Přejít na obsah
Ministerstvo zdravotnictví České republiky nzip.cz domovská stránka
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
  • Hledat
  • Napište nám
  • Menu
  • Domů
  • Infekční nemoci
  • Aktuální: Břišní tyfus

Břišní tyfus

Kategorie: Infekční nemoci – více z kategorie
Autor: Státní zdravotní ústav

Břišní tyfus je život ohrožující onemocnění způsobené bakteriemi Salmonella typhi. Odhaduje se, že na tyfus onemocní 11–20 milionů lidí a každoročně na něj zemře 128 000 až 161 000 lidí. Mezi příznaky patří prodloužená horečka, únava, bolest hlavy, nevolnost, bolest břicha a zácpa nebo průjem. Někteří pacienti mohou mít vyrážku. Závažné případy mohou vést k vážným komplikacím nebo dokonce smrti.

Výskyt

Onemocnění břišním tyfem je rozšířené ve všech zemích tropického a subtropického klimatického pásu, zejména v zemích s nízkým hygienickým standardem, včetně turistických oblastí. Celosvětově je odhadován výskyt onemocnění na 11–21 miliónů nových případů a 128 000 až 161 000 souvisejících úmrtí ročně. Většina případů se vyskytuje v zemích jižní a jihovýchodní Asie (např. Indie, Srí Lanka, Nepál) a v subsaharské Africe. V Evropě a Severní Americe je břišní tyfus vzácný především díky dobrým hygienickým podmínkám a kvalitnímu zdravotnictví. Většina nových případů je v těchto zemích importována cestovateli nebo migranty. V České republice (ČR) se v letech 1997–2018 vyskytlo celkem 53 případů břišního tyfu; pouze 7 těchto případů bylo autochtonních (původních) a ve 46 případech se jednalo o importovaná onemocnění cestovatelů.

Trend onemocnění břišním tyfem v České republice v letech 1997–2018. Počet případů v uvedeném období kolísá kolem 5 za rok.

Obrázek 1: Trend onemocnění břišním tyfem v České republice v letech 1997–2018. (Zdroj: Státní zdravotní ústav)

Prevence

Nespecifická preventivní opatření zahrnují zvyšování osobní hygieny, zdravotní výchovu, zásobování nezávadnou pitnou vodou a potravinami. V případě vody se nejedná pouze o její pití, ale nebezpečné jsou např. i saláty, ovoce nebo jiné tepelně nezpracované potraviny, které byly znečištěnou vodou před jídlem omyty. Nebezpečné jsou například i kostky ledu připravené ze závadné vody. V exotických zemích se nedoporučuje používat vodu z veřejného vodovodu ani k čištění zubů. Je dobré se řídit základním pravidlem Světové zdravotnické organizace pro přípravy potravy v exotických zemích: „Převařit, upéct, oloupat, nebo nechat být“.

Specifickou prevencí je očkování proti onemocnění břišním tyfem. Je doporučeno osobám před cestou do rizikových oblastí v závislosti na typu ubytování, délce pobytu a typu stravování, dále osobám, které mohou přijít do kontaktu s bakterií Salmonella typhi, tedy zdravotníci, zaměstnanci laboratoří, případně vojáci.

Očkování se provádí jednou dávkou vakcíny, a to nejpozději dva týdny před odjezdem do rizikové oblasti. Přeočkování se provádí každé tři roky, jestliže riziko nákazy tyfem stále trvá. Vakcinační schéma je stejné pro dospělé i pro děti. Očkování proti břišnímu tyfu nepatří mezi očkování hrazená státem, je zahrnuto mezi očkování na vyžádání, placená žadatelem. Očkování proti břišnímu tyfu není účinné proti paratyfům.

Účinnost vakcíny není stoprocentní, proto provedené očkování jednoznačně nevylučuje možnost onemocnění, ale zabrání závažnému průběhu onemocnění.

Očkování může vést k falešnému pocitu bezpečí, proto je nutné zdůraznit dodržování nespecifických preventivních opatření.

Příznaky onemocnění

Břišní tyfus je invazivní onemocnění, bakterie překonávají střevní stěnu a dostávají se do krevního oběhu, a proto v klinickém obrazu dominuje horečka nad průjmem a zvracením. Onemocnění často probíhá bezpříznakově, vážnější průběh se projeví horečkou, bolestmi hlavy, břicha, suchým kašlem, nechutenstvím a malátností, může být přítomen průjem nebo zvracení. Závažnější průběh onemocnění mají většinou starší lidé. Smrtnost u neléčených osob dosahuje 10-20 %, u dětí mladších 4 let je 10 krát vyšší než u starších dětí.

Další důležité informace

Inkubační doba: 7–14 dní (v rozmezí 3–60 dní).

Původce: vysoce virulentní bakterie Salmonella typhi.

Zdroj: nemocný člověk či asymptomatický nosič.

Přenos: alimentární cestou, požitím kontaminované vody a potravin, popřípadě fekálně-orální cestou. Dobře se šíří zejména v teplém a vlhkém klimatu a ve špatných hygienických podmínkách.

Období nakažlivosti, vnímavost a imunita: období nakažlivosti trvá po celou dobu onemocnění. Salmonely jsou vylučovány stolicí nebo močí, u malého procenta rekonvalescentů i dlouhodobě. Nosičství je pozorováno asi u 2–5 % osob. Vnímavost je všeobecná. Postinfekční a postvakcinační imunita chrání proti závažnému klinickému průběhu onemocnění.


Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Související témata: Očkování (vakcinace), Očkování pro cestovatele


Více v kategorii Infekční nemoci

Články na NZIP

  • Očkování potřebují i dospělí

    Očkování dospělých

    Náš imunitní systém s přibývajícím věkem slábne a stáváme se tak náchylnější k infekčním onemocněním (například k pásovému oparu, pneumokokovým onemocněním). Některé očkovací látky neposkytují celoživotní ochranu (například očkovací látky proti chřipce, klíšťové encefalitidě, tetanu, záškrtu nebo černému kašli), proto je nutné očkování pravidelně opakovat.

  • Cholera

    Infekční nemoci

    Cholera je akutní průjmové onemocnění vyvolané toxiny bakterie Vibrio cholerae. Odhaduje se, že po celém světě každoročně dojde k 2,9 milionu případů a 95 000 úmrtí. Infekce často probíhá mírně nebo bez příznaků, ale někdy může být závažná. Přibližně jednoho z 10 (10 %) infikovaných lidí postihnou intenzivní průjmy, případně zvracení a křeče nohou. Velmi rychle postupující dehydratace člověka ohrožuje na životě. Bez léčby může dojít k smrti během několika hodin.

  • Invazivní meningokoková onemocnění (IMO)

    Infekční nemoci

    Původcem onemocnění je bakterie Neiseseria meningitidis, k nákaze dochází nejčastěji vzdušnou cestou při bližším styku s nemocným nebo bezpříznakovým nosičem. Nejzávažnější jsou invazivní infekce – sepse, meningitidy, či jejich kombinace, které mohou postihnout jedince často z plného zdraví a mají velmi rychlý a fatální průběh.

  • Očkování do zahraničí

    Očkování pro cestovatele

    Při cestování do zahraničí je očkování důležitou ochranou před vybranými infekčními onemocněními. Očkování se týká nejen dospělých osob, ale i dětí a adolescentů. Kromě rutinního očkování musí cestovatel do vybraných destinací absolvovat očkování povinná a dle vlastního rozhodnutí může absolvovat očkování doporučená. Očkování při cestách do zahraničí provádějí specializovaná pracoviště, tzv. střediska očkování a cestovní medicíny. Některá očkování dětí a dospělých do zahraničí může zajistit i praktický lékař pro děti a dorost (PLDD) nebo praktický lékař pro dospělé.

Doporučené zdroje

  • Tetanus

    Infekční nemoci

    Zdroje věnované původci, prevenci, nákaze, příznakům, diagnostice a léčbě tetanu. Kde všude se může vyskytnout bakterie vyvolávající tetanus a jakým způsobem se dostane do lidského těla? Kdy je nutné vyhledat odbornou pomoc? Odpovědi na tyto otázky a další informace o tetanu najdete v uvedených příspěvcích.

    Přejít na externí zdroj
  • Doporučení České vakcinologické společnosti ČLS JEP pro očkování proti invazivním meningokokovým onemocněním

    Infekční nemoci

    Meningokoková onemocnění patří mezi závažná přenosná infekční onemocnění, která jsou vyvolána bakterií Neiserria meningitidis. Doporučení České vakcinologické společnosti ČLS JEP z 15. ledna 2018 je dostupné v české i v anglické verzi.

    Přejít na externí zdroj
  • Klíšťová encefalitida

    Infekční nemoci

    Zdroje věnované prevenci, přenašeči, příznakům, komplikacím a diagnostice klíšťové encefalitidy, správnému způsobu odstranění klíštěte a laboratornímu vyšetření infekčnosti klíšťat.

    Přejít na externí zdroj
  • Tuberkulóza

    Infekční nemoci

    Zdroje věnované původci, prevenci, cestě přenosu, příznakům, diagnostice a léčbě tuberkulózy (dříve souchotiny). Dozvíte se, jestli má význam se nechat očkovat, proti tomuto infekčnímu onemocnění a jaký je jeho výskyt v České republice. Naleznete také zajímavosti, které se týkají historie onemocnění tuberkulózou.

    Přejít na externí zdroj

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP

Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů

O portále

O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Prohlášení o přístupnosti
Cookies
Kdo jsme
Mapa obsahu
Napište nám

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2021 [cit. 27.02.2021]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.

Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace