Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Události, komunikace
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Mapa zdravotní péče
  • Hry
  • Rejstřík pojmů
  • Doporučené weby
  • Datové zpravodajství
Více
Napište nám
  • Domů
  • Informace o nemocech
  • Zhoubné nádory (rakovina)
  • Rakovina prsu
  • Aktuální: Rakovina prsu: léčba

Rakovina prsu: léčba

Rakovina prsu
Autor: gesundheit.gv.at

Po potvrzení diagnózy zhoubného nádoru prsu dostane pacientka čas na rozmyšlenou, ve které nemocnici podstoupí počáteční léčbu. Operace zhoubných nádorů prsu se provádějí za hospitalizace v komplexních onkologických centrech. Navazující léčba může probíhat zčásti za hospitalizace, zčásti ambulantně. Léčba zhoubného nádoru prsu obvykle začíná operací. Nejdůležitějším léčebným opatřením je úplné odstranění nádoru z prsu, čehož lze dosáhnout pouze prostřednictvím operace. Po operaci většinou následuje radioterapie a/nebo medikamentózní léčba. Společným cílem všech léčebných opatření je zastavit růst zhoubného nádoru a zabránit jeho dalšímu šíření v těle.

Operace zhoubného nádoru prsu

Velkou část operací zhoubného nádoru prsu lze dnes provádět tak, aby prs zůstal zachován. Důležitými předpoklady pro úspěšnou léčbu pomocí záchovné operace prsu jsou mj. zkušenost chirurga a jeho úzká spolupráce se specialisty z dalších oborů – zejména patologie, radiologie, nukleární medicíny a radioterapie.

U některých pacientek může být ještě před operací nasazena chemoterapie (tzv. neoadjuvantní chemoterapie), jejímž cílem je zmenšení velkého nádoru. V určitých případech musí být provedena radikální operace prsu – tzv. mastektomie, při níž je odstraněn celý prs. Je to nutné v případě, kdy by pomocí záchovné operace prsu zhoubný nádor (nebo dokonce více nádorů) nebylo možné úplně odstranit.

V průběhu operace je odstraněna rovněž jedna nebo více podpažních lymfatických uzlin (tzv. lymfadenektomie). Jejich prozkoumáním pod mikroskopem lze určit, zda se v těchto lymfatických uzlinách vyskytují nádorové buňky. Za určitých předpokladů (malý nádor a nenápadné lymfatické uzliny před operací) se pro účely této diagnostiky – tedy prognózy postižení lymfatických uzlin – považuje za dostatečné odstranit nejprve tzv. sentinelovou lymfatickou uzlinu. Pod tímto pojmem se rozumí první lymfatická uzlina v systému lymfatické drenáže prsu, která by teoreticky mohla být zasažena (infiltrována) nádorovými buňkami. Pokud se v této lymfatické uzlině nádorové buňky nevyskytují, není potřeba odstraňovat další lymfatické uzliny.

Bližší informace o chirurgické léčbě zhoubných nádorů – tzv. onkochirurgii – najdete na webu České onkologické společnosti ČLS JEP [1].

Medikamentózní léčba (farmakoterapie) zhoubných nádorů

Medikamentózní způsoby léčby zhoubných nádorů působí na celé tělo, označují se proto jako systémové. Podle typu nádoru lékař může lékař navrhnout nasazení jednoho nebo více z následujících typů léků.

Chemoterapie: Používají se léky označované jako cytostatika, které brání buněčnému dělení, a v důsledku toho buňky nakonec odumírají. Po operaci bývá nasazována adjuvantní chemoterapie, jejímž cílem je předejít vzniku metastáz, popř. zničit již existující metastázy. Je-li chemoterapie nasazena ještě před operací, hovoříme o tzv. neoadjuvantní chemoterapii: jejím cílem je nádor zmenšit, aby byl lépe operovatelný. Chemoterapie může být podávána buď v nemocnici (ať již ambulantně nebo za hospitalizace), nebo v ambulanci specializované na protinádorovou léčbu.

Hormonální léčba: Používá se u nádorů, jejichž růst je obzvláště citlivý na hladinu hormonů, zvláště pak na estrogen. Takové nádorové buňky mají na svém povrchu nápadně velké množství hormonálních receptorů. Podáním antihormonální léčby lze zablokovat účinek hormonů nebo i snížit vlastní produkci hormonů v organismu, a tím zbrzdit růst nádoru. Hormonální léčba bývá nasazována jako adjuvantní léčba po operaci a může trvat i několik let.

Imunoterapie: Již při diagnostice zhoubného nádoru (viz článek Rakovina prsu: upřesnění diagnózy) jsou zjištěny informace o patologicky změněných molekulárních vlastnostech nádorových buněk. U některých typů zhoubných nádorů pak může být nasazena tzv. cílená léčba: v tomto případě to znamená, že cílené léky zablokují tzv. signální dráhy, které jsou pro nádorovou buňku důležité, a tím podpoří imunitní systém, jenž by měl nádorovou buňku následně zlikvidovat. Léky používané při protinádorové imunoterapii působí buď na receptory na povrchu nádorových buněk, nebo na signální molekuly. V případě zhoubných nádorů, jejichž buňky na svém povrchu mají výrazně zvýšený počet HER2 receptorů, přichází v úvahu léčba pomocí speciálního léku obsahujícího protilátky, které se cíleně vážou na buňky s HER2 receptory; takto „označené“ nádorové buňky následně zlikviduje imunitní systém.

Bližší informace o farmakoterapii zhoubných nádorů najdete na webu České onkologické společnosti ČLS JEP [2].

Radioterapie

Radioterapie doslova znamená „léčba ozařováním“. Tento typ léčby se uplatňuje buď po provedené operaci (ať už se jedná o záchovnou operaci prsu nebo mastektomii) a adjuvantní chemoterapii, nebo jako primární léčba. Cílem ozařování je zničit samotný nádor, případně jeho zbytky (pokud ještě po léčbě nějaké nádorové buňky přetrvaly).

Bližší informace o radioterapii zhoubných nádorů najdete na webu České onkologické společnosti ČLS JEP [3].

Rekonstrukce prsu

Rekonstrukce prsu se provádí buď těsně po operaci nádoru, nebo s časovým odstupem. Existuje několik různých metod rekonstrukce prsu; chirurg přitom může použít buď tkáň z jiného místa na těle nebo implantáty.

Bližší informace o rekonstrukci prsu najdete v brožurce, kterou vydal Masarykův onkologický ústav (PDF soubor, 2.6 MB) [4].

Na koho se mohu obrátit?

Léčba zhoubných nádorů prsu probíhá v nemocnicích – nejprve za hospitalizace, poté ambulantně. Individuální léčebný plán navrhuje klinický onkolog, avšak na léčbě se podílejí specialisté z mnoha dalších oborů. Ošetřující onkolog úzce spolupracuje s kolegy z oborů radiologie, patologie, nukleární medicíny a radioterapie, kteří se různou měrou podílejí na doplňujících vyšetřeních, samotné léčbě i dispenzární péči.

Související odkazy

  1. Česká onkologická společnost ČLS JEP: Onkochirurgie (odkaz vede na web linkos.cz)
  2. Česká onkologická společnost ČLS JEP: Farmakoterapie (odkaz vede na web linkos.cz)
  3. Česká onkologická společnost ČLS JEP: Radioterapie (odkaz vede na web linkos.cz)
  4. Masarykův onkologický ústav: Rekonstrukce prsu při léčbě nádorových onemocnění – druhé, přepracované vydání (2017). (odkaz vede na PDF soubor na webu mou.cz, 2.6 MB)

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

Onemocnění lymfatických cév

Lymfedém po operaci karcinomu prsu

Pacientky s rakovinou prsu často podstupují chirurgický zákrok a radioterapii. Následkem této léč...

Zhoubné nádory: základní in...

Zhoubné nádory: léčba

Díky moderním metodám léčby se více než 50 % onkologických pacientů uzdraví. Při léčbě zhoubných...

Gynekologie a porodnictví:...

Operace pro zhoubný nádor prsu

Cílem operace je odstranit nádorové ložisko z prsu a okraje řezu vyšetřit na přítomnost nádorovýc...

Rakovina tlustého střeva a...

Rakovina tlustého střeva a konečníku: léčba

Léčba rakoviny tlustého střeva a konečníku závisí jednak na typu nádoru (ten je zjištěn při histo...

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Mapa zdravotní péče
Hry
Rejstřík pojmů
Doporučené weby
Datové zpravodajství
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023 [cit. 05.12.2023]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
  • Systematická edukace a zvyšování zdravotní gramotnosti populace prostřednictvím NZIP (CZ.03.02.02/00/22_005/0001137)
  • Zvyšování informovanosti prostřednictvím Národního zdravotnického informačního portálu (CZ.03.4.74/0.0/0.0/15_025/0016090)
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI