Vedle podrobného dotazování pacienta jsou to především speciální alergické testy, které jsou nezbytné pro exaktní diagnózu. Prostřednictvím kožních testů se dají pozorovat některé reakce na kůži, které poukazují na existující alergii. Avšak i další možnosti alergologického testování, jako například krevní testy, patří k diagnostice alergie.
Jak se stanoví diagnóza pylové alergie?
Lékař nejprve zjistí informace potřebné k bližší analýze nemoci (anamnézu) a potíže (včetně tělesného vyšetření jako např. vyšetření poslechem nebo vyšetření nosu). Jestliže se objeví příznaky alergie na pyl, je nutné zjistit, jestli máme opravdu co činit s alergií. K tomu je potřebné provést alergologické testování. Nevyčkávejte příliš dlouho, než se rozhodnete nechat si zjistit případnou alergii. Často se např. senná rýma zaměňuje s prostým nachlazením. Už během zjišťování anamnézy se dá zachytit rodinné riziko alergického onemocnění. Alergologický deník může pomoci zjistit průběh příznak a správně je přiřadit.
Prick test (škrábací test)
Tento test patří ke standardním testům na zjištění okamžitých typů alergie. Při škrábacím testu se na předloktí nakreslí mřížka. Do každého pole se poté nakape roztok obsahující alergeny. Následně se malým „kopíčkem“ čili lancetou škrábne pod kapkou roztoku jen milimetr hluboko do kůže. Nejpozději za dvacet minut se dají pozorovat kožní reakce: zarudnutí a svědivé pupínky.
Provokační test
Při provokačním testu se na postižené místo (např. oči, nosní sliznice) vpraví nebo vdechne alergen. Tento test se na základě zvýšeného rizika komplikací provádí pouze ve specializovaných zařízeních a pro objasnění pylové alergie není téměř nikdy nutný, a proto se používá jen zřídkakdy.
Laboratorní testy
U krevních testů se provádí určení alergicky specifických protilátek – především před možnou specifickou alergenovou imunoterapií (SAIT), která je někdy označována i pojmy hyposenzibilizace či desenzibilizace. Ke klasickým sérologickým alergologickým testům patří:
- stanovení celkové hodnoty IgE jako spíše všeobecné informace o alergickém sklonu organismu.
- určení alergenově specifických protilátek IgE za účelem přesné diagnózy alergie.
Jestliže se potíže týkají i hlubších dýchacích cest, stanovují se kromě toho laboratorní hodnoty související se závažností alergického zánětu. Přibližně za jeden týden se laboratorní výsledky vyhodnocují.
Na koho se mohu obrátit?
Na diagnózu takových alergií jako je pylová alergie existují speciální zařízení – např. alergologické kliniky. Nezbytnou žádanku na vyšetření obdržíte od svého praktického lékaře. Informujte se předem na klinikách, jestli je nutné se předem objednat na konkrétní termín, a vezměte si s sebou svůj průkaz zdravotní pojišťovny.
Další kontaktními osobami jsou odborní lékaři v oblasti krční, nosní a ušní (ORL), dermatologie, pneumologie a pediatrie.