Přejít na obsah
Ministerstvo zdravotnictví České republiky nzip.cz domovská stránka
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Příhlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
  • Hledat
  • Napište nám
  • Menu
  • Domů
  • Alergie
  • Pylové alergie
  • Aktuální: Pylové alergie: diagnóza

Pylové alergie: diagnóza

Kategorie: Pylové alergie – více z kategorie
Autor: gesundheit.gv.at

Ke stanovení diagnózy na pylovou alergii existují různé metody. Už při zjišťování informací potřebných k bližší analýze pacientovy nemoci (anamnéza) lze zjistit mnohé o možném alergickém riziku. Indicie zprostředkovávají např. typické příznaky jako kašel v určitých obdobích nebo záněty očních spojivek.

Ilustrační obrázek Pylové alergie: diagnostika

Vedle podrobného dotazování pacienta jsou to především speciální alergické testy, které jsou nezbytné pro exaktní diagnózu. Prostřednictvím kožních testů se dají pozorovat některé reakce na kůži, které poukazují na existující alergii. Avšak i další možnosti alergologického testování, jako například krevní testy, patří k diagnostice alergie.

Jak se stanoví diagnóza pylové alergie?

Lékař nejprve zjistí informace potřebné k bližší analýze nemoci (anamnézu) a potíže (včetně tělesného vyšetření jako např. vyšetření poslechem nebo vyšetření nosu). Jestliže se objeví příznaky alergie na pyl, je nutné zjistit, jestli máme opravdu co činit s alergií. K tomu je potřebné provést alergologické testování. Nevyčkávejte příliš dlouho, než se rozhodnete nechat si zjistit případnou alergii. Často se např. senná rýma zaměňuje s prostým nachlazením. Už během zjišťování anamnézy se dá zachytit rodinné riziko alergického onemocnění. Alergologický deník může pomoci zjistit průběh příznak a správně je přiřadit.

Prick test (škrábací test)

Tento test patří ke standardním testům na zjištění okamžitých typů alergie. Při škrábacím testu se na předloktí nakreslí mřížka. Do každého pole se poté nakape roztok obsahující alergeny. Následně se malým „kopíčkem“ čili lancetou škrábne pod kapkou roztoku jen milimetr hluboko do kůže. Nejpozději za dvacet minut se dají pozorovat kožní reakce: zarudnutí a svědivé pupínky.

Provokační test

Při provokačním testu se na postižené místo (např. oči, nosní sliznice) vpraví nebo vdechne alergen. Tento test se na základě zvýšeného rizika komplikací provádí pouze ve specializovaných zařízeních a pro objasnění pylové alergie není téměř nikdy nutný, a proto se používá jen zřídkakdy.

Laboratorní testy

U krevních testů se provádí určení alergicky specifických protilátek – především před možnou specifickou alergenovou imunoterapií (SAIT), která je někdy označována i pojmy hyposenzibilizace či desenzibilizace. Ke klasickým sérologickým alergologickým testům patří:

  • stanovení celkové hodnoty IgE jako spíše všeobecné informace o alergickém sklonu organismu.
  • určení alergenově specifických protilátek IgE za účelem přesné diagnózy alergie.

Jestliže se potíže týkají i hlubších dýchacích cest, stanovují se kromě toho laboratorní hodnoty související se závažností alergického zánětu. Přibližně za jeden týden se laboratorní výsledky vyhodnocují.

Na koho se mohu obrátit?

Na diagnózu takových alergií jako je pylová alergie existují speciální zařízení – např. alergologické kliniky. Nezbytnou žádanku na vyšetření obdržíte od svého praktického lékaře. Informujte se předem na klinikách, jestli je nutné se předem objednat na konkrétní termín, a vezměte si s sebou svůj průkaz zdravotní pojišťovny.

Další kontaktními osobami jsou odborní lékaři v oblasti krční, nosní a ušní (ORL), dermatologie, pneumologie a pediatrie.

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Více v kategorii Pylové alergie

Články na NZIP

  • Ilustrační obrázek Alergie na pokojové rostliny

    Alergie na pokojové rostliny

    Jiné alergie

    Některé pokojové rostliny způsobují při kontaktu s kůží buď reakce na rostlinný jed (např. vánoční hvězda) nebo kontaktně alergickou senzibilizaci (např. prvosenka nálevkovitá, alstromérie). Alergie vdechnutím jsou spíše vzácné. Ojedinělé případy jsou známé např. u kapradí, podeňky, pryšce nebo vánočních kaktusů.

  • Ilustrační obrázek Pylové alergie: léčba

    Pylové alergie: léčba

    Pylové alergie

    Léčba pylové alergie by v každém případě měla probíhat pod lékařským dohledem. Postižené osoby jsou léčeny podle stupně závažnosti pylové alergie. Terapie sestává ze tří hlavních pilířů: vyloučení alergenů, léčení příčiny a ošetřování příznaků. Při léčbě pylové alergie se mohou používat různé léky – od klasických antihistaminových léčiv až ke kortizonu.

  • Ilustrační obrázek Pylové alergie: základní informace

    Pylové alergie: spouštěče a příznaky

    Pylové alergie

    Pylová alergie je nejčastější alergické onemocnění. Pyly se snadno dostávají do dýchacích cest, proto tato forma alergie patří k takzvaným inhalačním alergiím. Vdechnuté pyly vedou v důsledku alergické reakce kromě jiného k rýmě, zánětu spojivek nebo ke kašli až k astmatu.

  • Ilustrační obrázek Pylové alergie: prevence

    Pylové alergie: prevence

    Pylové alergie

    Pro alergiky je důležité, aby se vyvarovali látek spouštějících alergii. To není vždy jednoduché uskutečnit. Mohou se tak ovšem zčásti výrazně zmenšit obtíže.

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP

Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů

O portále

O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Prohlášení o přístupnosti
Kdo jsme
Mapa obsahu
Napište nám

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2021 [cit. 18.01.2021]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.

Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace