Možnost reinfekce znamená, že osoby, které byly jednou infikovány SARS-CoV-2, nelze definitivně považovat za imunní. Ačkoli se dosud potvrzené reinfekce zdají být méně časté, dosud bylo publikováno jen několik kazuistik, je zapotřebí více informací a důkazů a delší doba sledování, aby se zjistilo, jaká je doba trvání imunity, jaká je pravděpodobnost reinfekce a jaké jsou důsledky reinfekce. Proto je důležité evidovat charakteristiky a četnost reinfekcí, protože to pomůže objasnit, jak definovat získanou imunitu po přirozené infekci.
Vzhledem k současným znalostem a zjištěním není pravděpodobné, že by se u případné reinfekce v léčbě, prevenci/kontrole infekce a sledování kontaktů postupovalo jinak než u primoinfekce.
Důkazy o ochranné imunitě a korelacích hladin protilátek s virovou clearance jsou v současné době velmi omezené. Je důležité si uvědomit, že případy reinfekce byly zachyceny u osob se symptomy onemocnění. Počet asymptomatických reinfekcí v populaci bude pravděpodobně značně podhlášen. Vzhledem k nedostatečnému plošnému testování tedy není jasné, jak často dochází k reinfekci u jedinců, kteří se zotavili z první infekce. Dalšími výzvami při klasifikaci podezřelých případů jako „potvrzené“ reinfekce jsou možná absence (nepřítomnost) výsledků testování jak PCR, tak celogenomového sekvenování.
Potvrzení reinfekcí je komplikované, protože dosud nebyla stanovena společná kritéria pro rozpoznání reinfekcí (case definice).
(Poslední aktualizace: 29. 10. 2020)
Související odkazy
- European Centre for Disease Prevention and Control / Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC): Threat Assessment Brief: Reinfection with SARS-CoV-2: considerations for public health response (odkaz vede na web ecdc.europa.eu; jeho obsah je dostupný pouze v angličtině)