zácpa

Zácpa neboli obstipace je velmi subjektivní příznak. Někdo za zácpu považuje příliš tuhou stolici, jiný malou frekvenci vyprazdňování stolice (např. méně než 3× za týden), někdo má pocit neúplného vyprázdnění nebo plnosti v břiše. K dispozici jsou tzv. laxativa, tj. léky na podporu vyprázdnění stolice. Lékárníci nabízejí také řadu přírodních produktů. Některým pacientům pomůže zařazení rozpustné vlákniny do stravy.

Pokud jsou obtíže takového rázu, že se pacient rozhodne problém konzultovat, lékaře zajímá délka trvání zácpy, okolnosti vzniku, přítomnost krve a jiných příměsí ve stolici, bolest spojená s vyprazdňováním a váhový úbytek. Důležité jsou informace o chorobách, které mohou se zácpou souviset (tyreopatie, hemoroidy), o užívaných lécích, o psychických potížích, příjmu tekutin, pohybové aktivitě a stravovacích návycích.

Akutně vzniklá zástava odchodu stolice a plynů vyžaduje neprodlenou návštěvu lékaře. Nově vzniklá zácpa u člověka ve věku nad 40 let by měla být také konzultována s lékařem.

Související příspěvky: