Streptococcus pneumoniae

Streptococcus pneumoniae neboli pneumokok je bakterie (přesněji řečeno jeden konkrétní druh streptokoka), která je zodpovědná za většinu případů komunitní pneumonie.

Pneumokok se běžně nachází na sliznici horních dýchacích cest, kde je součástí normální mikroflóry u 5–10 % zdravých dospělých a u 20–40 % dětí. U vnímavých jedinců s oslabeným imunitním systémem, jako jsou starší lidé a malé děti, se však bakterie může stát patogenní a rozšířit se do dalších míst, kde způsobí onemocnění. Streptococcus pneumoniae se šíří prostřednictvím kapénkové infekce.

Streptococcus pneumoniae je hlavní příčinou komunitní pneumonie a meningitidy u dětí a starších osob, a také sepse u osob nakažených HIV. Pneumokok způsobuje i mnoho jiných typů pneumokokových infekcí, než je „jen“ zápal plic. Mezi tato tzv. invazivní pneumokoková onemocnění se řadí bronchitida, rinitida, sinusitida, otitida, konjunktivitida, meningitida, sepse, osteomyelitida, septická artritida, endokarditida, peritonitida, perikarditida apod.

Odvozené přídavné jméno je pneumokokový.