Přejít na obsah
Ministerstvo zdravotnictví České republiky nzip.cz domovská stránka
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Příhlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
  • Hledat
  • Napište nám
  • Menu
  • Domů
  • COVID-19
  • Aktuální: COVID-19: reinfekce

COVID-19: reinfekce

Kategorie: COVID-19 – více z kategorie
Autor: Státní zdravotní ústav

Dostupná data k reinfekci virem SARS-CoV-2 byla shrnuta na webových stránkách ECDC již 21. září 2020 [1]. Z dat vyplývá jedna z klíčových otázek předpovědi průběhu pandemie onemocnění COVID-19 způsobené koronavirem SARS-CoV-2: Jak dobře a jak dlouho imunitní reakce chrání hostitele před reinfekcí? U některých virů může primární infekce poskytnout celoživotní imunitu; u sezónních koronavirů je ochranná imunita krátkodobá.

Ilustrační obrázek k článku „COVID-19: reinfekce“

Možnost reinfekce znamená, že osoby, které byly jednou infikovány SARS-CoV-2, nelze definitivně považovat za imunní. Ačkoli se dosud potvrzené reinfekce zdají být méně časté, dosud bylo publikováno jen několik kazuistik, je zapotřebí více informací a důkazů a delší doba sledování, aby se zjistilo, jaká je doba trvání imunity, jaká je pravděpodobnost reinfekce a jaké jsou důsledky reinfekce. Proto je důležité evidovat charakteristiky a četnost reinfekcí, protože to pomůže objasnit, jak definovat získanou imunitu po přirozené infekci.

Vzhledem k současným znalostem a zjištěním není pravděpodobné, že by se u případné reinfekce v léčbě, prevenci/kontrole infekce a sledování kontaktů postupovalo jinak než u primoinfekce.

Důkazy o ochranné imunitě a korelacích hladin protilátek s virovou clearance jsou v současné době velmi omezené. Je důležité si uvědomit, že případy reinfekce byly zachyceny u osob se symptomy onemocnění. Počet asymptomatických reinfekcí v populaci bude pravděpodobně značně podhlášen. Vzhledem k nedostatečnému plošnému testování tedy není jasné, jak často dochází k reinfekci u jedinců, kteří se zotavili z první infekce. Dalšími výzvami při klasifikaci podezřelých případů jako „potvrzené“ reinfekce jsou možná absence (nepřítomnost) výsledků testování jak PCR, tak celogenomového sekvenování.

Potvrzení reinfekcí je komplikované, protože dosud nebyla stanovena společná kritéria pro rozpoznání reinfekcí (case definice).

(Poslední aktualizace: 29. 10. 2020)

Související odkazy

  1. European Centre for Disease Prevention and Control / Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC): Threat Assessment Brief: Reinfection with SARS-CoV-2: considerations for public health response (odkaz vede na web ecdc.europa.eu; jeho obsah je dostupný pouze v angličtině)

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Více v kategorii COVID-19

Články na NZIP

  • Ilustrační obrázek k článku „COVID-19: Základní informace o onemocnění novým koronavirem“

    COVID-19: úvod, inkubační doba, původce a sezónnost onemocnění

    COVID-19

    COVID-19 je označení pro infekci způsobenou koronavirem SARS-CoV-2, který se poprvé objevil koncem roku 2019 ve Wu-chanu v Číně. Během krátké doby se nové onemocnění nazvané později COVID-19 způsobené dosud nepopsaným koronavirem SARS-CoV-2 rozšířilo do celého světa. Dne 11. března 2020 WHO prohlásila šíření koronaviru za pandemii. V článku jsou shrnuty dosud známé základní informace o novém onemocnění.

  • Ilustrační obrázek k článku „COVID-19: cesty přenosu“

    COVID-19: cesty přenosu

    COVID-19

    Virus SARS-CoV-2 je respirační virus, do organismu vstupuje nejčastěji přes sliznice nosu, úst a oční spojivku, a při průniku do hostitelských buněk využívá řadu receptorů. Jako receptor pro virus SARS-CoV-2 byl identifikován receptor pro angiotenzin-konvertující enzym 2 (ACE2) [1]. Receptory ACE2 se vyskytují v povrchové membráně buněk, například ve vaskulárním endotelu, v ledvinách, plicích, srdci nebo epitelu tenkého střeva a varlat. Virus SARS-CoV-2 je snadno přenosný, podstatně více než původce MERS nebo SARS, což je dáno především jeho 3× až 10× vyšší afinitou zejména k receptorům ACE2.

  • Ilustrační obrázek k článku „COVID-19: období nakažlivosti, vnímavost, imunita, smrtnost, dlouhodobé následky“

    COVID-19: období nakažlivosti, vnímavost, imunita, smrtnost, dlouhodobé následky

    COVID-19

    Jak dlouho je člověk nakažený virem SARS-CoV-2 pro své okolí? Kdo se může virem nakazit a co dosud víme o imunitě vůči novému koronaviru? Jak vysoká je smrtnost (letalita) a jaké mohou být dlouhodobé následky onemocnění COVID-19?

  • Ilustrační obrázek k článku „COVID-19 a těhotné ženy“

    COVID-19 a těhotné ženy

    COVID-19

    Podle dostupných informací jsou klinické projevy onemocnění COVID-19 u těhotných žen převážně mírné, s výjimkou několika zpráv o závažných onemocněních a fatálních následcích.

Doporučené zdroje

  • COVID-19: antigenní testování

    COVID-19

    Od 4. do 18. prosince 2020 probíhá dobrovolné antigenní testování u pedagogických pracovníků. Od 18. prosince 2020 do 15. ledna 2021 probíhá dobrovolné antigenní testování obyvatel.

    Přejít na externí zdroj
  • COVID-19: interaktivní mapa odběrových míst pro antigenní testování v ordinacích praktických lékařů

    COVID-19

    V rámci iniciativy Lékaři pomáhají Česku byla v prosinci 2020 vytvořena interaktivní mapa odběrových míst pro antigenní testování v ordinacích praktických lékařů.

    Přejít na externí zdroj
  • COVID-19: Centrální rezervační systém pro testování a očkování

    COVID-19

    Centrální rezervační systém poskytuje občanům přístup jak k rezervaci testu na COVID-19, tak k rezervaci termínu očkování proti SARS-CoV-2, a to z jediného místa (web MZ ČR).

    Přejít na externí zdroj
  • Vizualizace celosvětového výskytu COVID-19

    COVID-19

    Šíření onemocnění COVID-19 v reálném čase můžete sledovat v interaktivní on-line aplikaci, kterou vyvinulo Center for Systems Science and Engineering (CSSE) při americké Univerzitě Johnse Hopkinse (Johns Hopkins University). K dispozici jsou přesné údaje o počtu potvrzených případů celosvětově i v jednotlivých zemích, počty úmrtí i počty osob, které se z onemocnění zotavily.

    Přejít na externí zdroj

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP

Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů

O portále

O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Prohlášení o přístupnosti
Kdo jsme
Mapa obsahu
Napište nám

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2021 [cit. 17.01.2021]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.

Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace