Přejít na obsah
Ministerstvo zdravotnictví České republiky nzip.cz domovská stránka
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Příhlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
  • Hledat
  • Napište nám
  • Menu
  • Domů
  • Výživa zdravé populace
  • Sezónní ovoce a zelenina
  • Aktuální: Dýně

Dýně

Kategorie: Sezónní ovoce a zelenina – více z kategorie
Autor: gesundheit.gv.at

Ještě poměrně nedávno byla dýně považována za zeleninu pro chudé, dnes se však servíruje v gurmánských restauracích. Dýně má výbornou chuť, je zdravá a z jejích semen se získává vysoce kvalitní dýňový olej. Nejoblíbenější z jedlých dýní jsou hokkaido, máslová, muškátová, patizon a špagetová dýně. Oranžové dýně mají vysoký obsah karotenoidů; dýňový olej je bohatý na vitamin E a esenciální mastné kyseliny.

Ilustrační obrázek k článku „Dýně“

Botanická charakteristika

Čeleď tykvovitých (Cucurbitaceae) je velmi rozsáhlá – řadí se do ní i melouny, okurky či cukety. Kromě mnoha dekorativních dýní, které nejsou vhodné ke konzumaci, si můžete vybrat ze široké nabídky jedlých dýní. Nejoblíbenější jsou dýně hokkaido, máslová, muškátová, patizon a špagetová dýně. V minulosti byla dýně považována jen za krmivo pro zvířata a jídlo pro chudé. Po dlouhou dobu byla ceněna pouze pro svá semena, která jsou bohatá na živiny a z nichž se získává sytě zelený dýňový olej. Jako chutnou zeleninu si ji Evropané oblíbili teprve před několika lety.

Dýně jsou k dostání v široké škále tvarů, barev a velikostí: od kulatých, plochých, oválných, podlouhlých až po lahvové; existují dýně bílé, krémově zbarvené, světle žluté až tmavě oranžové, světle až tmavě zelené, pruhované nebo skvrnité; mohou být malé jako tenisový míček až metrové. Lišit se mohou i barvou dužiny: od bílé až nažloutlé přes světle zelenou až po oranžovou. Sezóna dýní v Česku trvá od září do března (včetně skladování). Při správném skladování si na dýni můžete pochutnat i brzy na jaře.

Poznámka: Dýním se velmi dobře daří na kompostu.

Živiny, vitaminy a minerály

S průměrnými 25 kcal na 100 g je dýně nízkokalorickou zeleninou. Za zmínku stojí vysoký obsah minerálů, zvláště pak draslíku a železa. Dýně s oranžovou dužinou mají vysoký obsah karotenoidů, které dužině rovněž dodávají její barvu. Obzvláště cenná jsou dýňová semínka a olej z nich získaný, a to vysokému obsahu vitaminu E a esenciálních mastných kyselin.

Látky obsažené v dýni Na 100 g syrové potraviny Látky obsažené v dýni Na 100 g syrové potraviny
Energie (kcal) 25 Železo (mg) 0,8
Tuky (g) 0,1 Vitamin A (µg) 128
Bílkoviny (g) 1,1 Vitamin B1 (mg) 0,05
Sacharidy (g) 4,6 Vitamin B2 (mg) 0,07
Vláknina (g) 2,2 Vitamin B3 (mg) 0,5
Draslík (mg) 304 Vitamin B6 (mg) 0,1
Vápník (mg) 22 Vitamin C (mg) 12
Hořčík (mg) 8

Využití v kuchyni

Díky jemné chuti lze dýni v kuchyni využít mnoha různými způsoby. V závislosti na odrůdě chutná neutrálně, jemně ovocně, mírně sladce až oříškově. Dýně je všestranná: lze z ní připravit polévku, přílohu, ale také hlavní chod (např. dýňový guláš, kari atd.). Dýně je také velmi vhodná k nakládání. Podobně jako cuketu lze i dýni zpracovat na dezert a jiné sladkosti nebo do pečiva (např. dýňový závin s jablky a skořicí, koláče, džem, kompot atd.). Dýně se hodí k řadě koření – tymián, kopr, oregano, bazalka, koriandr, zázvor, kari, ale také vanilka, hřebíček a skořice.

Při zpracování dýni rozkrojte a lžící odstraňte semínka a vláknitý vnitřek. Dýni poté nakrájejte na klínky a oloupejte. U některých odrůd (např. dýně hokkaido) lze slupku jíst – předtím ji však důkladně umyjte. Podle potřeby dužinu nakrájejte na kostky nebo nastrouhejte. Při dušení malých kousků dýně používejte jen menší množství vody. Dýňové kousky lze také péci v troubě.

Pozor! Pokud dýně či cuketa chutnají hořce, neměli byste je jíst – bez ohledu na to, zda jsou syrové nebo tepelně upravené. Látky způsobující hořkou chuť (tzv. kukurbitaciny) totiž mohou způsobit těžké žaludeční a střevní potíže, které mohou být spojeny se zvracením a průjmem. Před přípravou proto malý syrový kousek dýně (nebo cukety) ochutnejte: chuť musí být neutrální nebo nasládlá.

Skladování

Dýni lze skladovat celé měsíce. Podmínkou je však neporušená slupka a přítomnost stopky. Dlouhá doba skladování může zlepšit chuť dýně. Tuto zeleninu je nejlepší uchovávat v suchých a chladných místnostech při teplotě od 12 do 17 stupňů Celsia. Nakrájené kousky dýně lze skladovat v chladničce několik dní. Řeznou plochu zakryjte potravinářskou fólií, aby dýně neoschla nebo neplesnivěla. Nakrájená dýňová dužina je vhodná i ke zmrazení.

Poznámka: Dýni lze velmi dobře skladovat, někdy až do jara.

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Více v kategorii Sezónní ovoce a zelenina

Články na NZIP

  • Ilustrační obrázek k článku „Celer“

    Celer

    Sezónní ovoce a zelenina

    Bulvový celer (označován většinou jen jako „celer“) má silné aroma, které polévkám i omáčkám dodává typický říz. Tuto kořenovou zeleninu můžete využít mnoha způsoby, od celerového řízku po waldorfský salát. Celer lze konzumovat vařený nebo syrový. U některých odrůd dužina vystavená působení vzduchu mírně zhnědne. Tomu můžete zabránit několika kapkami citronové šťávy nebo octa.

  • Ilustrační obrázek k článku „Paprika“

    Paprika

    Sezónní ovoce a zelenina

    Chuť různých odrůd papriky se pohybuje od sladké až po pálivou. Sladká paprika je k dostání v mnoha barvách, jíst ji můžete syrovou anebo ji tepelně upravovat. Velkou popularitu si v poslední době získaly pekelně pálivé chilli papričky. Papriky mohou být voskově bílé, zelené, žluté, oranžové, červené, hnědé, fialové až černé. Chilli papričky jsou výrazně menší než papriky a jsou zelené, žluté, oranžové až červené. Jejich barva nemá nic společného s ostrostí.

  • Ilustrační obrázek k článku „Okurky“

    Okurka

    Sezónní ovoce a zelenina

    Okurka má typickou vůni i a chuť, kterou si většina lidí spojuje s létem. Zejména při vysokých teplotách je okurka díky vysokému obsahu vody ideálním prostředkem k potlačení žízně, ať už si ji dáte v salátu nebo samotnou. Okurky jsou příbuzné s dýní, cuketou a melounem. Okurky jsou vhodné ke sklizni, když jsou zelené. Pokud by na rostlině byly ponechány déle, zežloutly by.

  • Ilustrační obrázek k článku „Cuketa“

    Cuketa

    Sezónní ovoce a zelenina

    Cuketa na talíři, ať už v podobě ratatouille, plněná, nebo jako příloha k rybám, je symbolem léta. Nejjemnější dužinu mají cukety o velikosti 15 až 20 cm. Sezóna cuket je v Česku od června do října. Na jaře jsou k dostání i cukety ze zdejších skleníků.

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP

Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů

O portále

O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Prohlášení o přístupnosti
Kdo jsme
Mapa obsahu
Napište nám

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2021 [cit. 25.01.2021]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.

Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace