Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
Napište nám
  • Domů
  • Informace o nemocech
  • COVID-19
  • COVID-19: podezření a léčba
  • Aktuální: COVID-19: diagnóza a léčba

COVID-19: diagnóza a léčba

COVID-19: podezření a léčba
Autor: Státní zdravotní ústav

Onemocnění COVID-19 lze diagnostikovat přímo (PCR test) či nepřímo (test protilátek proti viru SARS-CoV-2). Léčba onemocnění COVID-19 je v současné době pouze symptomatická (podpůrná).

Diagnóza onemocnění COVID-19

Přímý průkaz

A. PCR vyšetření

Laboratorní diagnostika COVID-19 se provádí přímým průkazem nukleové kyseliny SARS-CoV-2 (RT-PCR). Vyšetření se provádí výtěrem z nosohltanu, u hospitalizovaných z dolních dýchacích cest při umělé plicní ventilaci.

Výsledek testu monitoruje pouze okamžitý stav jedince v době odběru. Pozitivní výsledek potvrzuje přítomnost RNA SARS-CoV-2, ale nemusí znamenat, že jde o aktivní infekci, proto je nutná korelace s klinickým stavem. Negativní PCR test infekci nevylučuje, proto je při trvajícím podezření na onemocnění COVID-19 vhodné vyšetření za 2 až 5 dnů opakovat. Identifikace variant viru SARS-CoV-2 se provádí sekvenací nebo tzv. diskriminačním PCR, a to z epidemiologických důvodů či v rámci výzkumu.

B. Antigenní testy

Rychlotesty k přímému průkazu antigenu mají ve srovnání s PCR testem u symptomatických osob senzitivitu 95,4% a specifitu 89,1%. Jejich výhodou je nízká cena a rychlé provedení bez potřeby transportu vzorku do laboratoře – výsledek bývá k dispozici do 15 minut. Pozitivní test u symptomatické osoby infekci potvrzuje, negativní nevylučuje. V případě negativity testu je třeba v dalším kroku vyšetřit obdobný vzorek pomocí PCR. Pozitivní výsledek antigenního testu u asymptomatických osob je nutné ověřovat metodou PCR.

Antigenní rychlotesty jsou využívány také pro opakované populační testování asymptomatických osob za účelem identifikace přenašečů, a to zejména v oblastech s vysokou prevalencí infekce.

Nepřímý průkaz

Vyšetření protilátek

Sérologické testy vzhledem k několikadennímu intervalu od prvních příznaků do nástupu protilátkové odpovědi (takzvané imunologické okno) nejsou indikovány k diagnostice akutního onemocnění COVID-19 ani k ověřování stavu imunity.

Protilátková odpověď proti SARS-Cov-2 se objevuje ve 2.–3. týdnu nemoci. IgM, IgA a IgG protilátky se mohou tvořit zároveň, někdy dokonce IgG dříve než IgM. U osob s mírnými příznaky onemocnění nebo s asymptomatickou infekcí se protilátky nemusejí vytvořit vůbec.

Vyšetření protilátek je indikováno u dárců rekonvalescentní plasmy, při diagnostice multiorgánového zánětlivého syndromu a pro epidemiologické a výzkumné účely.

Bližší informace o strategii testování onemocnění COVID-19 se lze dočíst v dokumentu MZ ČR [2].

Léčba onemocnění COVID-19

Základní terapie onemocnění COVID-19 je symptomatická, podpůrná a specifická cílená léčba onemocnění COVID-19, při které se používají antivirotika, imunoterapeutika a antikoagulační terapie.

Monoklonální protilátky (MAB) proti SARS-CoV-2 jsou rekombinantní humánní neutralizační protilátky proti různým epitopům receptor binding domény (RBD) spike proteinu SARS-CoV-2, které brání vazbě viru na ACE2 receptor hostitelské buňky. V klinických studiích prokázaly MAB (bamlanivimab, etesevimab, casirivimab, imdevimab, regdanvimab) účinnost proti progresi covidu-19 do závažné formy vyžadující hospitalizaci u osob ve zvýšeném riziku závažného průběhu onemocnění (včetně osob dříve očkovaných proti covidu-19), pokud jsou podány v časné fázi nákazy. V případě dvojkombinace casirivimabu s imdevimabem či bamlanivimabu s etesevimabem jsou k dispozici doklady o účinnosti v postexpoziční profylaxi u rizikových osob, které byly v úzkém kontaktu s osobou infikovanou SARS-CoV-2. Monoklonální protilátky nejsou náhradou vakcinace proti SARS-CoV-2, která je jediným dlouhodobým prostředkem k získání specifické imunity.

Nová varianta omikron je geneticky nejvíce odlišná varianta viru SARS-CoV-2, která byla zatím během pandemie ve významném počtu detekována. Vede to k obavám, že to může být spojeno s podstatným snížením účinnosti vakcín a terapie monoklonálními protilátkami a také se zvýšeným rizikem reinfekcí SARS-CoV-2.

(Poslední aktualizace: 21. 12. 2021)

Související odkazy

  1. World Health Organization / Světová zdravotnická organizace (WHO): Laboratory testing for 2019 novel coronavirus (2019-nCoV) in suspected human cases (odkaz vede na web who.int; jeho obsah je dostupný pouze v angličtině)
  2. Ministerstvo zdravotnictví České republiky: Národní strategie testování nemoci COVID-19 komplexně řeší přístup k testování a definuje páteřní síť laboratoří a odběrových míst (odkaz vede na web koronavirus.mzcr.cz)

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

COVID-19: základní informace

COVID-19: úvod, inkubační doba, původce a sezónnost onemocnění

COVID-19 je označení pro infekci způsobenou koronavirem SARS-CoV-2, který se poprvé objevil konce...

COVID-19: základní informace

COVID-19: reinfekce

Obecně u některých virů může po primární infekci vzniknout u infikované osoby celoživotní imunita...

COVID-19: základní informace

COVID-19 a související medicínské pojmy

V souvislosti s onemocněním COVID-19 se veřejnost stále častěji setkává s řadou medicínských pojm...

COVID-19: základní informace

COVID-19: období nakažlivosti, vnímavost, imunita, smrtnost

Jak dlouho je člověk nakažený virem SARS-CoV-2 pro své okolí? Kdo se může virem nakazit a co dosu...

Související doporučené zdroje

COVID-19: podezření a léčba

Testování na COVID-19

Jaké jsou typy testů na COVID-19 a jak se od sebe liší? Nakolik jsou testy spolehlivé a co může ovlivnit kvalitu výsledku? Jakým způsobem probíhá odběr u jednotlivých typů testů? Co dělat v případě...

Přejít na externí zdroj
COVID-19: podezření a léčba

Léky proti COVID-19 v otázkách a odpovědích

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) shromáždil nejčastější a nejzajímavější dotazy ohledně léků proti COVID-19 a společně s reakcemi českých odborníků je publikoval na svých webových stránkách.

Přejít na externí zdroj
COVID-19: podezření a léčba

Rehabilitace po COVID-19

Jak rozdýchat plíce a které rehabilitační techniky jsou doporučovány po prodělaném onemocnění COVID-19? Pro koho je rehabilitace vhodná, na co se zaměřuje a kdy by se s ní mělo začít? Odpovědi a da...

Přejít na externí zdroj
COVID-19: podezření a léčba

Proč je sebereportování důležité a jak je jednoduše zvládnout

O sebereportování slyšíme z médií, ale je jen málo návodů či rad k tomuto důležitému nástroji ochrany proti nákaze. Mgr. Jan Kulhánek společně s BISOP připravil jednoduchý manuál, který Iniciativa...

Přejít na externí zdroj
Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023 [cit. 28.03.2023]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI