Přejít na obsah
Ministerstvo zdravotnictví České republiky nzip.cz domovská stránka
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Příhlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
  • Hledat
  • Napište nám
  • Menu
  • Domů
  • Alergie
  • Pylové alergie
  • Aktuální: Pylové alergie: prevence

Pylové alergie: prevence

Kategorie: Pylové alergie – více z kategorie
Autor: gesundheit.gv.at

Pro alergiky je důležité, aby se vyvarovali látek spouštějících alergii. To není vždy jednoduché uskutečnit. Mohou se tak ovšem zčásti výrazně zmenšit obtíže.

Ilustrační obrázek Pylové alergie: prevence

Následující tipy mohou pomoci při vyloučení alergenů, a tudíž při zvýšení kvality života:

Využívejte prognózu polétavosti pylu: Informujte se o době květu rostlin a období polétavosti pylu. Přitom se můžete orientovat podle aktuálního přehledu o polétavém pylu na webu Pylové informační služby [1]. Při vysoké pylové zátěži se vyhýbejte pohybu ve volné přírodě. Zřekněte se i sportovních aktivit pod širým nebem (běh, cyklistika apod.). Jsou-li na pyly alergické vaše děti, plánujte pro ně aktivity na čerstvém vzduchu podle období a koncentrace polétavého pylu. V případě pochybností je raději nechte, ať si hrají uvnitř.

Mějte zavřená okna: Pylová zátěž je v závislosti na denní době často velmi rozdílná a závisí na povětrnostních podmínkách, které daný den panují. Dobu větrání řiďte podle koncentrace pylů ve vzduchu. V tomto ohledu je nejlepší dobou na větrání čas mezi 23. a čtvrtou hodinou ranní.

Odstraňujte pyly z bytu: Oblečení a boty, které jste měli na sobě venku, byste neměli nosit v domácím prostředí, a už vůbec ne odkládat v ložnici. Převlékněte se/přezujte se nejlépe už ve vstupní části bytu. Otírejte povrchy v bytě navlhko. Navíc existuje třeba i vysavač s pylovým filtrem.

Prádlo sušte v interiéru: Nedávejte prádlo sušit ven během období květu a doby polétavého pylu.

Práci na zahradě přenechejte ostatním: Nesekejte trávník sami, jestliže trpíte na pylovou alergii. I když se tráva seká u souseda, měli byste mít zavřená okna a dveře a setrvat v domě, resp. v bytě.

Používejte sluneční brýle a pokrývku hlavy: Skýtají ochranu před květním pylem ve vzduchu.

Provádějte nosní výplachy nebo používejte nosní masti: Nosní výplachy roztokem soli kuchyňské a zvlhčující nosní masti z lékárny mohou někdy působit jako ochrana. Nechte si v tomto ohledu poradit od svého lékaře nebo v lékárně.

Do auta zabudujte pylový filtr: Kromě toho mějte okna v autě zavřená.

Používejte pylové sítě: I do oken a dveří existují speciální ochranné sítě. Ty skoro úplně zabrání tomu, aby se pyl šířil v místnostech.

Umyjte si vlasy: Může být prospěšné umýt si před spánkem vlasy, aby se pyl nemohl usazovat na polštářích.

Nekuřte aktivně ani pasivně: Vyhýbejte se látkám, které mohou dráždit dýchací cesty – např. cigaretový dým.

Dovolenou a obecně cestování plánujte s rozvahou: Ve vysokých horách je polétavost pylu v nadmořské výšce nad 1500 m všeobecně menší a kratší. Kromě toho polétavost pylu začíná s opožděním. Od konce června nepoletuje v evropských Alpách skoro žádný pyl. Na mořském pobřeží je polétavost pylu ve větrných oblastech menší. V mimoevropské cizině se polétavost pylu zčásti výrazně liší. Předem se informujte, jestli v zemi vaší dovolené právě panuje „pylová sezóna“.

Související odkazy

  1. Pylová informační služba

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Více v kategorii Pylové alergie

Články na NZIP

  • Ilustrační obrázek Alergie na pokojové rostliny

    Alergie na pokojové rostliny

    Jiné alergie

    Některé pokojové rostliny způsobují při kontaktu s kůží buď reakce na rostlinný jed (např. vánoční hvězda) nebo kontaktně alergickou senzibilizaci (např. prvosenka nálevkovitá, alstromérie). Alergie vdechnutím jsou spíše vzácné. Ojedinělé případy jsou známé např. u kapradí, podeňky, pryšce nebo vánočních kaktusů.

  • Ilustrační obrázek Pylové alergie: léčba

    Pylové alergie: léčba

    Pylové alergie

    Léčba pylové alergie by v každém případě měla probíhat pod lékařským dohledem. Postižené osoby jsou léčeny podle stupně závažnosti pylové alergie. Terapie sestává ze tří hlavních pilířů: vyloučení alergenů, léčení příčiny a ošetřování příznaků. Při léčbě pylové alergie se mohou používat různé léky – od klasických antihistaminových léčiv až ke kortizonu.

  • Ilustrační obrázek Pylové alergie: základní informace

    Pylové alergie: spouštěče a příznaky

    Pylové alergie

    Pylová alergie je nejčastější alergické onemocnění. Pyly se snadno dostávají do dýchacích cest, proto tato forma alergie patří k takzvaným inhalačním alergiím. Vdechnuté pyly vedou v důsledku alergické reakce kromě jiného k rýmě, zánětu spojivek nebo ke kašli až k astmatu.

  • Ilustrační obrázek Pylové alergie: diagnostika

    Pylové alergie: diagnóza

    Pylové alergie

    Ke stanovení diagnózy na pylovou alergii existují různé metody. Už při zjišťování informací potřebných k bližší analýze pacientovy nemoci (anamnéza) lze zjistit mnohé o možném alergickém riziku. Indicie zprostředkovávají např. typické příznaky jako kašel v určitých obdobích nebo záněty očních spojivek.

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP

Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů

O portále

O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Prohlášení o přístupnosti
Kdo jsme
Mapa obsahu
Napište nám

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2021 [cit. 25.01.2021]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.

Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace