená žadatelem.

Očkovat lze kombinovanou vakcínou proti hepatitidě A a hepatitidě B (viz virová hepatitida B).

Příznaky onemocnění

Postupný rozvoj necharakteristických příznaků chřipkových, žaludečních, střevních, nervových, kožních, může být přítomna horečka, žloutenka nebo jen zvýšené hladiny sérových aminotransferáz. U formy anikterické se žloutenka nevyvine. Tato forma je obzvláště závažná pro šíření onemocnění do okolí. U dětí infekce často probíhá bez příznaků, asymptomaticky. Infekce u dospělých bývá závažnější, s manifestními příznaky. Onemocnění nepřechází do chronicity, nemá trvalé následky.

Další důležité informace

Inkubační doba: trvá obvykle 15 až 50 dní.

Původce: virus hepatitidy A.

Zdroj: nemocný (infikovaný) člověk s jakoukoli formou infekce.

Přenos: přenos stolicí infikovaného člověka hraje nejzávažnější roli, ať už se jedná o přenos přímý od osoby k osobě, např. špinavýma rukama, ale i nepřímý, znečištěnou (kontaminovanou) vodou nebo potravinami a znečištěnými předměty. Přenos krví a přenos sexuální je méně častý.

Období nakažlivosti, vnímavost a imunita: období nakažlivosti začíná již ve druhé polovině inkubační doby, kdy je již virus přítomen ve stolici (1 až 2 týdny před začátkem onemocnění) a trvá 1 až 2 týdny po začátku onemocnění. V krvi infikovaného je virus přítomen krátce, jen několik dní před začátkem a několik dní po začátku klinického onemocnění. Vnímavost k této infekci je všeobecná. Po onemocnění je celoživotní imunita.

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Související témata: Očkování (vakcinace), Očkování dětí, Očkování dospělých


Více v kategorii Infekční nemoci

Články na NZIP

  • Ilustrační obrázek k článku „Virová hepatitida B (žloutenka typu B)“

    Virová hepatitida B (žloutenka typu B)

    Infekční nemoci

    Virová hepatitida B je jedno z nejzávažnějších virových onemocnění člověka – u 5 až 10 % pacientů přechází onemocnění do chronicity. Chronické poškození jater může končit cirhózou („ztvrdnutím jater“) až rakovinou jater. Původcem onemocnění je virus hepatitidy B, přenáší se krví a tělesnými tekutinami (sexuální přenos).

  • Ilustrační obrázek k článku „Cholera“

    Cholera

    Infekční nemoci

    Cholera je akutní průjmové onemocnění vyvolané toxiny bakterie Vibrio cholerae. Odhaduje se, že po celém světě každoročně dojde k 2,9 milionu případů a 95 000 úmrtí. Infekce často probíhá mírně nebo bez příznaků, ale někdy může být závažná. Přibližně jednoho z 10 (10 %) infikovaných lidí postihnou intenzivní průjmy, případně zvracení a křeče nohou. Velmi rychle postupující dehydratace člověka ohrožuje na životě. Bez léčby může dojít k smrti během několika hodin.

  • Ilustrační obrázek k článku „Břišní tyfus“

    Břišní tyfus

    Infekční nemoci

    Břišní tyfus je život ohrožující onemocnění způsobené bakteriemi Salmonella typhi. Odhaduje se, že na tyfus onemocní 11–20 milionů lidí a každoročně na něj zemře 128 000 až 161 000 lidí. Mezi příznaky patří prodloužená horečka, únava, bolest hlavy, nevolnost, bolest břicha a zácpa nebo průjem. Někteří pacienti mohou mít vyrážku. Závažné případy mohou vést k vážným komplikacím nebo dokonce smrti.

  • Ilustrační obrázek k článku „Přenosná dětská obrna (poliomyelitida)“

    Přenosná dětská obrna (poliomyelitida)

    Bakteriální a virové infekce u dětí

    Přenosná dětská obrna (poliomyelitida) je vysoce nakažlivé virové onemocnění nervového systému, které postihuje míchu, a které může způsobit celoživotní ochrnutí a někdy i smrt. Před zahájením očkování u nás onemocněly poliomyelitidou stovky dětí, desítky zemřely.

Doporučené zdroje

  • Tetanus

    Infekční nemoci

    Zdroje věnované původci, prevenci, nákaze, příznakům, diagnostice a léčbě tetanu. Kde všude se může vyskytnout bakterie vyvolávající tetanus a jakým způsobem se dostane do lidského těla? Kdy je nutné vyhledat odbornou pomoc? Odpovědi na tyto otázky a další informace o tetanu najdete v uvedených příspěvcích.

    Přejít na externí zdroj
  • Doporučení České vakcinologické společnosti ČLS JEP pro očkování proti invazivním meningokokovým onemocněním

    Infekční nemoci

    Meningokoková onemocnění patří mezi závažná přenosná infekční onemocnění, která jsou vyvolána bakterií Neiserria meningitidis. Doporučení České vakcinologické společnosti ČLS JEP z 15. ledna 2018 je dostupné v české i v anglické verzi.

    Přejít na externí zdroj
  • Klíšťová encefalitida

    Infekční nemoci

    Zdroje věnované prevenci, přenašeči, příznakům, komplikacím a diagnostice klíšťové encefalitidy, správnému způsobu odstranění klíštěte a laboratornímu vyšetření infekčnosti klíšťat.

    Přejít na externí zdroj
  • Tuberkulóza

    Infekční nemoci

    Zdroje věnované původci, prevenci, cestě přenosu, příznakům, diagnostice a léčbě tuberkulózy (dříve souchotiny). Dozvíte se, jestli má význam se nechat očkovat, proti tomuto infekčnímu onemocnění a jaký je jeho výskyt v České republice. Naleznete také zajímavosti, které se týkají historie onemocnění tuberkulózou.

    Přejít na externí zdroj

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP

Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů

O portále

O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Prohlášení o přístupnosti
Kdo jsme
Mapa obsahu
Napište nám

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2021 [cit. 23.01.2021]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.

Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace