Při hyposenzibilizaci (tzv. specifická alergenová imunoterapie, SAIT) se tělo cvičí v toleranci, aby ve své podstatě neškodné původce alergie nepotlačovalo přehnaným způsobem. Máme-li co činit pouze s lehkou formou pylové alergie, postačí často lokální ošetření příznaků, např. podání nosních kapek. Je ovšem důležité sledovat průběh onemocnění, aby se včas zpozorovalo zhoršení.
Vyloučení alergenů
Vyloučení alergenů je hlavní složka léčby pylové alergie. Pro osoby alergické na pylje důležité vyvarovat se látek spouštějících alergii a co nejvíce je odstranit z obytného prostoru. Tak lze potíže zčásti výrazně zmenšit. Velkou pomocí je prognóza polétavého pylu. Aktuální informace o pylové zátěži najdete na webu Pylové informační služby [1].
Pylová zátěž může být podle denní doby často velmi rozdílná a závisí na převládajících povětrnostních podmínkách. Je tudíž prospěšné přizpůsobit dobu větrání podle koncentrace pylů. Při vysoké pylové zátěži se doporučuje vyhnout se pobytu ve volné přírodě.
Symptomatická léčba
Na léčbu příznaků (symptomů) pylové alergie existují rozmanité prostředky. Některé působí přímo na místě, například očí kapky. První volbou jsou kortizonové spreje do nosu a moderní antihistaminika, která na rozdíl od svých předchůdců už tolik neunavují. Antihistaminika (lokálně nebo jako tablety, resp. sprej) sama o sobě vystačí při malé pylové zátěži. V případě potřeby lze dodatečně zahájit léčbu kortizonem.
- Kortizon: Léky obsahující kortizon působí na alergii nejintenzivněji. Existují jednotlivé substance, které se aplikují přesně na místě příznaků (nos nebo průdušky). Tyto substance se do organismu nedostanou buď vůbec, nebo jen v zanedbatelném množství. Místně aplikované kortizonové přípravky mohou vést k vysychání sliznic.
- Antihistaminika: Léky zvané antihistaminika (tablety, nosní spreje, oční kapky) působí proti zánětlivému neurotransmiteru s názvem histamin, který se určujícím způsobem podílí na vzniku alergických onemocnění.
- Kromony (stabilizátory mastocytů): Kromony slouží ke stabilizaci mastocytů (obranné buňky, které kromě jiného ukládají histamin), které se výrazně podílejí na alergii. Nosní spreje s obsahem kromonů se používají spíše k prevenci, mohou však také mírnit příznaky a aplikují se po celou sezónu výskytu alergie.
- Antagonisté leukotrienových receptorů: Leukotrieny jsou důležité neurotransmitery při zánětlivých reakcích v dýchacích cestách. Antagonisté leukotrienových receptorů mají především svou úlohu při léčbě astmatu, mohou však u astmatiků mírnit i potíže při senné rýmě.
- Nosní nebo oční kapky určené k rychlému odeznění otoku: Často se podávají nosní a/nebo oční kapky působící na opadnutí otoku. Zde je nutné dbát na to, aby se takové kapky nepoužívaly příliš dlouho (nanejvýš sedm až deset dní), protože může dojít k návykovému efektu.
- Sympatomimetika: Tyto léky se používají ve formě spreje při alergickém bronchiálním astmatu buď samostatně, nebo v kombinaci s kortizonem.
- Anti-IgE (protilátky IgE): U obtížně léčitelného alergického astmatu se může zvážit i aplikace s antilátkami IgE.
Specifická alergenová imunoterapie (SAIT)
Specifická alergenová imunoterapie (SAIT) bojuje proti příčině alergie přímo. Někdy je označována jako desenzibilizace, resp. hyposenzibilizace. Cílem SAIT je naučit tělo toleranci, aby už nadměrně nepotlačovalo v podstatě neškodného původce alergie. Léčba je antigenově specifická (namířená proti speciálním původcům alergie) – odtud pochází název specifická imunoterapie. Označuje se také jako alergické očkování. Toto označení je však zavádějící, protože účinný mechanismus je jiný než u očkování. Nejméně čtyři měsíce před začátkem pylové sezóny by se mělo začít s hyposenzibilizací. Tato terapie ovšem trvá až tři roky. Zahájit SAIT má smysl již v raném stadiu alergického onemocnění.
Druhy SAIT
Hyposenzibilizace může probíhat následujícími způsoby:
- Sublingvální imunoterapie (SLIT): Výraz „sublingvální“ znamená „pod jazyk“. Alergeny extraktu z bojínku se ve formě rozpustných tablet vstřebávají ústní sliznicí. Dosud nebyly pozorovány prakticky žádné vedlejší účinky. Užívání je každodenní a může probíhat doma, přesto úplně první podání proběhne v přítomnosti lékaře. Léčba trvá přibližně tři roky.
- Subkutánní imunoterapie (SCIT): Při tomto typu imunoterapie lékař vstřikuje alergeny pod kůži. Tato varianta se používá nejčastěji. Dávkování se průběžně zvyšuje. Při dosažení určité dávky terapie pravidelně pokračuje.
Zda je léčba pomocí SAIT úspěšná, se dá posoudit podle toho, zda potíže ustupují či nikoli. Metoda na posouzení účinnosti z hlediska pacientů je evaluace VAS (vizuální analogová škála). Pacient každoročně podává své vlastní hodnocení účinnosti. Evaluace spočívá kromě jiného na symptomatických změnách a potřebě léků v průběhu léčby.
Na koho se mohu obrátit?
Léčbou pylových alergií se zabývají specializované alergologické kliniky. Pylové alergie mohou léčit také odborníci na ušní, nosní a krční lékařství nebo specialisté na dětské a dorostové lékařství.