kortizon

Kortizon je jeden z mnoha steroidních hormonů. Přirozeně v lidském těle vzniká zejména v ledvinách, a to enzymatickou přeměnou kortizolu. V játrech (působením jiného enzymu) se kortizon může přeměňovat zpět na kortizol.

Kortizon může být rovněž podáván jako proléčivo, což znamená, že po podání musí být v těle přeměněn (konkrétně v játrech na kortizol), aby účinkoval jako lék. Používá se k léčbě různých onemocnění a může být podáván intravenózně, perorálně či intraartikulárně. Kortizon obecně potlačuje reakce imunitního systému, čímž omezuje zánět a s ním spojenou bolest a otok. Kortizon by se však neměl užívat dlouhodobě.

Poznámka: Pojem „kortizon“ je mezi laiky často nesprávně používán pro označení jakéhokoli kortikosteroidu nebo hydrokortizonu, což je ve skutečnosti jiný název pro kortizol. Pokud tedy lidé mluví o „kortizonové injekci“ nebo o užívání „kortizonu“, ve skutečnosti dostávají hydrokortizon nebo některý z mnoha jiných, mnohdy silnějších syntetických kortikosteroidů.

Obrázek: Zjednodušeně znázorněná chemická struktura kortizonu. Konec každé úsečky (není-li na ní zakreslen atom jiného chemického prvku, např. kyslíku nebo vodíku) znázorňuje jeden atom uhlíku. (Zdroj: Wikimedia Commons, Public Domain)