Přejít na obsah
Ministerstvo zdravotnictví České republiky nzip.cz domovská stránka
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Příhlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
  • Hledat
  • Napište nám
  • Menu
  • Domů
  • Infekční nemoci
  • Aktuální: Chřipka

Chřipka

Kategorie: Infekční nemoci – více z kategorie
Autor: Státní zdravotní ústav

Chřipka je časté virové onemocnění dýchacího systému, které v zimních měsících způsobuje každoroční epidemie. Jedná se o relativně závažnou infekci, která v ČR každoročně způsobí onemocnění statisíců až jednoho milionů obyvatel, a souvisí s ní v průměru téměř dva tisíce úmrtí.

Ilustrační obrázek k článku „Chřipka“

Příznaky onemocnění

Chřipka se projevuje náhlým začátkem, suchým dráždivým kašlem, bolestí hlavy, bolestí v krku, bolestí kloubů a svalů, celkovou únavou, slabostí a vyčerpaností. Onemocnění trvá obvykle 4–7 dní u nekomplikovaných případů a spontánně končí po krátké rekonvalescenci uzdravením. U starších, oslabených nebo chronicky nemocných osob, které jsou onemocněním nejvíce ohroženy, se chřipkové onemocnění často komplikuje zánětem plic nebo zánětem srdečního svalu, které mohou ohrožovat život pacienta. U dětí může chřipkové onemocnění vyvolat zánět středního ucha nebo zánět vedlejších dutin nosních. Léčba je často komplikovaná, protože chřipka zhoršuje již dříve probíhající onemocnění srdce a cév, plic, ledvin, diabetes nebo další chronické nemoci. Osoby s těžkým průběhem chřipky lze léčit speciálními léky proti virům, antivirotiky, nikoli však antibiotiky, která jsou určena pro léčbu bakteriálních infekcí.

Prevence

Nejlepší ochranou proti chřipce je očkování.

Očkování proti chřipce pomáhá snižovat počty nemocných i zemřelých v souvislosti s každoroční chřipkovou epidemií. Účinnost protichřipkové vakcíny závisí na antigenní podobnosti kmene viru ve vakcíně s aktuálně cirkulujícími viry. Při změně v antigenicitě nemusí předchozí očkování zabránit vzniku onemocnění, závažnost infekce však sníží a zmenší procento komplikací a úmrtí. Očkování vede ve všech věkových skupinách k výraznému snížení výskytu onemocnění chřipkou a ke snížení návštěv lékaře. Každoroční očkování proti chřipce je doporučeno především starším osobám (65 let a více) a osobám jakéhokoli věku (včetně dětí) s chronickým onemocněním. Vakcinace proti chřipce je také doporučována těhotným ženám v kterékoliv fázi těhotenství a ženám, které plánují těhotenství během chřipkové sezóny, a dále lidem, kteří zvyšují možnost nákazy rizikových skupin uvedených v předchozí větě, tj. např. lidem, kteří žijí s rizikovými osobami v domácnosti. Vzhledem k poklesu hladin ochranných protilátek a průběžně probíhající změně cirkulujících kmenů je třeba každoroční přeočkování proti chřipce.

Očkování proti chřipce jako hrazená služba zdravotními pojišťovnami

Podle zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, ve znění pozdějších předpisů, je poskytováno (hrazeno) očkování proti chřipce u osob nad 65 let věku, u osob se sníženou nebo zaniklou funkcí sleziny, po transplantaci krvetvorných buněk, se závažnými primárními nebo sekundárními imunodeficity, které vyžadují dispenzarizaci na specializovaném pracovišti nebo u osob po prodělané invazivní meningokokové nebo invazivní pneumokokové infekci. Dále je hrazeno pacientům, kteří trpí závažným chronickým farmakologicky řešeným onemocněním srdce a cév, dýchacích cest, ledvin nebo diabetem a osobám umístěným ve zdravotnických zařízeních poskytovatele dlouhodobé lůžkové péče, v domovech pro seniory, v domovech pro osoby se zdravotním postižením nebo v domovech se zvláštním režimem.

Doporučené očkování

Očkování proti chřipce je doporučeno Národní imunizační komisí při Ministerstvu zdravotnictví i dalším vyjmenovaným skupinám osob.

Očkování proti chřipce je doporučeno těhotným ženám v kterékoliv fázi těhotenství a ženám, které plánují těhotenství během chřipkové sezóny, osobám, které pečují o osoby s akutním nebo chronickým onemocněním (rizikové osoby), zejména tedy zdravotníkům a sociálním pracovníkům, nebo které žijí s rizikovými osobami v domácnosti, nebo které jsou v kontaktu s rizikovými osobami (zaměstnanci pošt, obchodů, služeb, pracovníci ve školství, dopravě,…).

Obecně se doporučuje zaměstnavatelům, aby nabízeli možnost zvýhodněného či bezplatného očkování proti chřipce svým zaměstnancům, neboť je to pro všechny výhodné jak ze zdravotního, tak i ekonomického hlediska. Očkování zdravotníků má význam též z důvodu zajištění bezpečnosti pacientů a snížení rizika nákazy chřipkou v souvislosti s poskytování zdravotní péče.

Nespecifická prevence

Mezi významná preventivní opatření patří zdravý životní styl (aktivní pohyb, nekouřit, otužování, saunování, dostatečný odpočinek a spánek, dostatečný přísun vitaminů apod.), hygienická opatření (časté a správné mytí rukou, pravidelné větrání místnosti, užívání jednorázových kapesníků a ručníků).

Další důležité informace

Inkubační doba: obvykle 1–4 dny.

Původce: chřipkové viry typu A, B, C.

Zdroj: výhradně člověk infikovaný virem chřipky.

Přenos: k přenosu dochází nejčastěji vzduchem kapénkami, které vznikají při dýchání, mluvení, kašli, smrkání, kýchání infikovaných osob. Přenáší se i prostřednictvím kontaminovaných rukou a předmětů. Chřipkový virus má schopnost přežívat po určitou dobu mimo hostitelský organismus. Je tedy možné se nakazit prostřednictvím předmětů, které jsou potřísněny sekrety nemocného, např. telefonní sluchátka, držadla ve veřejné dopravě, hračky, použité kapesníky, nebo při podání ruky.

Období nakažlivosti, vnímavost a imunita: období nakažlivosti je u dospělých osob v prvním až pátém dni onemocnění. U osob se sníženou obranyschopností a u dětí může být období nakažlivosti významně delší. Vnímavost je všeobecná, neboť imunita po prodělaném onemocnění je specifická na konkrétní sezónní kmen viru chřipky.

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Související témata: Očkování (vakcinace), Očkování dospělých, Očkování zdravotníků


Více v kategorii Infekční nemoci

Články na NZIP

  • Ilustrační obrázek k článku „Rýma“

    Rýma

    Ušní, nosní a krční (ORL)

    Rýma je zánětlivé onemocnění sliznice nosní dutiny. Sliznici oslabenou nachlazením, výkyvy teplot, stavem ovzduší nebo stresem napadnou viry, případně později bakterie. Zánět způsobí zduření a překrvení sliznice, která pak omezuje průchodnost nosu a projevuje se výtokem, který může být vodnatý, hlenohnisavý nebo hnisavý. Rýmu může provázet kašel nebo další příznaky infekce horních dýchacích cest.

  • Ilustrační obrázek k článku „Angína“

    Angína

    Ušní, nosní a krční (ORL)

    Jako angína jsou označovány akutní záněty krčních mandlí a jejich okolí. Mohou se projevovat jako samostatné záněty, nejčastěji patrových mandlí (akutní tonzilitidy), nebo jako součást nebo komplikace zánětů horních dýchacích cest. Původcem angín jsou bakterie nebo viry. U pacientů s poruchou imunity, při chronické léčbě na potlačení imunity, u diabetiků, při AIDS nebo při chronickém průběhu mohou být infekce mykotického (plísňového) původu.

  • Ilustrační obrázek k článku „Záněty dýchacích cest“

    Záněty dýchacích cest

    Dýchací cesty a plíce

    Dýchací cesty představují systém, do kterého ústy a nosem přichází vzduch, setkává se se sliznicí nosohltanu a pokračuje přes hrtan, průdušnici (horní dýchací cesty) až do místa, kde se rozdělují dvě průdušnice, aby přivedly vzduch do průdušinek a plicních sklípků (dolní dýchací cesty). Opačnou cestou pak jde vydechovaný vzduch zpět.

  • Ilustrační obrázek k článku „Zánět průdušek (bronchitida)“

    Zánět průdušek (bronchitida)

    Dýchací cesty a plíce

    Odborným termínem bronchitida se označuje zánět průdušek, tedy zánět dolní části dýchacích cest. Bronchitida je nejčastěji komplikací akutního zánětu horních cest dýchacích. Zánět může být virový i bakteriální, vzácněji může být způsoben dalšími původci (chlamydie, plísně, paraziti) nebo jiným drážděním, např. kouřením cigaret.

Doporučené zdroje

  • Doporučení Národní imunizační komise (NIKO) pro očkování proti sezónní chřipce

    Očkování (vakcinace)

    V České republice probíhá očkování proti sezónní chřipce jako nepovinné, dobrovolné očkování. Národní imunizační komise (NIKO) doporučuje očkování zvláště:osobám starším 65 let,osobám s chronickým onemocněním, u nichž onemocnění chřipkou obvykle vede ke zhoršení jejich základního onemocnění,osobám, u nichž existuje vysoké riziko výskytu komplikací po onemocnění chřipkou,těhotným ženám v kterékoli fázi těhotenství i ženám, které plánují těhotenství během chřipkové sezóny,zdravotníkům a sociálním pracovníkům,zaměstnancům pošt, obchodů, služeb, pracovníkům ve školství, dopravě apod.

    Přejít na externí zdroj
  • Zánět vedlejších nosních dutin (sinusitida)

    Ušní, nosní a krční (ORL)

    Co je zánět dutin, proč k němu dochází a jak se projevuje? V čem spočívá prevence tohoto nepříjemnému onemocnění? Kdy je nutné vyhledat lékaře a jak se uvedený zánět léčí? Kde se nacházejí vedlejší dutiny nosní a jakou plní funkci? Odpovědi na tyto otázky a další informace, které se týkají zánětu dutin naleznete v příspěvcích.

    Přejít na externí zdroj
  • Nachlazení

    Ušní, nosní a krční (ORL)

    Zdroje věnované původcům nákazy, prevenci, cestě přenosu, projevům, diagnostice a léčbě nachlazení. Dozvíte se, jak posílit imunitní systém, ve kterém ročním období jsme nejvíce ohroženi nachlazením nebo jaký je rozdíl mezi nachlazením, chřipkou a onemocněním COVID-19.

    Přejít na externí zdroj
  • Angína (tonzilitida)

    Ušní, nosní a krční (ORL)

    Zdroje věnované původci nákazy, cestě přenosu, projevům, diagnostice a léčbě angíny. Dozvíte se, jaké komplikace se mohou objevit při angíně, co je chronická tonzilitida a jaký je rozdíl mezi angínou a chřipkou nebo kdy lékaři zpravidla doporučují odstranění krčních mandlí.

    Přejít na externí zdroj

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP

Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů

O portále

O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Prohlášení o přístupnosti
Kdo jsme
Mapa obsahu
Napište nám

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2021 [cit. 24.01.2021]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.

Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace